Producenci: ceny smartfonów i tabletów mogą wzrosnąć nawet o 8 proc.

Konsekwencją objęcia smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną może być wzrost ich ceny nawet o 8 proc. - alarmował we wtorek prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Michał Kanownik. Nad nową listą urządzeń objętych opłatą pracuje resort kultury.

Źródło: ThinkstockCeny smartfonów i tabletów mogą wzrosnąć nawet o 8%

"Nie mówimy o różnicy w cenie o 1,5 czy 2 proc. Taka różnica będzie na poziomie producenta, ale na poziomie całej ścieżki dystrybucji wzrost będzie wyższy, ponieważ każdy będzie szacował swoją marżę od wyższej kwoty. Cena może wzrosnąć o kilka, nawet do 8 proc. To jest średnio 50 zł na tablecie" - mówił Kanownik. Jak dodał, w wyniku wzrostu cen sprzętu polscy konsumenci mogą zrezygnować z zakupu na rodzimym rynku i zacząć kupować za granicą. Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego zorganizował we wtorek debatę na temat nowych propozycji.

Opłaty od czystych nośników i urządzeń służących kopiowaniu treści stanowią rekompensatę strat ponoszonych przez twórców, artystów, wykonawców i inne podmioty wskutek funkcjonowania w prawie autorskim tzw. dozwolonego użytku osobistego. W ramach użytku osobistego właściciel książki czy płyty z muzyką lub filmem może powielać egzemplarze i dzielić się kopiami z rodziną lub znajomymi. Zgodnie z prawem pobierane opłaty nie mogą być wyższe niż 3 proc. ceny urządzenia.

Nie tylko tablety i smartfony...

Kanownik podkreślił, że opłatą mogą zostać objęte nie tylko tablety i smartfony, ale również inne urządzenia cyfrowe z funkcją kopiowania, takie jak laptopy i telewizory.

Opłaty reprograficzne uiszczają producenci sprzętu służącego do kopiowania lub jego importerzy, co de facto oznacza, że kosztami obciążeni są nabywcy urządzeń. Nad nową listą urządzeń objętych opłatą reprograficzną pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Było to także przedmiotem ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowych komisji kultury i innowacyjności. Resort kultury poinformował we wtorek PAP, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji co do objęcia opłatami smartfonów i tabletów.

Według naczelnika Wydziału Unii Europejskiej i Spraw Międzynarodowych Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Marcina Olendra resort cyfryzacji jako zwolennik budowania jednolitego rynku cyfrowego w Unii Europejskiej jest przeciwny wprowadzaniu w poszczególnych krajach członkowskich nowych barier. Jako przykład podał serwisy udostępniające muzykę w internecie, które z uwagi na różnice w prawie autorskim muszą rejestrować swoją działalność w każdym państwie Unii oddzielnie. "Opłaty reprograficzne (...) są także uznawane za tego typu bariery i mogą wpływać negatywnie na konkurencyjność polskich przedsiębiorców" - zaznaczył Olender.

W jego ocenie należałoby wypracować jedno rozwiązanie wspólne dla wszystkich krajów członkowskich. "Powinniśmy bardziej skoncentrować się na pracach na poziomie unijnym niż próbować zmieniać koniecznie system w Polsce" - mówił odwołując się do trwających w Unii prac nad kompleksową reformą praw autorskich.

Olender powiedział też, że zmiany w polskim prawie powinny się skupiać "na naprawie tych rzeczy, które źle funkcjonują - problemach z repartycją, wiarygodnością niektórych organizacji itd. - a dopiero potem zastanowić się, ile środków dodać do tego już poprawionego, już dobrze funkcjonującego systemu przekazywania pieniędzy ze źródła do artystów". W jego ocenie nowe opłaty "nie naprawią problemów, które mamy". Zauważył, że resort nie jest przeciwny funkcjonowaniu opłat reprograficznych jako jednego z modeli wynagradzania artystów, ale "trzeba się nad nim kompleksowo zastanowić".

Jak dodał, resort kultury jeszcze nie konsultował propozycji zmian z resortem cyfryzacji.

Aleksandra Frączak z Federacji Konsumentów zaznaczyła, że federacja nie zgadza się ze stawianiem znaku równości pomiędzy urządzeniami przeznaczonymi do kopiowania, jak kopiarka czy czyste płyty CD lub DVD, a sprzętem, który ma funkcję kopiowania, takim jak smartfon czy tablet. Podkreśliła, że nie ma żadnego badania pokazującego, w jaki sposób konsumenci korzystają z dóbr kultury i jakie urządzenia wykorzystują do ich kopiowania. (PAP)

mce/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~KoJak

te urządzenia nie są wart w ogóle swojej ceny w polsce, znam ukrainców gdzie u nich są za grosze takie telefony

! Odpowiedz
0 5 ~hm

Z cyklu: jak zmniejszyć konkurencyjność polskim przedsiębiorcom. Dla kogo pracuje ten rząd?

! Odpowiedz
0 2 ~Bolek

Fajny chwyt reklamowy przed świętami.

! Odpowiedz
0 3 ~chwdpolska

oczywiście, że wolę kupić na zachodzie czy dalekim wschodzie; mniejsze złodziejstwo niż u nas

! Odpowiedz
0 3 ~antyeko2000

głupie polaczki wybrały głupie władze które są jak rak, żrą nas od środka

! Odpowiedz
0 4 ~yo

Jeszcze złodzieje dołóżcie mi podatek za wydzielanie gazów cieplarnianych podczas wypróżniania. Świat oszalał, a Polska jest na czele tego szaleństwa. Znów w czymś jesteśmy najlepsi.

! Odpowiedz
0 5 ~tm

Zakupy za granicą, i nie zobaczą moich pieniędzy:)

! Odpowiedz
0 2 ~stefan

W polsce nie oplaca sie kupowac sprzetu elektronicznego. Zamawiajac z niemiec placi sie mniejszy vat, a wykonanie i gwarancja jest pewniejsza niz w polsce. Mozna tez zamawiac od producenta bezposrednio z chin, wtedy ceny sa o 20-40% mniejsze.

! Odpowiedz
0 3 ~seth

rozumiem że ta bzdura rozwiązuje kwestię abonamentu RTV.

! Odpowiedz
1 9 ~yuno

Podatki mają konsekwencje! Przy zakupie nowego sprzętu, nie będę brał pod uwagę polskich sklepów. Albo pojadę na wycieczkę do Berlina, albo zakupie w intrenecie.Zwiększajcie dalej podatki i inne obciążenia, zwiększajcie płacę minimalną, zamiast podwyższać kwotę wolną od podatku, a konsekwencje staną się naprawdę poważnie.Już nie wierzę w niekompetencje rządzących, to celowe działania!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.