REKLAMA

Premier: Mimo zagrożeń gospodarczych będą 13. i 14. emerytury oraz waloryzacja

2020-08-31 07:27
publikacja
2020-08-31 07:27
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera

Mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych w przyszły roku będą trzynaste i czternaste emerytury oraz waloryzacja emerytur - pisze premier Mateusz Morawiecki w liście opublikowanym w poniedziałek przez "Super Express".

Jak podaje gazeta, już wszystko jasne w sprawie przyszłorocznej waloryzacji oraz 13-tki i 14-tki. Premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście do milionów seniorów, który gazeta publikuje, ujawnia, że najbiedniejsi emeryci będą mogli liczyć na 50 zł brutto kwotowej waloryzacji, czyli ok. 40 zł netto.

"Po latach poświęceń i wyrzeczeń zasłużyliście Państwo na to, by spędzić emeryturę spokojnie, w poczuciu bezpieczeństwa" - pisze Morawiecki.

"Nieprzewidziane wydarzenia, takie jak atak wirusa, nie mogą przekreślić marzenia o złotej jesieni życia. Wiem, że dla Wielu z Państwa najtrudniejsze momenty epidemii były pełne niepokoju i lęku (...). Epidemia sprawiła również, że wiele osób niepokoi się o stan swoich finansów. Mierzymy się z największym kryzysem gospodarczym, jak mówi wielu, co najmniej od wojny" - zaznaczył premier.

"Wielu z Państwa zadaje sobie pytanie, czy w czasie tak ogromnych wydatków starczy jeszcze pieniędzy na to, by zagwarantować 13. i obiecaną na przyszły rok 14. emeryturę. Chcę więc podkreślić z całą mocą, że właśnie środki na emerytury zagwarantowaliśmy w nowej ustawie budżetowej w pierwszej kolejności. W czasie kryzysu to osoby najbardziej potrzebujące i najbardziej zagrożone konsekwencjami epidemii powinny mieć pewność jutra. Emerytury – te, które już państwo otrzymują i te, które nasz rząd obiecał – trafią do seniorów" - podkreślił premier.

"Naprawiamy zaniedbania, które narosły niemal przez 30 lat. Podnosimy konsekwentnie wysokość emerytur poprzez waloryzację i uzupełniliśmy świadczenia o 13. emeryturę. Przez lata o godnej emeryturze polscy seniorzy mogli tylko pomarzyć. Dziś powoli, krok po kroku, staje się ona faktem również w Polsce. 14. emerytura była kolejną obietnicą, którą złożyliśmy Państwu razem z Prezydentem Andrzejem Dudą. Dlatego mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych, które nas czekają z tej obietnicy się wywiązujemy. Już w przyszłym roku otrzymacie Państwo ok. 1250 zł dodatkowych środków, które będą ogromną pomocą" - napisał premier.

"14. emerytura trafi w pełnej wysokości do wszystkich tych, którzy otrzymują świadczenia poniżej przeciętnej emerytury a także do bardzo wielu z tych, którzy otrzymują emeryturę powyżej tej kwoty" - zapewnił szef rządu.

"Ponadto nie zapominamy o waloryzacji. W przyszłym roku do każdej najniższej emerytury dołożymy co najmniej 50 zł, tak by z roku na rok zwłaszcza te najniższe świadczenia konsekwentnie rosły. Choć sytuacja emerytów w Polsce jest dziś dalece lepsza niż jeszcze 5 lat temu, to nadal cel, jaki sobie postawiliśmy, jest dopiero przed nami" - dodał.

"Szanowni Państwo, choć epidemia nie ustępuje i czekają nas jeszcze miesiące walki z wirusem, to jednego możecie być pewni. W pierwszej kolejności myślimy o tych, którzy są najbardziej potrzebujący" - deklaruje premier w liście. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (49)

dodaj komentarz
kiniaa
To przykre, że ciężko pracujemy a emerytury będą coraz niższe. Tu możemy po prostu oszczędzać, bo dodatkowe finanse to jedyne rozwiązanie, a w tym świetle program ppk prezentuje się świetnie
drzaraza
Zwolnić emerytów z podatków od emerytur zamiast łaski w postaci 13 i 14 - stek.
drzaraza
meryt oznacza bojówkom cele do zalania czerwonymi łapkami
antek10
Podatek od cukru , deszczówki, supermarketów też będą. Folwark zapłaci.
anna_domagalczyk
Bo pozabudżetowo i inni będą spłacać.
scuti1986
Jasne! a inni po latach pracy zasłużyli na to żeby ich okradać inflacją i kretyńskimi daninami na rzecz tych co już się "napracowali"! ***** komunista! On jest bardziej czerwony niż całe PZPR
marianpazdzioch
Na korupcję nigdy w tym kraju nie zabraknie pieniędzy. Najwyżej się dodrukuje.
meryt
"Na korupcję nigdy w tym kraju nie zabraknie pieniędzy. Najwyżej się dodrukuje."

Doceń towary.

"W przytoczonym wyżej artykule wspomina się m.in. o pewnym ministrze żeglugi, który za swoją „pomoc” otrzymał lodówkę, a także o prezesie Najwyższej Izby Kontroli, który, dzięki podobnym
"Na korupcję nigdy w tym kraju nie zabraknie pieniędzy. Najwyżej się dodrukuje."

Doceń towary.

"W przytoczonym wyżej artykule wspomina się m.in. o pewnym ministrze żeglugi, który za swoją „pomoc” otrzymał lodówkę, a także o prezesie Najwyższej Izby Kontroli, który, dzięki podobnym zwyczajom, mógł się delektować wybornymi wędlinami. Sekretariat KC PZPR w uchwale ze stycznia 1966 r. potwierdził korupcję w strukturach partyjnych i wykorzystywanie stanowisk dla osobistych korzyści."
gronostaj
Czyli stawiamy na inflancję?
meryt
"Pod koniec lipca tego roku Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Przewidziano: wzrost... inflacji o 1,8 proc."

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki