REKLAMA

Prezes Pekao o Idea Banku: Wyrok sądu arbitrażowego nie będzie miał żadnego znaczenia

2021-01-20 07:20
publikacja
2021-01-20 07:20
Prezes Pekao o Idea Banku: Wyrok sądu arbitrażowego nie będzie miał żadnego znaczenia
Prezes Pekao o Idea Banku: Wyrok sądu arbitrażowego nie będzie miał żadnego znaczenia
/ Ministerstwa Finansów

Tak naprawdę w Idea Banku brakowało około 1,5 mld zł. Tłumaczenia Czarneckiego, że dofinansował on go kwotą 25 mln zł, brzmi niemal jak żart. Nawet gdyby było to 100, 200 czy 300 mln zł, to cały czas brakowałoby grubo ponad miliard zł – powiedział „Gazecie Polskiej” Leszek Skiba, p.o. prezesa Pekao.

Na pytanie tygodnika, co tak naprawdę oznacza przejęcie przez Bank Pekao zorganizowanej części Idea Banku, Leszek Skiba odpowiedział, że celem procedury "resolution", czyli tzw. uporządkowanej restrukturyzacji, jest zagwarantowanie przez Pekao klientom przejętego Idea Banku całości złożonych tam depozytów, wynoszących w sumie ponad 14 mld zł.

"Jesteśmy gwarantem, że te środki są bezpieczne i wypłacalne. W zamian otrzymaliśmy majątek w postaci kredytów, środków płynnych czy obligacji skarbowych wartych księgowo ponad 14 mld zł. Ze względu na to, że suma tych aktywów jest mniejsza od wartości depozytów, które wzięliśmy na swoje barki, BFG – po konsultacji z Komisją Europejską – przekazał nam dotację w wysokości 193 mln zł. W ten sposób wychodzimy na zero. Nie zarabiamy bezpośrednio na transakcji, ani na niej nie tracimy" - powiedział Skiba.

Dodał, że przejęcie Idea Banku to wzięcie odpowiedzialności za utrzymanie stabilności polskiego sektora bankowego. "W ten sposób zapewniliśmy nie tylko bezpieczeństwo depozytów, dbając o klientów banku, lecz także w pewnym sensie uratowaliśmy Ideę od bankructwa".

Według szefa Banku Pekao bankructwo niosłoby za sobą duże koszty dla sektora bankowego, nie wspominając o utracie części depozytów niegwarantowanych.

Jak wyjaśnił, na tej transakcji Pekao zyskuje przede wszystkim nowych klientów, w sumie około 400 tys. Z czego mniej więcej połowa to mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.

"Dzięki szerokiej ofercie Pekao możemy zaproponować im dziś szereg nowych usług i produktów, dotychczas dla nich niedostępnych. Nasza korzyść wynika także z tego, że jako duży i stabilny bank możemy pozyskiwać depozyty przy znacząco niższym oprocentowaniu" - powiedział "GP" Skiba.

Według szefa Pekao Leszek Czarnecki - główny właściciel Idea Banku, doskonale zdaje sobie sprawę, w jakiej faktycznie sytuacji znalazł się Idea Bank. "Jestem przekonany, że od początku jego jedynym celem jest wejście w spór przed międzynarodowym sądem arbitrażowym" - powiedział tygodnikowi.

Na pytanie, czy liczy się z możliwym zwycięstwem Leszka Czarneckiego w międzynarodowym arbitrażu, Skiba przypomniał, że Polska od lat była w sporze międzynarodowym z funduszem Abris, który decyzją przewodniczącego KNF został zmuszony do sprzedaży akcji FM Banku.

"Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł na korzyść funduszu, zasądzając wielomilionowe odszkodowanie. Jednak szwedzki Sąd Najwyższy nie potwierdził ważności wyroku, stwierdzając, że zgodnie z wyrokiem TSUE w sprawie Achmea arbitraże między krajami UE są nieważne, a o poszczególnych sprawach powinny decydować sądy krajowe. Podstawą takiego uzasadnienia jest wyrok TSUE sprzed kilku lat. Oznacza to tylko tyle, że wyrok sądu arbitrażowego nie będzie miał żadnego znaczenia" - podkreślił Skiba w rozmowie z "GP".

lgs/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (47)

dodaj komentarz
rjordan
Tak naprawdę to brakowało w banku (przejmowanym) 1,5 mld zł. To jakim cudem za 198mln dotacji z KNF przejmujący wyszedł na "0". Może mi ktoś wyjaśni te zawiłości księgowe. Bo raczej mam wrażenie, że nowy księgowy zdaje egzamin na zasadzie " a ile pan sobie życzy " (pytanie : ile jest 2x2). Puki co tyle w temacie.Tak naprawdę to brakowało w banku (przejmowanym) 1,5 mld zł. To jakim cudem za 198mln dotacji z KNF przejmujący wyszedł na "0". Może mi ktoś wyjaśni te zawiłości księgowe. Bo raczej mam wrażenie, że nowy księgowy zdaje egzamin na zasadzie " a ile pan sobie życzy " (pytanie : ile jest 2x2). Puki co tyle w temacie. W dzisiejszym układzie rączka rękę myje, tu dotacja tam przejęcie za 1zł, a jak było z byłym prezesem KNF (o kryształowym charakterze) Chrzanowskim - oferował pomoc za 45 baniek. Jeśli jakaś ważna osoba staje u twoich drzwi i daje propozycję nie do odrzucenia jak się okazuje to trzeba brać i iść na wino w Paryżu i tam dopiero nagrywać.
demeryt_69
Ciekawe czy te wszystkie wpisy poniżej wkleja tutaj jedna i ta sama osoba ... rżadkie jak stolec po śliwkach :)
barysza51
Ale o ile mnie pamięć nie myli udziałowcem w IdeaBanku jest duński podmiot. A więc sprawa może być rozpatrywana w tamtejszym sądzie krajowym.
meryt
"cały proces pomocy publicznej udzielanej w ramach przymusowej restrukturyzacji nadzorowany jest przez Komisję Europejską i nie inaczej jest w przypadku Idea Banku"

Dyrektywa unijna BRR :)

"W 2010 r. państwa należące do G20 przyjęły, że ważne systemowo banki będą poddawane przymusowej restrukturyzacji.
"cały proces pomocy publicznej udzielanej w ramach przymusowej restrukturyzacji nadzorowany jest przez Komisję Europejską i nie inaczej jest w przypadku Idea Banku"

Dyrektywa unijna BRR :)

"W 2010 r. państwa należące do G20 przyjęły, że ważne systemowo banki będą poddawane przymusowej restrukturyzacji. W Unii Europejskiej szczegółowe regulacje w tym zakresie wprowadza dyrektywa BRR[4], która została przeniesiona do polskiego prawodawstwa ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji[5]."

"W Polsce przymusową restrukturyzacją mogą być objęte wszystkie banki komercyjne, spółdzielcze, SKOK-i oraz największe domy maklerskie"
dlaczego_nie odpowiada meryt
Skok Bieleckiego
meryt odpowiada dlaczego_nie
dlaczego_nie "Skok Bieleckiego"

"Jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy, wygramy tę batalię - ta zapowiedź Radosława Sikorskiego przed wyborami w październiku 2007 roku"

"ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych została uchwalona 5 listopada 2009 roku przez Sejm VI kadencji.
dlaczego_nie "Skok Bieleckiego"

"Jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy, wygramy tę batalię - ta zapowiedź Radosława Sikorskiego przed wyborami w październiku 2007 roku"

"ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych została uchwalona 5 listopada 2009 roku przez Sejm VI kadencji. Prace nad tą ustawą zostały wszczęte w związku z dynamicznym rozwojem kas, w tym z uwagi na znaczącą kwotę depozytów zgromadzonych przez system (holding) SKOK oraz dużą liczbę członków korzystających z usług tego sektora. Przewidywała ona objęcie państwowego nadzoru systemu SKOK przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)."

SKOK-i, Depozyty tys. zł
2012 15 491 190
2013 17 431 805
2014 12 007 149
2015 11 873 273
2016 10 942 737
2017 9 802 733
2018 9 048 327

sel
Jak przejmowali to nie brakowało był na plusie co najmniej 2,5% do kapitału jak stwierdziła KNF że 2,5 zamiast 10% tyle że cały świat stosuje teraz zero.. I już zginęło 1,5 mld?
jarekzbyszek
~meryt to znawca wszystkich nauk.
meryt
jarekzbyszek "meryt to znawca wszystkich nauk"

I tych co jeszcze nie powstały? :)

Powiązane: Restrukturyzacja Idea Banku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki