REKLAMA

Prezes UBS: Brexit może podbić kurs franka szwajcarskiego

2016-06-19 16:03
publikacja
2016-06-19 16:03

Ze względu na negatywną presję na funta oraz euro wyjście Wielkiej Brytanii z UE może poważnie podbić kurs franka szwajcarskiego, który jest tradycyjnym bezpiecznym schronieniem dla inwestorów - powiedział w niedzielę prezes banku UBS Axel Weber.

Prezes UBS: Brexit może podbić kurs franka szwajcarskiego / fot. ajn / YAY Foto

"Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, to ważnym pytaniem będzie, jakie będą konsekwencje (tej decyzji) dla rozwoju UE" - powiedział prezes UBS w wywiadzie dla szwajcarskiego kanału telewizyjnego SRF 1.

Weber, który jest też profesorem ekonomii i byłym prezesem Bundesbanku, uważa, że konieczne jest wypracowanie nowej strategii dla Europy, również dlatego, że Brexit "zaciąży na euro"; a jeśli brytyjska i europejska waluta będą tracić, to kurs franka wzrośnie.

W piątek przed niebezpiecznymi konsekwencjami Brexitu ostrzegł Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

W opublikowanym raporcie MFW ocenił, że Brexit spowodowałby w 2017 roku skurczenie się brytyjskiej gospodarki o 0,8 proc. W 2019 roku produkcja dóbr i usług byłaby o ok. 5,5 proc. niższa w porównaniu z poziomem w sytuacji, gdyby kraj pozostał w UE.

W raporcie wskazano, że Brexit spowodowałby zmniejszenie wymiany handlowej i przepływu kapitału z innymi państwami UE, zmniejszenie inwestycji i zaufania konsumentów oraz zwiększenie niestabilności rynków finansowych. Wszystko to mogłoby skłonić największe firmy finansowe do przeniesienia swoich siedzib z Londynu do innych stolic europejskich. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~fr
Inwestorzy mogą się przerzucić na funty a nie na franki- jeśli UK wyjdzie z Unii.
~asq
skoro frank to bezpieczna waluta poza unia to funt poaz unia tez moze stsc sie bezpieczna waluta
~walek
CZyli ci co maja funty to zostana oskubani?
~ko-marek
Moze tak a moze nie. Moze sie wydarzyc rowniez odwrotna sytuacja to znaczy ze brexit spowoduje spadek franka szwajcarskiego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~drfrankster5zet
Frank 6 zet funcjak 4,30 koniec roku2016!!!!!

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki