REKLAMA

Prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej

2021-01-08 13:12, akt.2021-01-09 09:43
publikacja
2021-01-08 13:12
aktualizacja
2021-01-09 09:43
Prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej
Prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej
fot. MediaPunch / / BACKGRID UK

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Dworczyk pytany w RMF FM, czy decyzja prezydenta to problem dla rządu, podkreślił, że jest to ważna ustawa, ale weto jest konstytucyjnym prawem prezydenta. "Będziemy starali się przygotować jak najszybciej alternatywny projekt, który jest potrzebny w związku ze zmianami, które już zaszły w rządzie, zachodzą cały czas" - powiedział.

Na uwagę, że skoro ustawy nie ma, to nowe ministerstwa "w niektórych sytuacjach działają trochę wbrew prawu", szef KPRM zapewnił, że tak nie jest. "Ministerstwa działają zgodnie z prawem, ale nie można dokończyć pewnych procesów, na przykład nie można powołać Narodowego Instytutu Sportu" - wskazał.

"Jest szereg wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć, ale tak jak powiedziałem, będziemy się starali jak najszybciej przedstawić projekt ustawy, który będzie do zaakceptowania przez pana prezydenta" - podkreślił.

Zapytany, czy weto oznacza, że "prezydent idzie na jakąś wojnę z rządem, Dworczyk zaznaczył, że "absolutnie w tych kategoriach", by tego nie rozpatrywał. "Pan prezydent też wskazywał na pewne problemy czy błędy formalne. Nie zachowano odpowiedniego okresu, który prezydent RP powinien mieć na podpisanie ustawy. W związku z tym będziemy starali się jak najszybciej tę sytuację rozwiązać" - powiedział.

W środę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski powiedział, że Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie niektórych rozwiązań noweli ustawy o działach administracji rządowej, zwłaszcza tego, czy leśnictwo powinno być podporządkowane resortowi rolnictwa, a nie resortowi środowiska.

Również w czwartek w radiu Wnet Spychalski mówił o wątpliwościach prezydenta ws. ustawy. Podkreślił, że dokonano dogłębnej analizy noweli. Prezydencki rzecznik wskazywał, że nowela nie dotyczy tylko kwestii przeniesienie nadzoru nad leśnictwem do resortu rolnictwa, bo jest dalece szersza. "Ona obejmuje materie także innych działów administracji rządowej. Obejmuje kwestie związaną z przeniesieniem podsekretarzy stanu do służby cywilnej - to jest bardzo istotna, strukturalna zmiana w rządzie" - wskazywał.

"Pan prezydent przed tą decyzją poinformował premiera, że zamierza taką decyzję podjąć. Oczywiście to jest to konstytucyjne prawo pana prezydenta, w związku z tym my je w stu procentach szanujemy" - powiedział rzecznik rządu.

"W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z zapleczem pana prezydenta i samym prezydentem, aby omówić te zastrzeżenia, które prezydent zgłaszał do tej ustawy. Jestem przekonany, że nowy projekt ustawy spełni również te wymagania, których oczekuje pan prezydent" - dodał.

Müller deklarował, że rząd będzie współpracował z prezydentem także w zakresie nowego projektu noweli ustawy o działach.

"Oczywiście są różnice z panem prezydentem, one się zdarzają, ale jesteśmy przedstawicielami tego samego nurtu ideowego, w związku z tym nie ma żadnych większych problemów, żeby ze sobą współpracować. Jesteśmy otwarci na konstruktywną krytykę ze strony prezydenta, konstruktywne uwagi, do ustawy działowej również, którą prezydent zawetował" - mówił.

Müller wyraził przekonanie, że "nowy projekty ustawy uzyska poparcie parlamentu, a później również prezydenta w dialogu, który w tej chwili będziemy realizować".

Pytany o termin spotkania z prezydentem, odparł, że może ono odbyć się w przyszłym tygodniu. "Jesteśmy umówieni z prezydentem i ministrami prezydenta na dyskusję wokół tej ustawy, jesteśmy otwarci na konstruktywne uwagi. Na tym etapie mogę tyle powiedzieć, bo ta dyskusja jest przed nami, różne warianty są brane pod uwagę. Pan prezydent zwrócił uwagę na kilka najważniejszych aspektów i na tych aspektach będziemy się skupiać" - poinformował rzecznik rządu.

Sejm 17 grudnia ub.r. odrzucił wniosek Senatu o odrzucenie noweli ustawy o działach.

Nowelizacja ta jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS, ma usprawnić funkcjonowanie rządu. Przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu.

Nowelizacja zakłada też utworzenie Narodowego Centrum Sportu, które przejmie część obowiązków dotychczasowego Ministerstwa Sportu.

Ponadto nowela zakłada przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.

Podczas prac w Senacie zwracano uwagę, że nowela wprowadza "tylnymi drzwiami" możliwość wyższego wynagradzania podsekretarzy stanu, a zatem także parlamentarzystów, których wynagrodzenia związane są z wysokością pensji podsekretarzy stanu.

Ustawa o działach administracji rządowej z 1997 r. (wielokrotnie nowelizowana) umożliwia tworzenie nowych ministerstw na podstawie rozporządzeń, bez konieczności zmiany ustawy. Warunkiem jest podporządkowanie nowo utworzonemu resortowi konkretnych, wymienionych w ustawie działów. Jeżeli jednak rząd planuje w inny sposób rozdysponować zadania należące do jednego działu, wówczas niezbędna jest nowelizacja ustawy.

W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 r., liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym - wcześniej istniejącym lub nowo powołanym - ministerstwom. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
PAP ma problem na kogo tutaj pluć.
samsza
im się te pieniądze po prostu należą
jes
Trzeba od czasu do czasu cos zawetować aby mieć pokrycie na 200 milionów rocznie ile kosztuje podatnika urząd pacynki.
hal9ooo
W tytule jest błąd. Powinno być:
"Prezydent Duda PODPISAŁ zawetowanie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej"
meryt
hal9ooo"W tytule jest błąd. Powinno być:
"Prezydent Duda PODPISAŁ zawetowanie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej""

Podpisał odmowę podpisania ustawy... :)

https://www.prezydent.pl/gfx/prezydent/userfiles3/files/ustawy/zawetowane/2021/wniosek_o_ponowne_rozpatrzenie_nowelizacji_ustawy_o_dzialach_administracji_rzadowej.pdf
meryt
Licznik zawetowań :)

"Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta"
pstrzezek
Ale czego to ma dowodzić? Cieszysz się że dał weto? Ludzie mają różne podniety ale żeby aż tak...
meryt odpowiada pstrzezek
pstrzezek "Cieszysz się że dał weto? Ludzie mają różne podniety ale żeby aż tak"

jes "Powiedziała bezwolna pacynka"

Na 1 miejscu w bezwolności z wetem (najrzadziej) wypada kadencja 2010-2015 :)

"najczęściej z prawa weta korzystał Lech Wałęsa. Najrzadziej zaś Bronisław Komorowski"


3:
pstrzezek "Cieszysz się że dał weto? Ludzie mają różne podniety ale żeby aż tak"

jes "Powiedziała bezwolna pacynka"

Na 1 miejscu w bezwolności z wetem (najrzadziej) wypada kadencja 2010-2015 :)

"najczęściej z prawa weta korzystał Lech Wałęsa. Najrzadziej zaś Bronisław Komorowski"


3:5 dla Dudy.

Komorowski zawetował cztery ustawy, w tym trzy wnioskowane przez przedstawicieli swojej partii – PO.
Duda zawetował w sumie dziewięć ustaw, w tym pięć autorstwa przedstawicieli jego macierzystego ugrupowania – PiS.

5 x weto ustaw autorstwa rządu, posłów PiS

ustawa z dnia 25 września 2015 roku o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym
ustawy z dnia 11 września 2015 roku o ratyfikacji Poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto...
ustawy – z dnia 8 czerwca 2017 roku o zmianie ustawy

3 x weto Komorowskiego ustaw autorstwa rządu, posłów PO

ustawa z dnia 25 lutego 2011 roku o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie
ustawy z dnia 1 lipca 2011 roku o nasiennictwie
ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezydent-o-piatce-dla-zwierzat-Zrobie-wszystko-by-nie-dopuscic-do-wejscia-w-zycie-tych-przepisow-8001189.html

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki