REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o IPN

2018-06-27 18:06
publikacja
2018-06-27 18:06
Prezydent podpisał ustawę o IPN
Prezydent podpisał ustawę o IPN
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda na osobisty wniosek premiera Mateusza Morawieckiego podpisał uchwaloną w środę nowelizację ustawy o IPN - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Pan prezydent zdecydował o podpisaniu tej ustawy w najkrótszym możliwym terminie na osobisty wniosek i po rozmowie z panem premierem, który złożył ten projekt w imieniu większości parlamentarnej" - oświadczył prezydencki minister na briefingu prasowym w Rydze.

Jak zaznaczył, Duda podpisał nowelę ustawy o IPN "po dopełnieniu wszystkich wymogów proceduralnych", skonsultowaniu ustawy z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta oraz zasięgnięciu opinii prezydenckich prawników.

Szczerski, który towarzyszy prezydentowi podczas rozpoczętej we wtorek wizyty na Łotwie zwrócił uwagę, że parlament w złożonym przez Dudę w trybie kontroli następczej wniosku do TK ws. uchwalonych na początku roku nowych przepisów ustawy o IPN "były zgłoszone uwagi i podniesiona problematyczność zapisów karnych poprzedniej wersji ustawy o IPN".

"Prezydent zdecydował w związku z powyższym, że w tej sprawie, jeśli taka jest wola większości parlamentarnej, będzie wspierał rząd w podążaniu ścieżką, którą wyznaczył jego wniosek do TK" - dodał Szczerski.

Polska i Izrael podpisały deklarację o współpracy. Ogłosili to na równoległych konferencjach w Warszawie i Tel Awiwie premierzy obu krajów - Mateusz Morawiecki i Beniamin Netanjahu.

Premier odczytał w środę na konferencji prasowej wspólną deklarację Polski i Izraela. "W ciągu ostatnich 30 lat kontakty między naszymi krajami opierały się na zaufaniu i zrozumieniu. Izrael i Polska są przyjaciółmi i partnerami, które blisko ze sobą współpracują na arenie międzynarodowej, ale także w odniesieniu do pamięci o Holokauście" - napisano.

W deklaracji podkreślono, że współpraca ta była możliwa dzięki duchowi wzajemnego szacunku dla tożsamości i wrażliwości historycznej, w tym jednym z najbardziej tragicznych okresów w naszej historii.

"Po rozmowach z premierem Netanjahu i premierem Morawieckim Izrael powitał z zadowoleniem decyzję podjętą przez polski rząd o ustanowieniu oficjalnej polskiej grupy poświęconej dialogowi z partnerami izraelskimi dot. kwestii historycznych odnoszących się do Holokaustu" - czytamy.

"Jasne jest, że Holokaust był niemającą w historii precedensu zbrodnią popełnioną przez nazistowskie Niemcy wobec narodu żydowskiego, w tym Polaków żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wyrażała najwyższe zrozumienie znaczenia Holokaustu jako najtragiczniejszej części doświadczeń narodu żydowskiego" - podkreślono. "Wierzymy, że jest wspólna odpowiedzialność, aby prowadzić wspólne badania w celu zachowania pamięci o Holokauście" - głosi deklaracja.

"Zawsze zgadzaliśmy się, że określenie +polskie obozy konferencyjne, polskie obozy śmierci+ jest w sposób znaczący złe i pomniejsza odpowiedzialność Niemców za stworzenie takich obozów" - zaznaczono.

W deklaracji podkreślono, że w czasie wojny rząd polski na uchodźstwie próbował zatrzymać działanie nazistów poprzez pobudzanie świadomości zachodnich aliantów w zakresie systematycznego mordowania polskich Żydów.

"Potępiamy wszelkie pojedyncze zbrodni popełnionych przez Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej, z zaszczytem powiększamy te heroiczne działania licznych Polaków, w tym także Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy ryzykowali swoje życie, żeby ratować Żydów" - podkreślono.

autor: Marceli Sommer

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bojack_pl
„Zawsze zgadzaliśmy się, że określenie +polskie obozy konferencyjne, polskie obozy śmierci+ jest w sposób znaczący złe i pomniejsza odpowiedzialność Niemców za stworzenie takich obozów"

ROTFL!! Obozy konferencyjne byly niemieckie :-D

Dlaczego nikt juz nie czyta tego co pisze przed wyslaniem...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki