REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Premier o cyfryzacji: to jedyna rewolucja, której powinien sobie życzyć każdy odpowiedzialny polityk

2021-02-12 13:44
publikacja
2021-02-12 13:44
Premier o cyfryzacji: to jedyna rewolucja, której powinien sobie życzyć każdy odpowiedzialny polityk
Premier o cyfryzacji: to jedyna rewolucja, której powinien sobie życzyć każdy odpowiedzialny polityk
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Cyfrowy to przede wszystkim musi znaczyć nowoczesny, ale także wygodny i bezpieczny. Tego oczekują właśnie Polacy - oświadczył w piątek po konferencji Rady ds. Cyfryzacji Premier Mateusz Morawiecki.

"To jest właśnie ta rewolucja, chyba jedyna rewolucja, której może i powinien sobie życzyć każdy odpowiedzialny polityk" - ocenił premier mówiąc o postępach polskiej cyfryzacji. "Ponad 4 mln Polaków założyło profil zaufany w ostatnich kilkunastu miesiącach, w dwa lata udało nam się osiągnąć wynik, którego wcześniej nie udało się osiągnąć przez siedem lat. W sumie z profilu zaufanego korzysta już ponad 9 mln osób" - podał premier. Wskazał, że z roku na rok Polska staje się państwem udostępniającym coraz bardziej nowoczesne usługi.

"W krótkim czasie wdrożyliśmy elektroniczne recepty, elektroniczne zwolnienia, elektroniczne skierowania, elektroniczne PIT-y i to wszystko to tylko niektóre elementy cyfryzacji naszego kraju" - przypomniał szef rządu. Wskazał, że obecnie elektroniczne wnioski "towarzyszą nam na każdym etapie życia, możemy przez nie zgłosić narodziny dziecka, wniosek o 500 Plus, albo wniosek o wypłatę środków z tarczy finansowej czy tarczy antykryzysowej".

Jak dodał, w 2020 roku ponad 330 tys. osób złożyło online wniosek o dowód osobisty, co jest liczbą dwukrotnie większą niż w 2019 r. Z usług meldunkowych z kolei skorzystało ponad 176 tys. obywateli.

"Obywatele przekonują się, że ten nowoczesny, wirtualny kontakt z urzędem jest możliwy, skuteczny, wygodny, oszczędza im czas, a jednocześnie daje perspektywę lepszego świadczenia usług" - ocenił premier.

Jak podkreślił, rewolucja cyfrowa to nie tylko walka o bardziej nowoczesny i wygodny dostęp do usług, to także walka z biedą w wielu obszarach. "Przez ucyfrowienie zwiększamy dostęp do wysokozaawansowanych usług na terenach do tej pory niezcyfryzowanych. Dzisiaj mamy w rękach taki cyfrowy klucz dostępności do informacji, do wiedzy, do większych możliwości, do świadczenia usług, do pewnych modeli biznesowych, operacyjnych, które są lepszym kluczem do lepszej przyszłości Polski" - zauważył Morawiecki. (PAP)

mfr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
siema123
Brakuje elektronicznych pogrzebów i zezwoleń na wyjście z domu na pastwisko a nasze życie już nie będzie się niczym różnić od kurczaków w kurnikach. Do tego w skrócie zmierza technologia - do umieszczenia człowieka w zagrodzie. W tym celu bez wychodzenia z domu można zrobić wszystko a media krzyczą jak to strasznie jest na zewnątrz.Brakuje elektronicznych pogrzebów i zezwoleń na wyjście z domu na pastwisko a nasze życie już nie będzie się niczym różnić od kurczaków w kurnikach. Do tego w skrócie zmierza technologia - do umieszczenia człowieka w zagrodzie. W tym celu bez wychodzenia z domu można zrobić wszystko a media krzyczą jak to strasznie jest na zewnątrz. Choroba postępuje a pacjent się nie broni. Spodziewam się kolejnych epidemii strachu jeszcze w tym wieku.
ehalley
Czyż nie jest to rewolucja faszystowska w pełnym natarciu? Śmiałem się onegdaj ze społeczeństwa w ChRL, że pozwolili sobie na wdrożenie systemów pełnej inwigilacji oraz oceny obywatela, które to czynniki determinują np. możliwość podróży, piastowania stanowisk czy choćby otrzymania kredytu w banku. I co w związku z tym? A to, że Czyż nie jest to rewolucja faszystowska w pełnym natarciu? Śmiałem się onegdaj ze społeczeństwa w ChRL, że pozwolili sobie na wdrożenie systemów pełnej inwigilacji oraz oceny obywatela, które to czynniki determinują np. możliwość podróży, piastowania stanowisk czy choćby otrzymania kredytu w banku. I co w związku z tym? A to, że śmiech urwał się jak hejnał. Bo nie trzeba daleko szukać, by zauważyć u siebie na podwórku gradient w kierunku dominacji władzy poprzez środki elektroniczne. Państwo wdraża program "Polska bezgotówkowa" przy wsparciu MF, ogranicza przepływ gotówki w transakcjach, e-urząd, dowód osobisty w smartfonie, teleporady lekarskie przez automaty TP na żetony, ulgi dla korporacji, które mocno naciskają na cyfryzację i automatyzację pracy (e-spotkania, telekonferencje), aplikacje wskazujące na intruza na chodniku z racji podejrzenia o kontakt z osobą chorą. Mówią, że jestem nienormalny. Zdrowy rozsądek jest dziś nienormalny. Pozdrawiam zdrowo grzebniętych, czyli normalnych sprzed dekady.
and00
Uwielbiam cyfryzację
Dzięki temu kilkanaście firm wie gdzie jestem, co mówię, z kim się spotykam, co oglądam
A to dopiero początek, będzie jeszcze lepiej

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki