Prezes ZPP do Belki: "Pan zadzwoni i powie mu, żeby przestał"

Prezes Związku Pracodawców Polskich Cezary Kaźmierczak zaapelował do prezesa NBP Marka Belki o reakcję na nawarstwiające się kłopoty polskich gorzelni. Dlaczego akurat do Belki? Bo ten jest szefem ministra finansów Mateusza Szczurka. A, jak pisze Kaźmierczak, ZPP w obronie gorzelni pisało już "do "wszystkich": do Ministerstwa Finansów, Gospodarki, do posłów. Bez żadnego skutku". Uwagę zwraca zwłaszcza specyficzny język tego listu.

Prezes ZPP wyjaśnia, że w wyniku niezrozumiałych interpretacji przepisów w wykonaniu resortu finansów pomimo braku zmian w prawie nagle kilkadziesiąt zakładów będzie musiało zapłacić akcyzę za swoje wyroby, choć wcześniej nie musiały tego robić. Zakłady te zatrudniają ok. 1000 pracowników.

Dotąd gorzelnie skażały porodukowany alkohol, który miał być stosowany do celów przemysłowych i nie podlegał on dzięki temu akcyzie. Te procedury były zgodne z przepisami ustalonymi przez resort finansów. Jednak w wyniku nowo wydawanych interpretacji Ministerstwa Finansów nagle okazuje się, że nawet skażony alkohol podlega akcyzie.

Problem zakładów polega na tym, że najpierw muszą akcyzę zapłacić, a dopiero potem mogą starać się o ewentualne odszkodowanie. Prezes ZPP pisze więc: "Padnie kilkanaście zakładów, 1000 ludzi straci pracę, nie dostaniecie 15 mln CIT, 35 mln VAT, 5 mln PIT, 1,5 mln podatku od nieruchomości. Nie musi Pan pamiętać tych liczb - oni je znają. Wielokrotnie je przedstawialiśmy i nikt ich nie zakwestionował."

Poniżej publikujemy treść listu prezesa ZPP do Marka Belki:

Szanowny Pan

Marek Belka

Prezes Narodowego Banku Polskiego


Wielce Szanowny Panie Belka,

nasz Związek od ponad roku usiłuje ratować około 1000 miejsc w kilkunastu gorzelniach. Pisaliśmy do "wszystkich": do Ministerstwa Finansów, Gospodarki, przekonaliśmy posłów do składania interpelacji. Bez żadnego skutku.

W czym rzecz? Otóż w tym, że dziwaczne interpretacje Ministra Finansów, pomimo braku zmiany prawa, nagle zakazały skażania alkoholu etylowego na potrzeby przemysłu chemicznego, kosmetycznego na terenie Rzeczpospolitej. Sprowadzać z zagranicy można!

A piszę do Pana, bo w ostatnich dniach dowiedziałem się, że to Pan jest szefem Ministra Szczurka.

Pan do niego zadzwoni i powie mu, żeby przestał.

Padnie kilkanaście zakładów, 1000 ludzi straci pracę, nie dostaniecie 15 mln CIT, 35 mln VAT, 5 mln PIT, 1,5 mln podatku od nieruchomości. Nie musi Pan pamiętać tych liczb - oni je znają. Wielokrotnie je przedstawialiśmy i nikt ich nie zakwestionował.

Pan jest taki mądry i elokwentny, proszę mnie, prostemu chłopakowi z Podlasia, wyjaśnić o co w tym chodzi?

Czy rząd planuje w najbliższym czasie ogłosić wielki sukces, że ściągnął wielkiego inwestora francuskiego lub niemieckiego, który zajmie skażaniem alkoholu i stworzy 200 nowych miejsc pracy w związku z czym za każde dacie mu rządową dotację w wysokości 50 tysięcy Euro?

Czy też ktoś planuje uruchomić import na dużą skalę - z zagranicy. Stamtąd wolno. Nie wolno tylko w naszym teoretycznie istniejącym Państwie. Jak nie wiecie kto - to znaczy, że jakiś urzędnik z Wami pogrywa!

Jest to kolejna branża, którą planuje skończyć Ministerstwo Finansów, otwierając drogę kolesiom lub "zagranicznym inwestycjom".

18 marca 2013 r. skierowaliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw w Ministerstwie Finansów. Odpowiedź z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przyszła szybko 25 kwietnia 2013 r. Prokurator Jarosław Szklarczyk, który stwierdził, że owszem, ale się wszystko przedawniło. Pan zadzwoni do Pana Szczurka i powie mu, że tym razem zadbamy, żeby się nic nie przedawniło.

Łącze należne wyrazy,

C:\Users\Czarek\Dropbox\iZPP - FINANSE I BIURO\2 UCHWAŁY I SPRAWOZDANIA PLANY\11.01 Podpisy\podpis Czarka Kaźmierczaka MMT.jpg


Cezary Kaźmierczak

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Rokita17

Jeszcze jeden przykład na to,że obecny rząd należy jak najszybciej spuścić w niebyt. Uważam że jedyną siłą która potrafi zapanować nad tym chaosem jest Nowa Prawica i dlatego namawiam wszystkich aby w najbliższych wyborach głosowali na partię Janusza Korwin-Mikke i nie dali się nabrać na antypropagandę dyskredytującą tego polityka i zamilczanie go w mediach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~emeryt

Oto jeden z setek,tysięcy? przykładów degrengolady ''teoretycznie istniejącego państwa'' - zielonej wyspy w 25 -tą rocznicę przemian ustrojowych.! Nic dodać,nic ująć.!

! Odpowiedz
8 3 ~zdzi

Fajnych mamy prezesów,ale czy on nie ma sekretarki która potrafi pisać?

! Odpowiedz
0 4 ~drutowiec

Czy list był niezrozumiały, czy nieczytelny? Jeśli wiesz o co chodzi w treści, to co szukasz? Nie każdy jest prof. Miodkiem lub B. Prusem. Rozumiesz to? Wydziwiasz niepotrzebnie. Takiś dokładny? Czy żonę opieprzasz jak Tobie zrobi kanapki o 0,1 mm za grube?

! Odpowiedz
2 10 ~Światowid

Brawo Panie Kaźmierczak! Jakby przekuł Pan swoją zapowiedź walki w czyny to nikt z obecnej ekipy rządzącej nawet nie zająknąłby się, tylko sprawę dogłębnie zbadał. A Pan Belka zamiast zareagować to list opublikował bo nie wie co z nim zrobić? Tak działa właśnie państwo teoretyczne....

! Odpowiedz
2 9 ~Piotrek60

Super. Pan Kaźmierczak wie jak działa nasze teoretyczne Państwo! Skutek też będzie zerowy ale list świadczy, że coraz więcej ludzi zdaje sobioe sprawę z tego jak są rolowani.

! Odpowiedz
0 1 ~dupajasiu

czy na pewno lepiej się poczujesz kiedy będziesz wiedział kto ciebie wali w rogi ?

! Odpowiedz
0 8 ~krakusoszczedny

Następny sabotaż gospodarczy w Bandustanie.

! Odpowiedz
7 5 ~jur73

" Kto to jest Żyd? W mentalności wielu Polaków Żyd to do dziś synonim czy symbol jakiegoś antypolskiego spisku. Nie ma co ukrywać, że społeczeństwo między Odrą a Bugiem ma nadal spore problemy z przyjęciem do świadomości, że Żyd to taki sam człowiek jak każdy inny. Wszystkie te nasze antypatie wobec ludu mojżeszowego wynikają z braku rzetelnej wiedzy historycznej. Wielu ludzi w tym kraju nie wie dlaczego za czasów I Rzeczypospolitej ludność żydowska dzierżyła nieraz w swoich rękach handel, karczmy i pobór opłat od pańszczyźnianego chłopa " . http://mj.blog.onet.pl/zyd/ Może naszym rządzącym producenci okowity też kojarzą się z Żydem / chociaz powinni kojarzyć się z magnatem bo to on byli właścicielem gorzelni i mial prawo sprzedawac swój wyrób w swoich włościach / .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~jożinzbażin

na pewno żyd to nie jest taki sam człowiek jak każdy inny-należy do narodu wybranego, natomiast goj jest nieczystym zwierzęciem które służy narodowi wybranemu-tak mówi halacha.szalom.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.