REKLAMA

Prezydent Szwajcarii: Jesteśmy otwarci na kontakty banków narodowych ws. franka

2016-11-14 13:11
publikacja
2016-11-14 13:11

Jesteśmy otwarci na pomysł prowadzenia rozmów przez banki narodowe Polski i Szwajcarii w sprawie franka szwajcarskiego - powiedział w poniedziałek w Kehrsatz prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann / fot. RUBEN SPRICH / FORUM

Podkreślił przy tym, że szwajcarski bank centralny jest instytucją niezależną.

Schneider-Ammann mówił na konferencji prasowej, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła m.in. konsekwencji silnego kursu franka szwajcarskiego na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla rodzin mających kredyty w tej walucie w Polsce.

- Mam świadomość, że problematyka związana z frankiem szwajcarskim jest trudna - powiedział szwajcarski prezydent. Relacjonował, że Duda mówił, iż w tej sprawie możliwy jest postęp, jeśli banki narodowe będą prowadzić ze sobą rozmowy. - Oczywiście nasz bank narodowy może te rozmowy sam kształtować. Potwierdziłem, że jesteśmy na to otwarci - powiedział Schneider-Ammann.

Duda: Postulat bliższej współpracy banków ws. franka

Zwróciłem się z postulatem bliższej współpracy Narodowego Banku Polskiego i Szwajcarskiego Banku Narodowego ws. kursów franka szwajcarskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kehrsatz po spotkaniu ze szwajcarskim prezydentem Johannem Schneiderem-Ammannem.

Polski prezydent podkreślił, że problem wysokiego kursu tej waluty w stosunku do złotego dotyczy setek tysięcy rodzin w Polsce.

Zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, z postulatem, by w miarę możliwości zacieśnione zostały relacje między Narodowym Bankiem Polskim a bankiem narodowym Szwajcarii, aby w ramach tej współpracy kwestie linii kredytowych były bardziej otwarte, kwestie możliwości takiego amortyzowania kursu franka na wypadek turbulencji na rynkach walutowych, aby w tym zakresie ta współpraca między bankami była bardziej ścisła - powiedział Duda.

Jak zaznaczył, liczy, że sytuacja będzie zmierzać w tym kierunku.

Andrzej Duda poinformował, że rozmowy delegacji dotyczyły także relacji polsko-szwajcarskich, relacji z UE.

"Myślę, że jesteśmy zgodni co do przyszłości, jeśli chodzi o kwestie europejskie. Podkreślałem, jak bardzo ważne jest dla Polski utrzymanie podstawowych swobód: przemieszczania się osób, przepływu kapitału, usług i towarów - powiedział prezydent Duda. Zaznaczył, że są to podstawowe swobody europejskie, pień, na którym UE wyrosła i na którym powinna się rozwijać.

Kolejne tematy rozmowy to polityka światowa, migracja, niepokoje wojenne na wschodzie i południu. Mówiłem, że jesteśmy od samego początku zwolennikami polityki wzmocnienia granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Polska działa w tym kierunku, polscy strażnicy graniczni współpracują z krajami, które są dotknięte problemem migracji, a mają zewnętrzną granicę UE jako swoją granicę mówił Andrzej Duda. Ocenił, że Polska w tym względzie swoje obowiązki wypełnia wzorcowo.

"Dyskutowaliśmy o tym, jak problemowi migracji zapobiegać w przyszłości - dodał. Według polskiego prezydenta konieczna jest pomoc dla krajów, które znajdują się blisko rejonu konfliktów, w których są obozy dla uchodźców. "Jako kraje UE, kraje Europy, powinniśmy świadczyć na rzecz tych krajów, dawać wsparcie w utrzymaniu obozów, by były tam zapewnione jak najbardziej godne warunki życia - mówił polski prezydent.

Poinformował, że ze szwajcarskim prezydentem rozmawiał także o systemie dualnego kształcenia zawodowego w Szwajcarii, wykorzystywaniu dorobku naukowego do rozwoju gospodarczego, współpracy gospodarczej, która - jak ocenił w ostatnim czasie rozwija się bardzo dobrze.

"Cieszy nas, że coraz więcej firm z zachodu Europy decyduje się na zakładanie centrów badawczo-rozwojowych - dodał prezydent Duda, wspominając o zakładanym w Polsce centrum firmy Roche, gdzie zatrudnienie znajdzie ponad tysiąc polskich młodych naukowców. Prezydent zapewniał, że w Polsce jest zaplecze intelektualne.

"Chcielibyśmy, aby ten rozwój badań, które później można przełożyć na rozwój przemysłu, był w Polsce realizowany, bo to oznacza zatrzymanie w Polsce młodych, wykształconych ludzi - dodał polski prezydent.

(PAP)

kno/ ksaj/ kar/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~kalafior
Przekaz jest jasny: najjaśniejszy Pan Prezydent stara się przekonać Szwajcarów do wejście do UE.
Wtedy Szwajcaria nareszcie będzie mogła skorzystać z dualnego kształcenia opracowanego przez min. Zalewską...
~leming
Po co Bank Szwajcarii jak przecież on sam stwierdził w raportach że żadnych franków polskie banki nie miały bo nie zbierały depozytów w chf.........to jedna wielka ściema w tych pseudo kredytach franki to do spłacenia mają ludzie choć po stronie banków nigdy nie było i nie ma żadnych zobowiązań w chf na tym polega Po co Bank Szwajcarii jak przecież on sam stwierdził w raportach że żadnych franków polskie banki nie miały bo nie zbierały depozytów w chf.........to jedna wielka ściema w tych pseudo kredytach franki to do spłacenia mają ludzie choć po stronie banków nigdy nie było i nie ma żadnych zobowiązań w chf na tym polega ten mega przekręt wszechczasów, że ludzie kupują od banków mieszkania po cenie 2-krotnie większej od rynkowej....i jeszcze maja zapłacić od tego bankom odsetki. Frankowicze powinni natychmiast zaprzestać spłacać te pseudo kredyty i niech to banki idą masowo do sądów i udowadniają że te umowy mają cokolwiek wspólnego z praworządnością bo tam aż roi się od klauzul niedozwolonych
~Gnida
A czy frankowcy nadal twierdzą że są jak to cielę które nic nie wie? Cielę co nie wie że kurs walut może się zmieniać, np. drożeć?

To piszą nie raz dyrektorzy.... Jak jesteś takie cielę to podaj się do dymisji bo to nie jest stołek dla cielęcia.
~Priorytet
Wy frankowicze musicie w koncu zrozumiec, ze wasze pieniadze sa teraz potrzebne do ratowania bankow wloskich. Czyz Pani Premier wam tego jeszcze dostatecznie nie wyjasnila? Nalezy w koncu zrozumiec, ze to jest przeciez jakis priorytet, a nie wasze glupie "widzimisie".
~Gnida
Błąd. Fankowcy nie mają żadnych swoich pieniędzy.

Oni mają dług.
~i_tyle
"Polska" potrafi pomóc polakom, gdy potrzebuje ich w kamasze!
Gdy mówi im uczcie się obcego języka, bo jak nie to pracy w Polsce z Polskim językiem godnej nie dostaniecie!
Gdy jedzie na zachód by wzywać obce narody przeciwko Polsce z dziwnym Kodem!
"Polska" dla władzy zrobi wiele, ale żeby
"Polska" potrafi pomóc polakom, gdy potrzebuje ich w kamasze!
Gdy mówi im uczcie się obcego języka, bo jak nie to pracy w Polsce z Polskim językiem godnej nie dostaniecie!
Gdy jedzie na zachód by wzywać obce narody przeciwko Polsce z dziwnym Kodem!
"Polska" dla władzy zrobi wiele, ale żeby władza coś dla polaków .... przemilczmy, TVN wie lepiej.
Prezydentów Ci ona ma ambitnych, tylko ani obietnic nie spełniają, ani już rannej kawy nie rozdają!
Kto ich ponownie wybierze?, sami już sobie nawet nie wierzą szczerze!.
~do_cwaniaczka
Najpierw Kryzys, potem znowu kryzys, potem obietnica Kandydata na prezydenta o przewalutowaniu kredytów jak zostanie prezydentem, potem Brexit, złamana obietnica przewalutowania, teraz Trump i kursy znowu w górę, potem .... potem już nikt ani na Trumpa, ani na oszusta ani na cwaniaczka podającego ranną kawę już nie Najpierw Kryzys, potem znowu kryzys, potem obietnica Kandydata na prezydenta o przewalutowaniu kredytów jak zostanie prezydentem, potem Brexit, złamana obietnica przewalutowania, teraz Trump i kursy znowu w górę, potem .... potem już nikt ani na Trumpa, ani na oszusta ani na cwaniaczka podającego ranną kawę już nie zagłosuje!
_paszkwil_
"Zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, z postulatem, by w miarę możliwości zacieśnione zostały relacje między Narodowym Bankiem Polskim a bankiem narodowym Szwajcarii, aby w ramach tej współpracy kwestie linii kredytowych były bardziej otwarte"
Czyli chodzi Dudzie o zaciągnięcie kredytu w Szwajcarii
"Zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, z postulatem, by w miarę możliwości zacieśnione zostały relacje między Narodowym Bankiem Polskim a bankiem narodowym Szwajcarii, aby w ramach tej współpracy kwestie linii kredytowych były bardziej otwarte"
Czyli chodzi Dudzie o zaciągnięcie kredytu w Szwajcarii w ramach realizacji obietnic wyborczych, bo już kasy brakuje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Flex
Tamto państwo nie ma naczelnika wszechmogącego tylko referenda! A zamiast gadać i obiecywać trzeba działać, a nie cofać się rakiem po cichutku po pierwszej zdechłej rybie rzuconej przez banksterkę za pośrednictwem S&P ! Ciekawe czy obok Pana Prezydenta błyszczał nasz Wicepremier celebryta, spec od : PIS - powerpoint-Tamto państwo nie ma naczelnika wszechmogącego tylko referenda! A zamiast gadać i obiecywać trzeba działać, a nie cofać się rakiem po cichutku po pierwszej zdechłej rybie rzuconej przez banksterkę za pośrednictwem S&P ! Ciekawe czy obok Pana Prezydenta błyszczał nasz Wicepremier celebryta, spec od : PIS - powerpoint- fotomontaż ?. Tak konkretrnie: gdyby władzę sprawowali praktycy a nie urzędasy- teoretycy może byłaby szansa na lepiej. Póki co specami od "niemocy łóżkowej" zostają seksuolodzy-impotenci! Działacze partyjni i profesorowie-teoretycy oderwani od rzeczywistości. W myśl hasła: władzy żadnej się nie lękaj, mało rób a dużo stękaj!

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki