Prezerwatywy jednak z 8-proc. VAT-em

Przegłosowana w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT zakłada wprowadzenie 23-procentowej stawki na niektóre wyroby medyczne. Podwyżka nie dotyczyć będzie jednak prezerwatyw, które pozostaną objęte 8-procentowym VAT-em.

(YAY Foto)

Nowe zasady mają obowiązywać od 2018 r. Jak precyzuje w przesłanym do mediów wyjaśnieniu Ministerstwo Finansów, projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje, że stawką w wysokości 23 proc. zostaną objęte  wybrane towary z gumy innej niż ebonit, które nie będą uznane za wyroby medyczne. Resort doprecyzował, że uchyla objęcie stawką obniżoną wyroby medyczne, ale na innej podstawie prawnej na niektóre z nich będzie obowiązywał 8-procentowy podatek.

- Z uzasadnienia do zmiany ustawy o VAT wynika, że uchylenie poz. 92 załącznika nr 3 nie spowoduje, że wszystkie wymienione w tej pozycji towary automatycznie zostaną objęte podstawową stawką VAT. Zgodnie z obecnie obowiązującymi i niezmienianymi przepisami ustawy, obniżoną stawkę podatku w wysokości 8 proc. stosuje się m.in. do dopuszczonych do obrotu na terytorium RP wyrobów medycznych, w rozumieniu przepisów ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych – czytamy w komunikacie.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, prezerwatywy spełniają definicję wyrobu medycznego. Ich sprzedaż będzie więc nadal opodatkowana stawką VAT w wysokości 8 proc. To samo będzie dotyczyć innych towarów, np. strzykawek do podawania leków i pobierania krwi, poduszek pneumatycznych przeznaczonych dla chorych, soczewek kontaktowych i okularowych czy smoczków dla niemowląt.

Nowelizacja ustawy o VAT to realizacja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w 2015 r. uznał, że utrzymywanie obniżonej stawki podatku na niektóre towary jest złamaniem unijnej dyrektywy. Mowa tutaj o sprzęcie medycznym i pomocniczym, urządzeniach nieprzeznaczonych wyłącznie do użytku osobistego przez niepełnosprawnych lub nieprzeznaczonych do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności. Dotyczy to także niektórych produktów zawierających cystynę i cysteinę oraz towarów używanych do celów antykoncepcyjnych i higieny osobistej.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 marina22

no tak tylko czy każdy musi byc od razu urodzonym rodzicem? sorki ale ja nie jestem jeszcze gotowa i to ja decyduje czy chce dziecko teraz czy pozniej czy przedluzam wkładkę levosert czy odpuszczam bo chce dziecko... musimy miec wolna reke do antykoncepcji takie nasze prawo

! Odpowiedz
4 1 glos_rozsadku

Główną przyczyną niskiej dzietności jest antykoncepcja. Jak nie wierzycie popatrzcie sobie na historyczny wykres dzietności Rumunii. W 70 latach bodajże na chwilę zdelegalizowano antykoncepcje w efekcie czego wskaźnik urodzeń wystrzelił dwukrotnie do góry.

! Odpowiedz
5 3 niepelnosprawny_org

dać 50 procent vat, to nie bedzie byczenia sie tylko szukanie zony...

! Odpowiedz
1 6 glos_rozsadku

ja szukam od 3 lat i nie mogę znaleźć, bo jestem brzydki.

! Odpowiedz
0 5 mim003

A usługa towarzyska w agencji przy użyciu prezerwatyw -VAT 8 czy 23procent???

! Odpowiedz
0 9 silvio_gesell

Przeczytałem ustawę. Zgodnie z nią definicję wyrobu medycznego spełniają nie tylko prezerwatywy, ale i gumowe lale oraz wibratory. Ponieważ mogą służyć do „kompensowania upośledzeń”, „prowadzenia procesów fizjologicznych” oraz „regulacji poczęć”.

! Odpowiedz
0 5 tomitomi

''Wszystko co ludzkie ,nie jest nam obce "

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 12 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Kamień z serca.

! Odpowiedz
10 8 kaczka-po-smolensku

8% procentowy wat na prezerwatywy jest niechrześcijański i źle wpływa na dzietność ,trzeba go podwyższyć tak żeby nikogo nie było na nie stać,dzięki temu liczba ludności Polski się podniesie o 10 mln w ciągu 10 lat i Zus nie zbankrutuje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.