REKLAMA

Prezydent: Jeśli ustanowiona byłaby emerytura dla pierwszej damy, powinna działać też wstecz

2019-01-21 17:58
publikacja
2019-01-21 17:58

Pierwsza dama powinna być ubezpieczona, jeśli chodzi o kwestie emerytalne; jeśli miałoby zostać ono ustanowione, powinno być odprowadzone także wstecz, także wszystkim pierwszym damom, które sprawowały swoje funkcje - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla portalu wp.pl.

fot. Filip Radwanski / / FORUM

Prezydent pytany, czy pierwsza dama powinna otrzymywać wynagrodzenie podkreślił, że nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której pierwszej damie nie jest opłacane ubezpieczenie emerytalne.

"Jedna rzecz na pewno nie powinna mieć miejsca, a mianowicie to, że z założenia państwo polskie nie przewiduje ubezpieczenia emerytalnego dla pierwszej damy. Z opodatkowanego mojego prezydenckiego uposażenia, którego na rękę jest mi wypłacane ok. 13,5 tys. zł miesięcznie, ponad 1100 zł odprowadzam na ZUS dla mojej żony (...) To jest coś, co nie powinno mieć miejsca. Dlatego uważam, że przede wszystkim pierwsza dama powinna być ubezpieczona, jeśli chodzi o kwestie emerytalne" - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent stwierdził również, że jego żona nie oczekuje otrzymywania wynagrodzenia.

"Na pewno nie powinno być to jakieś uposażenie, które byłoby wygórowane i apeluję do parlamentarzystów, gdyby rozpatrywali jakiekolwiek projekty w tej kwestii, żeby wykazywali się absolutnie dużym umiarkowaniem" - powiedział Andrzej Duda.

"Jeżeli miałoby być ustanowione choćby tylko ubezpieczenie emerytalne dla pierwszej damy, uważam że powinno być ono ustanowione także wstecz. Uważam, że ubezpieczenie, mimo upływu lat, powinno zostać odprowadzone także wszystkim pierwszym damom, które sprawowały swoje funkcje. Apeluję do parlamentu, aby uczynił to w taki sposób, żeby Kancelaria Prezydenta mogła legalnie, zgodnie z dyscypliną finansów publicznych, odprowadzić ubezpieczenie emerytalne także wszystkim poprzednim damom poczynając od pani prezydentowej Danuty Wałęsy" - dodał prezydent Duda.

Prezydent był także pytany o postulaty nauczycieli dotyczące podniesienia ich pensji. "To jest poważny problem. Ja znam środowisko nauczycielskie o tyle, że sam przez lata byłem nauczycielem akademickim, obecnie na urlopie, a poza tym żona przez całe swoje zawodowe życie była nauczycielem w szkole, w liceum. To jest specyficzna służba, bo tak chcę to nazywać - nauczyciel to też jest służba publiczna, to jest pewna misja" - zauważył.

"Nauczyciele zarabiają niewiele - mówię to z całą odpowiedzialnością. Uważam, że nauczyciele powinni zarabiać lepiej. Ale jeżeli mówimy o znaczącym uposażeniu dla nauczycieli, to musi być także znacząco podwyższony może nie tyle stopień, co rzetelność oceny pracy nauczyciela" - dodał.

Według prezydenta można rozważyć propozycję, zgodnie z którą, podobnie jak w Niemczech, nauczyciel byłby funkcjonariuszem publicznym. (PAP)

mro/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (21)

dodaj komentarz
q8456152
Polki nie zgodzą się na pensję i emeryturę dla pierwszej damy. W innych krajach ten temat nigdy nie jest wywoływany i pierwsze damy nie mają tam żadnych apanaży. Niech przymilni politycy dadzą spokój z tym pomysłem.
jes
Najpierw należałoby uzasadnić za co ma dostać? Za to, że stoi obok pajaca? To ma być raczej renta, za szkodliwość i utratę szacunku. Bo na pewno nie za pracę.
karbinadel
Za to, że ciągnie go za rękaw, gdy się za bardzo nakręci krzycząc na gorszy sort
czytacz
500+ też powinni wypłacać wstecz.Tyle ludzi się wychowało i nic nie dostawało!
glos_rozsadku
minimalna krajowa to 13 zł / h, a ja w 2008 robiłem za 6 zł za godzinę. Powinni mi wyrównać wstecz do 13 zł.
glos_rozsadku
ta wypowiedź jest skandaliczna
antek10
Adrianie prawo nie działa wstecz. Kiepski z ciebie prawnik. Tak samo twój angielski jest słaby. Spotkanie z Cameronem było żałosne. dlaczego w tym kraju rządza ludzie o tak słabych kwalifikacjach. Wg mnie kazdy urzednik na szczeblu rządu powinien umieć angielski.
search
Wedlug mnie niech placa ci co na niego glosowali a szczegolnie frankowcy ktorym obiecal franki po 2,40 :-)
marxs
malinowy cwaniaczek chce zapewnić swojej fajną emeryturkę ale tłumaczyć się będzie że Kwaśniewska i Komorowska przecież też dostały
jendreka
To jest prezydent reformator, wszystko zmienia co mu się naiwnie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki