REKLAMA

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety

2021-06-21 10:34, akt.2021-06-21 10:51
publikacja
2021-06-21 10:34
aktualizacja
2021-06-21 10:51
Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety
Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Przedsiębiorca ten może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych - poinformował Urząd w poniedziałkowym komunikacie.

Postępowanie zostało wszczęte po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających dotyczących polityki rabatowej 19 sieci handlowych - czytamy. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował w ramach niego dwie praktyki firmy Kaufland Polska Markety.

Pierwsza z nich polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. Druga dotyczy pobierania przez Kaufland Polska Markety od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie.

"Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień" - ocenił cytowany w komunikacie Chróstny. "Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia" - dodał.

Według Chróstnego "współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy".

Za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy - dodano w komunikacie UOKiK.

Jak przypomniano, to kolejna interwencja Prezesa UOKiK w związku ze stosowaniem nieuczciwych rabatów przez sieci handlowe.

W grudniu 2020 r. wydana została decyzja dotycząca właściciela sieci Biedronka - firmy Jeronimo Martins Polska. (PAP)

mfr/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
langdon25
Dziwny zbieg okoliczności : Kaufland ogłasza otwarcie sklepów w niedziele - figurant Hrustny wszczyna dochodzenie za ceny warzyw !!!

Akurat teraz ???

Kiedy Hrustny zacznie dochodzenie przeciw Żabie za otwarte sklepy w niedziele ?

Bezdzietny Ojciec z Torunia nie pozwoli ?
marxs
po prostu zemsta PISiarza za próbę uruchomienia przez Kaufland handlu w niedzielę
taki-ktos-jak-ja
Nareszcie. Ciągle ganiali Biedrę a to co Niemcy wyprawiają, to się w głowie nie mieści. Biedra przy tym jest super uczciwa.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki