REKLAMA

Prezes UOKiK liczy na porozumienie ws. polis inwestycyjnych w połowie grudnia

2016-11-16 17:10
publikacja
2016-11-16 17:10

Prezes UOKiK Marek Niechciał spodziewa się, że w połowie grudnia uda się zawrzeć porozumienie z ubezpieczycielami, rozszerzające na cały aktywny portfel polis inwestycyjnych rozwiązania redukujące opłaty za likwidację takich lokat. Dotąd na mniejsze opłaty mogła liczyć tylko część ich posiadaczy.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Koncentrujemy się na rozmowach z ubezpieczycielami, jesteśmy po rozmowach ze wszystkimi. Jest to na dobrej drodze; wygląda na to, że do takiego porozumienia dojdzie. Zdziwiłbym się, gdyby mniej więcej około połowy grudnia takiego porozumienia nie było - powiedział w środę PAP prezes, który wygłosił w Katowicach wykład dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego.

Od kilku miesięcy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polska Izba Ubezpieczeń i zakłady ubezpieczeniowe prowadzą rozmowy na temat rozszerzenia na cały portfel polis inwestycyjnych ugód redukujących opłaty likwidacyjne, zawartych już wcześniej przez UOKiK z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Porozumienia te, zawarte przez Urząd z 17 towarzystwami, przewidywały np. zmniejszenie opłaty za likwidację polisy inwestycyjne ze 100-90 proc. zgromadzonych środków do 30-20 proc. Z przyczyn prawnych nie dotyczyły one jednak wszystkich aktywnych polis inwestycyjnych, których obecnie jest ponad 2 mln.

Według Niechciała wcześniejsze porozumienia objęły ok. 600 tys. polis inwestycyjnych. UOKiK podjął więc rozmowy z ubezpieczycielami na temat rozszerzenia tych rozwiązań na cały aktywny portfel tych instrumentów. W ocenie prezesa nie ma tu oporu ze strony ubezpieczycieli, obecnie dyskusja dotyczy natomiast objęcia wynegocjowanymi warunkami także emerytów, którzy już wykupili polisy.

Pierwotna koncepcja dotyczyła rozszerzenia dotychczasowych decyzji na aktywny portfel, a w toku dyskusji pojawiła się kwestia, czy nie rozszerzyć tego na osoby, które wykupiły już polisy, a były osobami w wieku emerytalnym (). Czekamy, co na to ubezpieczyciele i jak to się skończy - powiedział prezes UOKiK, według którego rozmowy idą w dobrym kierunku.

Jego zdaniem zgoda towarzystw ubezpieczeniowych na takie rozwiązanie pozwoliłaby wyeliminować z rynku przypadki, w których na likwidacji polis inwestycyjnych straciły osoby w podeszłym wieku; Urzędowi zależy, by mogło odbyć się to w drodze porozumienia, a nie jedynie drogą sądową. Pozostali (którzy wykupili polisy na niekorzystnych warunkach - PAP) mają już tylko drogę sądową dodał Niechciał.

Natomiast rozszerzenie na cały portfel aktywnych polis inwestycyjnych rozwiązań, dzięki którym towarzystwa znacząco zmniejszyły opłaty za likwidację polisy, Niechciał uznał za wstępnie uzgodnioną z towarzystwami. Urząd czeka jeszcze na opinię Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie. Musimy zobaczyć, czy nie doprowadzi to do jakichś trudności finansowych ubezpieczycieli, którzy zobowiążą się do rozszerzenia - wyjaśnił prezes.

We wrześniu prezes UOKiK mówił w Sejmie, że jeżeli do końca roku nie uda się porozumieć z ubezpieczycielami w tej sprawie, konieczne byłyby rozwiązania ustawowe.

Jak podawali w październiku przedstawiciele stowarzyszenia "Przywiązani do polisy, polskie sądy zajmują się ośmioma pozwami zbiorowymi ponad 2 tys. osób na przeszło 50 mln zł w związku z polisami inwestycyjnymi. Pozwy złożyli obecni i byli klienci towarzystw ubezpieczeniowych: Skandia, Axa, Generali, Europa i Open Life, a szykują się kolejne.

Według informacji stowarzyszenia w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych Polacy zgromadzili już ok. 55 mld zł oszczędności. Duża część towarzystw ubezpieczeniowych kształtowała opłaty likwidacyjne - czyli "karę" za zerwanie takiej polisy - według drabinki: w pierwszym (a niekiedy także i w drugim roku) wynosiła ona 100 proc. zgromadzonych środków - czyli wszystkie wpłacone pieniądze - w drugim 90 proc., w trzecim 80 proc. itd. Klienci często nie mieli świadomości, że poniosą takie opłaty. Dotknęło to m.in. osoby starsze, które chciały ulokować oszczędności, z możliwością wybrania ich za jakiś czas. (PAP)

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rysbob
"Poliso Lokaty" to wieloletnia , ZORGANIZOWANA -przez korporacje finansowo ubezpieczeniowe - PRZESTĘPCZOŚĆ GOSPODARCZA , która w ciągu ostatnich dziesięciu lat nieskrępowanie i bezkarnie okradła 5 milionów Polaków z oszczędności życia na kwotę 57 miliardów PLN pod nadzorem: KNF, UOKiK ,"Poliso Lokaty" to wieloletnia , ZORGANIZOWANA -przez korporacje finansowo ubezpieczeniowe - PRZESTĘPCZOŚĆ GOSPODARCZA , która w ciągu ostatnich dziesięciu lat nieskrępowanie i bezkarnie okradła 5 milionów Polaków z oszczędności życia na kwotę 57 miliardów PLN pod nadzorem: KNF, UOKiK , Rzecznika Ubezpieczonych ,Polskiej Izby Ubezpieczeń, Komisji Nadzoru Bankowego, NBP, i wszystkich innych konstytucyjnych organów Państwa Polskiego-finansowanych i powołanych do stosownej,należytej kontroli i ścigania. KRADZIEŻ i OSZUSTWO STULECIA !!! możliwe było tylko w "PAŃSTWIE TEORETYCZNYM "....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~leming
a Banki mają polskie prawo i jego instytucje głęboko w dupie i dalej okradają ludzi na klauzulach niedozwolonych
~asd
Ja stwierdziłem, że mógłbym tak czekać nie wiadomo ile czasu aż coś się ruszy w tej sprawie. Wolałem dać sprawę do sądu, bo 30% opłaty likwidacyjnej to też marny interes. Przynajmniej dla mnie, bo dla ubezpieczyciela to świetne warunki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki