REKLAMA

Próba wyłudzenia 722 tys. zł dotacji na chryzantemy. Jest akt oskarżenia

2021-02-15 16:53, akt.2021-02-15 19:54
publikacja
2021-02-15 16:53
aktualizacja
2021-02-15 19:54
fot. PhotoRK / Shutterstock

Do Sądu Okręgowego w Kaliszu wpłynął akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który chciał wyłudzić dotację na chryzantemy - 722 tys. zł; grozi mu za to do 2 lat więzienia – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Hodowcy chryzantem przeznaczonych do sprzedaży na Święto Zmarłych, którym zagrażała utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19, mogli składać w listopadzie ub. roku wnioski o przyznanie pomocy finansowej.

Z pomocy rządu postanowił skorzystać 29-letni mieszkaniec jednej z podkaliskich miejscowości. Do oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kaliszu złożył wniosek, w którym poinformował, że na święto wyprodukował 36 tys. chryzantem doniczkowych, których nie sprzedał ze względu na wprowadzone koronawirusowe obostrzenia.

We wniosku wyliczył, że z tego tytułu poniósł straty w wysokości 722 tys. zł i takiej kwoty oczekuje w ramach rekompensaty.

Pracownicy agencji próbowali skontaktować się z rolnikiem najpierw telefonicznie. Ponieważ podjęte próby nie odniosły skutku, postanowili przeprowadzić oględziny miejsca, gdzie miały rosnąć chryzantemy. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna posiadał tylko 400 doniczek z kwiatami.

Pytany o resztę kwiatów tłumaczył, że w końcu udało mu się je sprzedać na giełdzie w Poznaniu, a chryzantemy miał mu podarować 95-letni dziadek, który wkrótce potem zmarł.

"Podczas śledztwa okazało się, że nie zgłaszał darowizny, nie miał zgody na dostarczanie wody niezbędnej do podlewania roślin i nie posiada odpowiedniego areału ziemi do uprawy tak dużej ilości kwiatów" - powiedział prokurator Maciej Meler. Dodał, że podejrzany w ogóle nie dysponował żadnymi dokumentami w sprawie.

29-latek usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu do 2 lat więzienia. Podejrzany nie przyznał się do winy.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kris74keh
To była życiowa szansa, próbował , nie udało się , ale wielu się udało.
itso_akcjazaczepna
żenada jakaś sama decyzja to parodia a ta historia to parodia parodii a gdzie zwykła rozmowa nie szło się porozumieć i się rozejść tylko patologie i obciach przypisywać Rzeczpospolitej Polskiej ?
killgore
Socjalizm to ustrój, który bohatersko walczy z problemami, które sam stworzył. Oto dowód.
qwertas
Chciał być zwany, oby skończył w pierdlu na długu. Pazerność w dotacjach godna pato-rolnika.
marszalek2020
to w końcu ile mu grozi, 12 czy 2 lata?

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki