REKLAMA

Prezes UOKiK liczy na porozumienie ws. polis inwestycyjnych w połowie grudnia

2016-11-16 17:10
publikacja
2016-11-16 17:10

Prezes UOKiK Marek Niechciał spodziewa się, że w połowie grudnia uda się zawrzeć porozumienie z ubezpieczycielami, rozszerzające na cały aktywny portfel polis inwestycyjnych rozwiązania redukujące opłaty za likwidację takich lokat. Dotąd na mniejsze opłaty mogła liczyć tylko część ich posiadaczy.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Koncentrujemy się na rozmowach z ubezpieczycielami, jesteśmy po rozmowach ze wszystkimi. Jest to na dobrej drodze; wygląda na to, że do takiego porozumienia dojdzie. Zdziwiłbym się, gdyby mniej więcej około połowy grudnia takiego porozumienia nie było - powiedział w środę PAP prezes, który wygłosił w Katowicach wykład dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego.

Od kilku miesięcy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polska Izba Ubezpieczeń i zakłady ubezpieczeniowe prowadzą rozmowy na temat rozszerzenia na cały portfel polis inwestycyjnych ugód redukujących opłaty likwidacyjne, zawartych już wcześniej przez UOKiK z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Porozumienia te, zawarte przez Urząd z 17 towarzystwami, przewidywały np. zmniejszenie opłaty za likwidację polisy inwestycyjne ze 100-90 proc. zgromadzonych środków do 30-20 proc. Z przyczyn prawnych nie dotyczyły one jednak wszystkich aktywnych polis inwestycyjnych, których obecnie jest ponad 2 mln.

Według Niechciała wcześniejsze porozumienia objęły ok. 600 tys. polis inwestycyjnych. UOKiK podjął więc rozmowy z ubezpieczycielami na temat rozszerzenia tych rozwiązań na cały aktywny portfel tych instrumentów. W ocenie prezesa nie ma tu oporu ze strony ubezpieczycieli, obecnie dyskusja dotyczy natomiast objęcia wynegocjowanymi warunkami także emerytów, którzy już wykupili polisy.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pierwotna koncepcja dotyczyła rozszerzenia dotychczasowych decyzji na aktywny portfel, a w toku dyskusji pojawiła się kwestia, czy nie rozszerzyć tego na osoby, które wykupiły już polisy, a były osobami w wieku emerytalnym (). Czekamy, co na to ubezpieczyciele i jak to się skończy - powiedział prezes UOKiK, według którego rozmowy idą w dobrym kierunku.

Jego zdaniem zgoda towarzystw ubezpieczeniowych na takie rozwiązanie pozwoliłaby wyeliminować z rynku przypadki, w których na likwidacji polis inwestycyjnych straciły osoby w podeszłym wieku; Urzędowi zależy, by mogło odbyć się to w drodze porozumienia, a nie jedynie drogą sądową. Pozostali (którzy wykupili polisy na niekorzystnych warunkach - PAP) mają już tylko drogę sądową dodał Niechciał.

Natomiast rozszerzenie na cały portfel aktywnych polis inwestycyjnych rozwiązań, dzięki którym towarzystwa znacząco zmniejszyły opłaty za likwidację polisy, Niechciał uznał za wstępnie uzgodnioną z towarzystwami. Urząd czeka jeszcze na opinię Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie. Musimy zobaczyć, czy nie doprowadzi to do jakichś trudności finansowych ubezpieczycieli, którzy zobowiążą się do rozszerzenia - wyjaśnił prezes.

We wrześniu prezes UOKiK mówił w Sejmie, że jeżeli do końca roku nie uda się porozumieć z ubezpieczycielami w tej sprawie, konieczne byłyby rozwiązania ustawowe.

Jak podawali w październiku przedstawiciele stowarzyszenia "Przywiązani do polisy, polskie sądy zajmują się ośmioma pozwami zbiorowymi ponad 2 tys. osób na przeszło 50 mln zł w związku z polisami inwestycyjnymi. Pozwy złożyli obecni i byli klienci towarzystw ubezpieczeniowych: Skandia, Axa, Generali, Europa i Open Life, a szykują się kolejne.

Według informacji stowarzyszenia w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych Polacy zgromadzili już ok. 55 mld zł oszczędności. Duża część towarzystw ubezpieczeniowych kształtowała opłaty likwidacyjne - czyli "karę" za zerwanie takiej polisy - według drabinki: w pierwszym (a niekiedy także i w drugim roku) wynosiła ona 100 proc. zgromadzonych środków - czyli wszystkie wpłacone pieniądze - w drugim 90 proc., w trzecim 80 proc. itd. Klienci często nie mieli świadomości, że poniosą takie opłaty. Dotknęło to m.in. osoby starsze, które chciały ulokować oszczędności, z możliwością wybrania ich za jakiś czas. (PAP)

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rysbob
"Poliso Lokaty" to wieloletnia , ZORGANIZOWANA -przez korporacje finansowo ubezpieczeniowe - PRZESTĘPCZOŚĆ GOSPODARCZA , która w ciągu ostatnich dziesięciu lat nieskrępowanie i bezkarnie okradła 5 milionów Polaków z oszczędności życia na kwotę 57 miliardów PLN pod nadzorem: KNF, UOKiK , Rzecznika Ubezpieczonych "Poliso Lokaty" to wieloletnia , ZORGANIZOWANA -przez korporacje finansowo ubezpieczeniowe - PRZESTĘPCZOŚĆ GOSPODARCZA , która w ciągu ostatnich dziesięciu lat nieskrępowanie i bezkarnie okradła 5 milionów Polaków z oszczędności życia na kwotę 57 miliardów PLN pod nadzorem: KNF, UOKiK , Rzecznika Ubezpieczonych ,Polskiej Izby Ubezpieczeń, Komisji Nadzoru Bankowego, NBP, i wszystkich innych konstytucyjnych organów Państwa Polskiego-finansowanych i powołanych do stosownej,należytej kontroli i ścigania. KRADZIEŻ i OSZUSTWO STULECIA !!! możliwe było tylko w "PAŃSTWIE TEORETYCZNYM "....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~leming
a Banki mają polskie prawo i jego instytucje głęboko w dupie i dalej okradają ludzi na klauzulach niedozwolonych
~asd
Ja stwierdziłem, że mógłbym tak czekać nie wiadomo ile czasu aż coś się ruszy w tej sprawie. Wolałem dać sprawę do sądu, bo 30% opłaty likwidacyjnej to też marny interes. Przynajmniej dla mnie, bo dla ubezpieczyciela to świetne warunki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki