REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Premier ocenia dotychczasową skuteczność Narodowego Programu Szczepień

2021-01-18 12:47
publikacja
2021-01-18 12:47
Dodaj Bankier.pl w Google

Mi i innym premierom UE nie podoba się to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć w najbliższych dniach liczbę dostępnych dawek szczepionki przeciwko COVID-19 dla obywateli UE - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier ocenia dotychczasową skuteczność Narodowego Programu Szczepień
Premier ocenia dotychczasową skuteczność Narodowego Programu Szczepień
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Przekonywał, że rząd nadal będzie planował obostrzenia i restrykcje w oparciu o wiele parametrów. Morawiecki dodał, że priorytetem jednak jest obecnie program szczepień.

W ocenie szefa rządu program ten działa dobrze, działa infolinia oraz proces dystrybucji i realizacji szczepień.

"Jednak jesteśmy limitowani dostępnością dawek i tutaj z całą mocą chcę podkreślić, że nie podoba się mi ani innym premierom UE to, że firma Pfizer zdecydowała się zmniejszyć w najbliższych dniach liczby dostępnych dawek dla obywateli UE, w tym dla obywateli Polski" - mówił premier.

Morawiecki zapewnił, że Polska jest przygotowana na przyjęcie większych dawek szczepionki i wyraził zadowolenie, że wkrótce do Polski dotrą szczepionki także innych firm.

Wakacje na giełdzie

"W najbliższych tygodniach, miesiącach będzie naprawdę dużo więcej dawek do szczepień, bo to jest jedyne dzisiaj dostępne na świecie, w Europie remedium na koronawirusa" - podkreślał premier.

Szef rządu dodał, że to od tempa szczepień będzie zależało zdejmowanie obostrzeń i restrykcji oraz otwarcie gospodarki, ratowanie miejsc pracy "poprzez aktywność gospodarczą, a nie przez setki miliardów złotych przeznaczanych z budżetu państwa".

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Rząd nie ma żadnej wiedzy co, kiedy i ile przyśle prywatna firma.

CHŁOPCY NA POSYŁKI jakiegoś biznesmena...

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki