REKLAMA

Problemy Neuki: taśmy, zatajone informacje, gorsze prognozy

Adam Hajdamowicz2017-08-04 12:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-08-04 12:04

Akcje Neuki potaniały w ciągu nieco ponad dwóch tygodni o blisko 20 proc. Przecenę rozpoczęło obniżenie prognoz wyników finansowych przez spółkę. Nie pomagają też liczne oskarżenia ze strony jednego z kontrahentów.

fot. / / ingimage

19 lipca Neuca obniżyła prognozę wyników finansowych za 2017 roku ze 115 mln zł do 100 mln zł. Jako główne przyczyny podano m.in. obniżenie rentowności w związku z przyspieszonymi konsolidacjami po wejściu w życie ustawy Prawo farmaceutyczne („Apteka dla aptekarza") oraz konieczność dokonania odpisu w wysokości 4,1 mln zł w wyniku postępowania układowego z producentem farmaceutycznym Sequoia. Aktualizacja ta doprowadziła do sporej przeceny akcji Neuki, w jeden dzień papiery spółki potaniały wtedy o ponad 7 proc.

Taśmy prawdy?

„Gazeta Finansowa” opublikowała taśmy z rozmowami z siedziby Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczące rzekomych niedozwolonych praktyk podejmowanych przez niektóre hurtownie farmaceutyczne. Brali w niej udział m.in. p.o. szefa GIF Zbigniew Niewójt i oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Mówili oni o tym, że „hurtownie i apteki mają sporo za uszami,” ale boją się podjąć zmasowaną akcję „w obawie przed brakiem leków dla pacjentów.” W związku z tym planowano podobno zatrzymanie przedstawiciela Neuki przez funkcjonariuszy CBA tuż po jego wyjściu z siedziby GIF.

W komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej stwierdzono, że SKW ani żaden z jej funkcjonariuszy „na zlecenie przełożonych nie prowadził działań opisanych przez +Gazetę Finansową+". Szef SKW podjął także decyzję o przekazaniu sprawy do prokuratury.

Natomiast zarząd Neuki oświadczył, że jest „głęboko oburzony skandalicznymi insynuacjami,” którymi się zdecydowanie przeciwstawiają. Spółka oczekuje wyjaśnień w tej sprawie.

Nieopublikowane procesy

Do tych niekorzystnych informacji, w ostatnim czasie dołączyły oskarżenia Rafała Sobczyka, byłego kontrahenta Neuki. Oskarża on spółkę o to, że opublikowała nieprawdziwe informacje w raporcie za pierwszy kwartał. Jednym z uchybień ma być stwierdzenie, że kwota 4,9 mln zł została „wyłudzona przez byłego kontrahenta”. Natomiast zgodnie z przekazanymi nam dokumentami kwota ta została zajęta z rachunku bankowego decyzją komorniczą na rzecz Barbary i Rafała Sobczyków.

Ponadto Neuca nie opublikowała w raportach bieżących informacji o dwóch sprawach sądowych toczących się z jej udziałem. Jedna z nich dotyczy powództwa o zapłatę 15,2 mln zł, z kolei druga zawezwania do próby ugodowej na kwotę aż 94 mln zł.

To są jedynie jedne z wielu nieprawidłowości wytykanych spółce. Rafał Sobczyk wymienia także m.in. „akceptację procederu eksportu i łańcucha odwróconego, wyłudzanie rabatu od producentów czy działanie na szkodę akcjonariuszy".

Neuca wydała w tej sprawie komunikat, w którym informuje, jakie postępowania obecnie prowadzi spółka względem Barbary i Rafała Sobczyków. Natomiast nieopublikowanie wcześniej informacji o postępowaniach wszczętych przez kontrahenta spółka uzasadnia przeświadczeniem, że jest „nikłe prawdopodobieństwo przegranych spraw” i mogłoby to rodzić „błędne przekonanie inwestorów o realnej możliwości zapłaty” określonych kwot przez spółkę.

Dodatkowo przekazano, że toczy się śledztwo z wniosku Neuki, przeciwko Barbarze i Rafałowi Sobczykom w sprawie usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i fałszerstwa dokumentów.

Neuka to jeden z liderów w hurtowej dystrybucji farmaceutyków w Polsce. Na GPW jest obecny od 2004 roku, a jego obecna kapitalizacja wynosi prawie 1,4 mld zł.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki