Prezes Derdziuk uspokaja: ZUS nie zbankrutuje

Życie Polaków wydłuża się w ekspresowym tempie. Oznacza to, że na emerytury będzie potrzeba coraz więcej pieniędzy. Pesymiści wróżą, że ZUS-owi grozi bankructwo, bo jednocześnie rodzi się coraz mniej dzieci.

Kiedy zbankrutuje ZUS
Image licensed by Ingram Image

Jednak, jak uspokaja w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, takie myślenie jest dużym uproszczeniem i wprowadzaniem ludzi w błąd. Wyjaśnia, że wypłacalność ZUS-u jest gwarantowana przez państwo i opowiadanie, że ZUS zbankrutuje, nie ma żadnego pokrycia w faktach. Prezes Derdziuk zaznaczył, że Zakład ma zawsze zapewnioną płynność, bo jest częścią finansów państwa.

Rozmówca IAR przyznaje, że z powodów demograficznych składki wpłacane do ZUS-u od ubezpieczonych są niższe niż te, które są przez Zakład wypłacane. Tak dzieje się od 1999 roku, kiedy wprowadzona została reforma emerytalna i tak będzie przez wiele lat. Sytuacja jest jednak opanowana, gdyż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dostaje dotacje od budżetu państwa. Tak jest w wielu krajach Europy i nie powoduje to żadnego zagrożenia.

"Straszenie ludzi, że ZUS zbankrutuje za 5, 7 czy 10 lat jest po prostu nieodpowiedzialnością a jeszcze bardziej niekompetencją osób, które nie rozumieją, że ZUS jest częścią finansów publicznych" - podkreśla Zbigniew Derdziuk. Zwraca też uwagę, że nieporozumieniem jest operowanie argumentami przez na przykład obrońców OFE, że w ZUS-ie są wirtualne pieniądze. Jeśli ktoś jest ekonomistą i wie co to jest system redystrybucyjny, to wie również, że ZUS zbiera pieniądze od tych, którzy płacą składki i przekazuje tym, którzy korzystają ze świadczeń.

"Ja płacę na emeryturę mojej mamy i wiele osób płaci na emerytury innych osób starszych, bo na tym polega międzypokoleniowa solidarność" - zaznaczył prezes Derdziuk. Dodał, że ZUS nie trzyma pieniędzy tylko to co zbierze, na bieżąco płaci. Każdy ubezpieczony ma indywidualne konto i tam zapisane jest ile zapłacił składek. To zaś posłuży do obliczenia wysokości przyszłej emerytury - wyjaśnia.

Prezes ZUS-u dodaje, że emerytura jest gwarantowana przez kolejne pokolenia. Ta zasada obowiązuje nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach Europy. Na tym właśnie polega system redystrybucyjny. Zbigniew Derdziuk uspokaja, że ZUS jest wypłacalny, polskie państwo gwarantuje wypłatę świadczeń i nie należy wierzyć różnym rozważaniom.

Prezes Derdziuk zaznaczył, że deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może być większy lub mniejszy, ale ma pokrycie w dotacji państwowej. Straszenie ZUS-em nie jest więc niczym uzasadnione - dodał rozmówca IAR.

Komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl
Łukasz Piechowiak

Najpierw zbankrutuje państwo

ZUS nie zbankrutuje w takim sensie jak normalne przedsiębiorstwo lub fundusz. Nie jest to też klasyczna piramida finansowa, chociaż niewątpliwie przypomina taką konstrukcję. ZUS-u nie trzeba dotować tylko w sytuacji, gdy stosunek wpłacających do świadczeniobiorców pozwala na zrównoważenie jego budżetu. Niestety, na skutek nierozważnych decyzji polityków, rozdających przywileje emerytalne na lewo i prawo, zdestabilizowano ten fundusz do tego stopnia, że konieczne jest podnoszenie wieku emerytalnego oraz przejęcie środków z OFE.

Koło jest zamknięte. Przywileje emerytalne finansowane są z budżetu państwa, który czerpie dochody z podatków. Te zaś są jedną z przyczyn zniechęcających do posiadania dzieci, czyli przyszłych obywateli, finansujących system emerytalny. ZUS jest w pewnym sensie dobrem społecznym i jeżeli zależy nam na utrzymaniu państwowych emerytur, to trzeba ciąć wydatki i przywileje. Polityka państwa musi opierać się na większym zaangażowaniu w promocję rodziny – tylko w ten sposób można zagwarantować emerytury w przyszłości.

Prezes ma rację, że ZUS nie może zbankrutować. Jednak państwo już w teorii może. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, że na skutek wzrostu zadłużenia stajemy się niewypłacalni. Wówczas jedynym sposobem na spłacenie zobowiązań będzie dodruk pieniądza. To, nawet jeżeli użyje się księgowych sztuczek, będzie prowadzić do inflacji. Zatem co z tego, że emerytury będą zawsze wypłacane na czas, skoro nie będą miały wartości? I nawet częsta waloryzacja nic tu nie pomoże. Wszak nie od dziś wiadomo, że to drukarki w mennicach są najszybszymi maszynami we wszechświecie.


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ccc

Skoro ZUS jest dotowany przez Państwo i tak naprawdę to Państwo w postaci subwencji budżetowej wypłaca emerytom emerytury to ja mam proste pytanie - po co nam w ogóle ZUS? O ile prościej i taniej byłoby wprowadzić podatek emerytalno-rentowy, a w każdym urzędzie skarbowym utworzyć departament emerytalno-rentowy, który zajmowałby się tylko i wyłącznie obsługą rent i emerytur?
Oczywiście byłby jeden problem - co zrobić z tysiącami pracowników ZUS, którzy z dnia na dzień okazaliby się zupełnie zbędni... Tylko, że w obecnym stanie prawnym oni i tak są zbędni, a kosztują majątek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MAŁY KAZIO

A powinien zbankrutować od poniedziałku i zostać zlikwidowany oczywiście zus. ;-):-)

! Odpowiedz
0 0 ~MAŁY KAZIO odpowiada ~MAŁY KAZIO

W Polsce ! ;-):-)

! Odpowiedz
0 0 koryf

Może i nie, ale ludzie jak będą dostawac głodowe stawki to wyjdą na ulice i system sie posypie

! Odpowiedz
0 0 ~Witek

Kpina z czytających, Pan Derdziuk jako prezes ZUS nie może oczywiście powiedzieć nic innego. Grecja ogłosiła upadłość, więc kłamstwem jest że państwo nie może upaść. Poza tym problem tkwi w tym, że może i państwo będzie wypłacać za lat 20 emerytury, lecz o wartości o połowę niższej niż teraz. Chyba że podwyższą podatki, albo okaże się że łupki można z zyskiem eksploatować. Póki co to ten system jest palcem na wodę pisany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~a+

zus? zawsze jest jakaś alternatywa.. jakieś pomysły?

! Odpowiedz
0 0 ~JJ

Warto jeszcze dodac, ze wraz z ZUS zbankrutuje Polska Sluzba Zdrowia - finansowana w ten sam sposob co ZUS.

! Odpowiedz
0 0 ~JJ

ZUS nie zbankrutuje - dziesiatki tysiecy urzedasow beda nadal przewalaly papiery w palacowych siedzibach ZUS, tylko emerytury przestana byc wyplacane ;).

! Odpowiedz
0 0 ~Autor

Amerykański żołnierz do polskiego:
- We have George Bush, we have Stevie Wonder, Bob Hope and Johnny Cash. And what you have?
Polak odpowiada:
- We have Jarosław Kaczyński. No wonder, no hope, no cash.

! Odpowiedz
0 0 ~yrthfghg

jest fajny sposób na obejście w dużej części tego złodziejskiego molocha i to całkiem legalnie nie zakładając działalności za granicą. :)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl