REKLAMA
PIT 2023

Prezes PKN Orlen przeciwny podatkowi od nadmiarowych zysków

2023-03-06 09:04
publikacja
2023-03-06 09:04

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek jest przeciwny wprowadzeniu podatku od nadmiarowych zysków. Wskazał, że koncern ponosi wysokie koszty zamrożenia cen gazu, chce wypłacić dywidendę i ma w planach miliardowe inwestycje.

Pytany w Radiu Zet o zapowiadany przez wicepremiera Jacka Sasina podatek od nadmiarowych zysków, odpowiedział: "Jestem przeciwko, bo już wpłacamy 14 mld zł na rzecz zamrożenia cen gazu. (...) Oprócz tego rekomendowaliśmy wypłatę ok. 6,4 mld zł dywidendy, z czego Skarb Państwa otrzyma blisko połowę tej kwoty".

"(...) Podciąłby skrzydła Polsce, bo w tym roku zainwestujemy 36 mld zł, a strategia zakłada 320 mld zł inwestycji na transformację paliwowo-energetyczną. Potrzebujemy pieniędzy, by zabezpieczyć bezpieczeństwo Polaków. (...) Gdy ogołocimy biznes ze środków, przestaniemy zarabiać, to polska gospodarka będzie w bardzo trudnej sytuacji".

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, informował w ubiegłym tygodniu, że rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych. Dodawał, że trzeba jednak też uwzględnić plany inwestycyjne związane z transformacją energetyczną. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki