REKLAMA

Problemy z dostawami szczepionek od AstryZeneki. Priorytetem będą drugie dawki

2021-06-09 19:00
publikacja
2021-06-09 19:00
Problemy z dostawami szczepionek od AstryZeneki. Priorytetem będą drugie dawki
Problemy z dostawami szczepionek od AstryZeneki. Priorytetem będą drugie dawki
fot. Elzbieta Krzysztof / / Shutterstock

Z powodu problemów z dostawami do Polski szczepionek przeciw COVID-19 od firmy AstraZeneca zdecydowano o tym, aby priorytetowo obsługiwać szczepienie drugą dawką i czasowo nie podawać pierwszych dawek preparatu – przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Sytuacja – jak zaznaczył – wróci do normy wraz z ustabilizowaniem się dostaw.

"Nieregularność i nieprzewidywalność dostaw szczepionek przez firmę AstraZeneca skłoniła nas do tego, by czasowo z bieżących dostaw do Polski obsługiwać priorytetowo osoby, które czekają na podanie drugiej dawki. Zabezpieczamy się w ten sposób, ponieważ jednym z naszych priorytetów jest bezpieczeństwo osób zaszczepionych – zgodnie z wymogami producentów" – powiedział PAP w środę prezes RARS.

Zadeklarował, że nie ma jednak problemu, aby osoby, które chciałyby się zaszczepić pierwszą dawką AstryZeneki, to zrobiły.

"W punktach szczepień są jeszcze pewne zapasy szczepionek tej firmy i każdy, kto będzie chciał, ma możliwość zapisania się na szczepienie AstrąZeneką" – podkreślił Kuczmierowski.

Na rządowych stronach podano w środę przed południem, że w Polsce wykonano 22 mln 737 tys. 88 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych – dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę od Johnson & Johnson – jest 8 mln 621 tys. 29 osób.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe schematy szczepień przeciw COVID-19. Skrócony został odstęp między podaniem dawek szczepionek mRNA od Moderny i Pfizera.

Resort dopuścił, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane preparatem Comirnaty od Pfizera po upływie 21 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami, a preparatem COVID-19 Vaccine Moderna po upływie 28 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami. Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym ma być podawana przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dni) między dawkami.

Ministerstwo poinformowało też, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty, podawanej dzieciom od 12 lat, wynosi 21 dni.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Na początku maja br. rząd, po konsultacjach z ekspertami, zadecydował o skróceniu odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki preparatów od firm Moderna, Pfizer i AstraZeneca do 35 dni, czyli do 5 tygodni. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
3456
ale co się tak śpieszą z tymi szczepieniami , przecież Polska firma Mabion ma produkować szczepionke lada dzień ,więc będziemy się nią szprycować lepsza swoja jak obca i co Polskie do dobre , co mamy dawać komuś zarabiać .
darius19
i tu "ajwaj_" zatroskany zdrowiem Polakow. Adwokat wzorcowych demokracji Korea.Pln, Rosja, Bialorus. Dezinformacja, Zamet, Oplowanie demokracji Zachodnich i opozycji demokr. Wg.zalecen sponsora cara Putina. Ochydne. Tym razem jako antyszczepionkowiec?
"ajwaj_2021-03-27 21:36 Wystarcza mutacje i zabawa zaczyna sie
i tu "ajwaj_" zatroskany zdrowiem Polakow. Adwokat wzorcowych demokracji Korea.Pln, Rosja, Bialorus. Dezinformacja, Zamet, Oplowanie demokracji Zachodnich i opozycji demokr. Wg.zalecen sponsora cara Putina. Ochydne. Tym razem jako antyszczepionkowiec?
"ajwaj_2021-03-27 21:36 Wystarcza mutacje i zabawa zaczyna sie od poczatku,
juz Gates, Anthony Fauci itd. mysla. Póki co nic nowego... Szczepionek dla chetnych BRAK
""Dwóch zwycięzców i jeden przegrany: Bruksela pojedzie do Moskwy jako upokorzenie Kanos (Resett, Norwegia) Wyścig po szczepionki, Jej moralny narcyzm wobec Trumpa i ideologiczna rywalizacja z Putinem sprawiły, że UE znalazła się w głupiej sytuacji, jeśli chodzi o dawki szczepionek.
1 sierpnia ubiegłego roku Rosja jako pierwszy kraj na świecie zatwierdziła szczepionkę przeciwko wirusowi Covid-19, infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.
Rosja nie tylko szczepi własną ludność, ale także dzieli się szczepionką z innymi krajami. Około 20 krajów złożyło już zamówienia. Strategia UE nie poszła jednak zgodnie z planem.
Po długich opóźnieniach - częściowo z powodu nagłej śmierci uczestników testów - producenci szczepionek z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej zwrócili się z prośbą o awaryjne zatwierdzenie, mimo że ich produkty nie zostały wystarczająco przetestowane.
Ale na tym problemy się nie skończyły. Szczepionka firmy Johnson & Johnson okazała się mniej skuteczna niż oczekiwano, a AstraZeneca spowodowała zakrzepicę.
Proces szczepień w UE utknął w martwym punkcie, więc zarówno Bruksela, jak i poszczególne kraje członkowskie zaczęły z rozpaczą spoglądać na wschód.
Teraz liczą, że Sputnik V będzie dla nich wybawieniem. W Norwegii były lider liberalnej partii Venstre Trine Skei Grande, przedstawicielka Partii Pracy ds. zdrowia Ingvild Kjerkhol i Marin Arnstad z Partii Centrum poparli Sputnika
"ajwaj_2021-01-25 20:57
Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo byly,
ma niespotykane talenty. Multitasking. Potrafi jednoczesnie ustalac cós o wojnie w Syrii, Karabachu, mieszkaniach we Wladywostoku, na przerwie sniadaniowej rezmawia z Murzynami, Arabami, Makronem. Do tego czarne pasy sztuk"
iluminata
Zadaniowcu darius19 jak tam przełożeni z Nowego Jorku?!
Zadowoleni ze swojego pieska?
Przełożeni kazali mówić, że USA sprzedające zmodyfikowane do bólu żarcie Polakom dbają o nasze zdrowie?!
ajwaj_
W/w trutki EKSPERYMENTALNE,
daja najgorsze rezultaty

Akurat buble dla PISy za mld. $

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki