REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o książeczkach zdrowia dziecka

2015-08-03 14:33
publikacja
2015-08-03 14:33
Prezydent podpisał ustawę o książeczkach zdrowia dziecka
Prezydent podpisał ustawę o książeczkach zdrowia dziecka
/ YAY Foto

Książeczka zdrowia dziecka będzie elementem dokumentacji medycznej, a jej wzór określi minister zdrowia - wynika z noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Zgodnie z nowymi przepisami ujednolicone zostaną wzory niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności wzór książeczki zdrowia dziecka.

Wzory dokumentów, w drodze rozporządzenia, określać będzie minister zdrowia - po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej ma umożliwić pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

Ustawa nie precyzuje katalogu tych dokumentów, pozostawiając tę decyzję ministrowi. Jedynie obowiązkowo ma zostać wydany wzór książeczki zdrowia dziecka. Ma to pozwolić na usystematyzowanie i kompleksowe monitorowanie opieki zdrowotnej przez rodziców dziecka.

O wprowadzenie książeczki zdrowia dziecka jako dokumentu państwowego od dawna apelował rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Występował w tej sprawie m.in. do ministra zdrowia i do sejmowej komisji zdrowia. Przekonywał, że określenie książeczki zdrowia dziecka jako rodzaju dokumentacji medycznej pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp. Z kolei wskazanie elementów, które powinna zawierać, ujednolici wpisywane do niej informacje. Jego zdaniem książeczka powinna stać się elementem systemu monitorowania losów dziecka, m.in. pod kątem zapewnienia mu właściwej opieki medycznej.

Dotychczas wydawanie książeczki zdrowia dziecka było jedynie elementem tzw. dobrej praktyki oddziałów noworodkowych; ich forma i zawartość były różne.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Prezydent podpisał ją w piątek, o czym Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek.

ozk/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~robert
ja się zastanawiam jak tak zależy byśmy byli zdrowi to czemu są problemy (kolejki) dostania się do specijalisty, nieraz trzeba czekać pare miesięcy.
~Zalosne
Podpisal w piatek kancelaria poinformowala w piniedzialek. Nie ma jak byc urzedasem za kase podatnikow. A co weekend nam sie nie nalezy ?

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki