Premier Ukrainy o Boeingu 777: To była operacja rosyjskich służb

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył we wtorek, że nie ma wątpliwości, iż za zestrzeleniem latem ubiegłego roku nad Donbasem samolotu malezyjskich linii lotniczych stały rosyjskie służby specjalne.

(fot. Maxim Zmeyev / FORUM)

Osobiście nie mam żadnych wątpliwości, że była to zaplanowana operacja rosyjskich służb specjalnych - powiedział Jaceniuk w trakcie posiedzenia rządu.

Jesteśmy przekonani, że dokonano tego (ataku na samolot) z terytorium, które znajdowało się pod kontrolą rosyjskich bojowników. Nie ma wątpliwości, że pijani separatyści nie potrafią posługiwać się systemami (przeciwlotniczymi) Buk, a to oznacza, że system ten był kierowany przez wykwalifikowanych rosyjskich wojskowych - podkreślił premier.

Raport: Boeing 777 zestrzelony rakietą Buk wyprodukowaną w Rosji

Wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk zestrzelił latem 2014 roku samolot linii Malaysia Airlines, który leciał nad wschodnią Ukrainą - poinformował w opublikowanym we wtorek raporcie na temat katastrofy holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV).

Według śledczych pocisk uderzył w kokpit Boeinga 777 z lewej strony. OVV nie wyjaśniło, kto wystrzelił rakietę.

Latem 2014 roku władze Ukrainy powinny były zamknąć przestrzeń powietrzną nad wschodnią częścią kraju, gdzie trwały walki prorosyjskich separatystów i ukraińskiej armii - ocenił urząd. Według śledczych w lipcu ubiegłego roku, kiedy doszło do tragedii z udziałem samolotu Malaysia Airlines, latało nad wschodnią Ukrainą 61 linii lotniczych

Holenderski urząd koordynuje międzynarodowe dochodzenie w sprawie katastrofy, w której zginęło 298 osób, głównie Holendrzy.

Mogherini: Raport ws. malezyjskiego boeinga powinien uciąć spekulacje

Opublikowany we wtorek w Holandii raport o przyczynach ubiegłorocznej katastrofy samolotu Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą powinien zakończyć spekulacje na temat kluczowych faktów - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Wezwała ona do współpracy w postępowaniu karnym te państwa, które są w stanie pomóc w pociągnięciu do odpowiedzialności winnych katastrofy. Nie wymieniła jednak z nazwy Rosji.

"Dzisiejszy raport Holenderskiej Rady Bezpieczeństwa jest ważnym krokiem, który pomaga rzucić pełne światło na katastrofę MH17. Ci, którzy stracili swoich bliskich, mają prawo znać fakty związane z tragedią z 17 lipca 2014 roku. Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że kluczowym celem jest pełne, gruntowne i niezależne międzynarodowe dochodzenie w sprawie katastrofy" - oświadczyła Mogherini.

"Raport stwierdza, że MH17 został trafiony rakietą BUK, i wyraźnie wyklucza inne opcje. Co więcej, raport definiuje teren o powierzchni 320 km kw. na wschodniej Ukrainie, skąd rakieta została wystrzelona. A zatem to koniec 15 miesięcy spekulacji w sprawie kluczowych faktów związanych z katastrofą" - dodała szefowa dyplomacji UE.

Jak podkreśliła, "państwa, które mają możliwość pomocy w dochodzeniu i oskarżeniu osób odpowiedzialnych, muszą w pełni współpracować przy trwającym postępowaniu karnym". Mogherini zapewniła także o pełnym poparciu UE dla starań o ustanowienie "skutecznego mechanizmu", który zapewni, iż sprawcy katastrofy zostaną zidentyfikowani i postawieni przed sądem.

(PAP)

jjk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 ~plutarch

No już, putinowskie pieski, szybciutko zamiatać ogonkami (ślady po bukowej rakiecie).

! Odpowiedz
4 6 ~rosik

Jaceniuk to ten proamerykański polityk który wysyłał wojsko aby dokonywało ludobójstwa ludności w Donbasie. Rok komisja potrzebowała aby przygotować nam historyjkę na zamówienie usa. Czyli oskarżyć rosje, opozycję w Donbasie. Przypomina to komisję Laska, albo hazardową której jawnym głównym celem było zamiatanie pod dywan faktów i tworzenie legendy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~plutarch

kłamstwo putinowskie ma swoje miejsce na śmietniku historii - kosz!

! Odpowiedz
7 6 ~gustaw

gdyby przestrzeń została zamknięta to nie byłoby sprawy po pierwsze po drugie kto może definitywnie wykluczyć iż Ukraina nie dysponowała ani jednym pociskim BUK w chwili katastrofy jeśli dysponowała to kto może definitywnie wykluczyć iż sama nie odpaliła a to z prostej przyczyny iż jedynym benificjentem w tej tragedii była właśnie ona i to właśnie ona rzuciła podejrzenie na Rosję a konsekwencje wszyscy znają to była jedyna obrona Ukrainy przed rosyjską Odessą podobnie jak zbrodnia spalenia żywcem demonstrantów oraz wiele innych przykładów rodem z banderowskiej upa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 4 ~plazowicz

Cui bono? Ten kto był zainteresowany kryciem zbrodni nie dopuścił też do powstania międzynarodowej komisji. Taka jest żelazna logika, kacap.

! Odpowiedz
5 5 ~plutarch

Putin opłacił "banderowską upa".

! Odpowiedz
6 9 ~plutarch

Panie Putin, wszystko wyjdzie na jaw, wszyściutko....

! Odpowiedz
2 5 ~FullTimeJobs

W Jemenie masowo lotnictwo arabskie bombarduje wesela, to tak na marginesie bo już ponad 200 osób straciło życie. Jaceniuk jakoś o tym nie wspomina....!

! Odpowiedz
4 7 ~roger45

Szpital w Afganistanie polegl z lekarzami i pacjentami raptem 10 dni temu i juz nikt o tym nie pisze.
A przeciez wiadomo kto i nie byla to jedna bomba. Bez szpitala umrze wiecej ludzi wkrotce niz w Boeingu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil