REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę dot. terminów zapłaty w transakcjach handlowych

2015-10-19 10:46
publikacja
2015-10-19 10:46
Prezydent podpisał ustawę dot. terminów zapłaty w transakcjach handlowych
Prezydent podpisał ustawę dot. terminów zapłaty w transakcjach handlowych
fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Polepszenie sytuacji przedsiębiorców między innymi w kwestiach płynności finansowej - taki jest cel noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent, jak informuje jego kancelaria, podpisał ustawę w piątek.

Celem noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw jest "przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym". Ustawę przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Najważniejsze zmiany wprowadzane przez ustawę to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek. Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w zakresie naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio - odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie.

Zgodnie z ustawą relacja między odsetkami kapitałowymi i za opóźnienie zostanie ustalona na stałym poziomie (odsetki za opóźnienie będą wyższe od odsetek kapitałowych). Identyczna relacja zostanie zachowana między odsetkami maksymalnymi kapitałowymi a maksymalnymi za opóźnienie. Tym samym zaakcentowana zostanie funkcja sankcyjna odsetek za opóźnienie. Ponadto również odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym będą wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma wzmocnić pożądane postawy płatnicze w obrocie gospodarczym.

W razie wzrostu stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, wzrost poziomu odsetek maksymalnych będzie zbliżony do wzrostu stóp rynkowych. (PAP)

pś/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~wiesniak
Co podpisze Duda to wiesniaki traca a straca i dopłaty gdy zacznie rzadzic PiS to środki pójdą na cele kościelno-militarne.
Najlepsza moja inwestycja to kupowanie ziemi rolnej przed wejsciem do UE.Dopłaty juz dawno spłaciły te zakupy i dalej płyna w wysokosci ok 5% na czysto wartosci gruntu.Osobiscie tepie PiSowców ,Watykanczyków
Co podpisze Duda to wiesniaki traca a straca i dopłaty gdy zacznie rzadzic PiS to środki pójdą na cele kościelno-militarne.
Najlepsza moja inwestycja to kupowanie ziemi rolnej przed wejsciem do UE.Dopłaty juz dawno spłaciły te zakupy i dalej płyna w wysokosci ok 5% na czysto wartosci gruntu.Osobiscie tepie PiSowców ,Watykanczyków i innych śpiewaków -opowiadaczy bajek bo ich władanie to realna utrata wartosci mojego majatku. Juz PiSowski Prezydent Duda podpisał ustawe o ustroju rolnym. Od 1 stycznia posiadacze ziemi rolnej to prawie chłopy pańszczyzniane PiSowskich Panów.Czytać to i wyciagac wnioski : http://www.izbarolnicza.pl
A dodam jeszcze ,że ten wzrost poparcia dla PiSowców to pochodzi ze wsi- wylęgarni ciemniaków( i wiem co pisze bo tu żyję i tez czasami działam jak ciemna masa) Paradoksalnie to PiSowieśniaki najbardziej korzystaja z UE . Wystarczy wklepac kod pocztowy interesujacej Was miejscowości i zobaczycie kto spija śmietankę :http://beneficjenciwpr.minrol.gov.pl/search
Jest na kogo nałozyć podatek katastralny co jest tylko kwestia czasu za rzadów PiS-Kukiz
~wiesniak
W przyszłym tygodniu sprzedaje wszystkie grunty klasy V i VI lokalnemu obszarnikowi z PSL i gotówka czeka na totalna rozpirduche w czasie rzadów PiSKukiz aby stawiac pieniadze na kontrę oszołoskim projektom.
~wiesniak odpowiada ~wiesniak
W czasie kolejnego kryzysu te miernoty u władzy nie sa w stanie sobie poradzic .Bedą grabic tam gdzie jeszcze mozna. Wiesniaki to najwieksi beneficjenci UE i jako pirwsi pójda do golenia.
~bgv
wasze eldorado się już kończy ... dopłaty za jakiś czas zostaną ograniczone, a później zniesione, bo unia ma coraz więcej problemów i przestanie ją na to stać, krus zostanie zlikwidowany i zastąpiony zusem, szczególnie w przypadku większych gospodarstw, wejdzie podatek dochodowy i podatek od nieruchomości, ceny płodów rolnych będą wasze eldorado się już kończy ... dopłaty za jakiś czas zostaną ograniczone, a później zniesione, bo unia ma coraz więcej problemów i przestanie ją na to stać, krus zostanie zlikwidowany i zastąpiony zusem, szczególnie w przypadku większych gospodarstw, wejdzie podatek dochodowy i podatek od nieruchomości, ceny płodów rolnych będą systematycznie spadać, bo efektywność rolnictwa rośnie, ziemię będziesz mógł sprzedać tylko innemu rolnikowi za pół ceny ... z czego tu się cieszyć ???
~wiesniak odpowiada ~bgv
Tu u mnie 40 km od Warszawy ciemnota wiejska mało sie nie zesra aby wygrał PiS a to oni na rzadach PiS kukiz najbardziej ucierpia. Cały popyt na te piaszczyste gleby to szedł od Warszawiaków Od 1 stycznia PSLowska ustawa o ustroju rolnym dziarsko podpisana przez PiSowskiego Prezydenta całkowicie eliminuje mozliwosc zakupu Tu u mnie 40 km od Warszawy ciemnota wiejska mało sie nie zesra aby wygrał PiS a to oni na rzadach PiS kukiz najbardziej ucierpia. Cały popyt na te piaszczyste gleby to szedł od Warszawiaków Od 1 stycznia PSLowska ustawa o ustroju rolnym dziarsko podpisana przez PiSowskiego Prezydenta całkowicie eliminuje mozliwosc zakupu ziemi rolnej przez inwestorów z miasta i innych obszarów spoza gminy.Obszarnicy PSLowscy przeforsowali ta ustawę bo to oni teraz beda dyktowac cenę za jaka sa gotowi odkupić od małorolnego.Dodatkowo ci wszyscy Warszawiacy co poinwestowali w działki rolnicze płacac często i 100tys za hektar są uziemieni-upiaszczeni w te piaski.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki