REKLAMA

Problemy z obsługą bonu turystycznego? Posłowie kontrolują POT

2021-07-22 14:22
publikacja
2021-07-22 14:22
Problemy z obsługą bonu turystycznego? Posłowie kontrolują POT
Problemy z obsługą bonu turystycznego? Posłowie kontrolują POT
/ Twitter

Posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba wybrali się w czwartek z kontrolą do Polskiej Organizacji Turystycznej i KPRM ws. kłopotów z obsługą bonów turystycznych. Według posłów, ze względu na problemy z systemem e-PUAP, POT przyjmuje wnioski jedynie drogą pocztową.

W piątek posłowie KO mają się spotkać w tej sprawie z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

Joński podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że bon turystyczny to jedna z obietnic z ubiegłorocznej kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. "Ten program był skierowany do rodzin z dziećmi - 500 zł na dziecko, na kolonie, obóz, na wypoczynek" - dodał poseł KO.

Jak zaznaczył, przez kilka miesięcy tego roku program działał bez zarzutów, jednak od 1 lipca rozpoczęły się kłopoty z systemem e-PUAP. "Do końca czerwca można było składać wniosek cyfrowo. Od 1 lipca na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej widnieje taka informacja, że rodziny, które chcą wysłać wniosek, w okresie wakacji, muszą to zrobić drogą tradycyjną - uwaga, do oddziału POT w Wieliczce" - powiedział Joński. Przypomniał, że na rozpatrzenie wniosku POT ma 60 dni.

"Jak słyszymy, tylko 5 proc. wniosków jest przyjmowanych, 95 proc. odsyłanych do uzupełnienia, więc to może trwać tygodniami, a nawet miesiącami, a przecież rodzice chcieliby tu i teraz wysłać dziecko" - zauważył poseł KO. Dodał, że w ostatnim czasie otrzymał wiele sygnałów w tej sprawie od rodziców.

Joński zasugerował, że może to być celowe działanie, mające na celu oszczędności budżetowe. Zaznaczył, że kłopoty z e-PUAP dotyczą wyłącznie obsługi bonów turystycznych, natomiast nie programów 500 plus czy 300 plus.

Jak płacić bonem turystycznym?

Płatność bonem turystycznym budzi szereg wątpliwości. Rodzice często pytają, czy bonem można płacić kilka razy, czy wyłącznie raz wykorzystując całą, dostępną kwotę? Podpowiadamy, jak płacić bonem turystycznym i co dzieje się z niewykorzystaną częścią bonu.

"Jeśli pan premier Morawiecki wychodzi na konferencję prasową i mówi, że ma nadwyżkę budżetową, no to pytanie czy kosztem tych dzieci, bo to program, który oczywiście kosztuje. Zdajemy sobie z tego sprawę, chociaż uważamy, że warty poparcia" - powiedział Joński.

Michał Szczerba ocenił, że sprawa jest poważna, ponieważ dotyczy 7 milionów dzieci. "Osoby, które wyjeżdżają w tej chwili na wypoczynek, nie mają potwierdzonego swojego prawa do bonu turystycznego. Jest to sprawa absolutnie niedopuszczalna" - podkreślił poseł KO.

Posłowie złożyli w KPRM pismo skierowane do premiera Morawieckiego, by jak najszybciej doprowadził do naprawy systemu e-PUAP. Z odpowiedzi, którą otrzymali od wiceszefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jarosława Wenderlicha wynika, że w sprawie bonu powinni zwrócić się do resortu rodziny i polityki społecznej.

Do spotkania z minister Maląg ma dojść w piątek. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki