REKLAMA

Prawnicy oferują bezpłatną pomoc dla funkcjonariuszy służb zaangażowanych w obronę granic

2021-11-08 19:12
publikacja
2021-11-08 19:12
Prawnicy oferują bezpłatną pomoc dla funkcjonariuszy służb zaangażowanych w obronę granic
Prawnicy oferują bezpłatną pomoc dla funkcjonariuszy służb zaangażowanych w obronę granic
fot. Michał Kość / / FORUM

Grupa adwokatów i radców prawnych z m.in. Warszawy i Krakowa oferuje bezpłatną pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w obronę granic - przekazała w poniedziałek adwokat Monika Brzozowska–Pasieka.

"Jesteśmy grupą profesjonalnych prawników: adwokatów i radców prawnych, których łączy troska o wolności i prawa obywateli, a także chęć niesienia pomocy prawnej każdemu, kto o taką pomoc prosi" - czytamy w przekazanej PAP informacji.

Jak poinformowała adwokat Monika Brzozowska–Pasieka, w obliczu ostatnich wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy, grupa prawników zdecydowała, że niezależnie od dzielących ją różnic, chce pomagać obrońcom naszych granic, którzy wykonują swoje obowiązki zgodnie z przepisami prawa, dla dobra Rzeczypospolitej.

"Pragniemy nieść pomoc prawną dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb zaangażowanych w obronę granic RP, zarówno w zakresie spraw cywilnych (naruszenie ich dóbr osobistych), jak i spraw karnych, których obawiać się mogą w związku z pojawiającą się w mediach krytyką wykonywanych przez nich obowiązków" - podkreślono.

Zdaniem prawników żaden obrońca naszych granic nie powinien czuć się zagrożony. "Sparaliżowany strachem nie będzie bowiem dobrze wykonywał swej służby dla dobra naszego państwa" - uważają adwokaci i radcowie prawni. Działają pro publico bono, nie pobierając żadnego wynagrodzenia od funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego ani innych służb.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Proszą oni, aby na adres: pomocprawna@obroncy.org przesyłać wszelkie zgłoszenia dotyczące pomocy prawnej.

W akcji zdecydowali się wziąć udział adwokat Monika Brzozowska–Pasieka, adwokat Magdalena Mickiewicz, adwokat Barbara Kowalska-Czarnota, adwokat Adriana Gostępska, adwokat Joanna Modrzewska, adwokat Tomasz Strugalski, radca prawny Jerzy Pasieka, radca prawny Tomasz Złoch, adwokat Tomasz Budnikowski, adwokat Jakub Tamborski, adwokat Wiktor Niemiec, adwokat Paweł Szafraniec, adwokat Dariusz Szyndler, adwokat Kamil Bartko, adwokat Grzegorz Prigan, adwokat Judyta Garwacka–Polisiak, adwokat Aleksandra Piotrowska, adwokat Andrzej Koziołkiewicz, adwokat Paweł Falkowski oraz prawnik Przemek Pluta.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

autorka: Natalia Kamińska

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Słuszna inicjatywa. Brawo.
Oby była realizowana faktycznie, a nie tylko adwokaci zrobili sobie promocję nazwisk w mediach.
andregru
"Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w obronę granic" przecież ci ludzie sami wybrali swój zawód i obowiązki. Społeczeństwo ich utrzymuje, idą na wczesne emerytury i czy myśleli że 25 lat do emerytury przesiedzą przy piecu ? Po co te cyrki z medalami,nagrodami czy pomocą prawną od tego są !
przemek_opinia
Nic nie rozumiesz. Zaraz jeden fanatyk PO z drugim wyskoczą i zaczną żołnierzowi sądem grozić, bo jak przez granicę przedzierał się agresywnie imigrant to oni "ośmielili" się dotknąć "bezbronnego człowieka". To nie wiesz jakich bzdur może powymyślać lewica, byleby wzbudzić w żołnierzach i policjantach wątpliwości?Nic nie rozumiesz. Zaraz jeden fanatyk PO z drugim wyskoczą i zaczną żołnierzowi sądem grozić, bo jak przez granicę przedzierał się agresywnie imigrant to oni "ośmielili" się dotknąć "bezbronnego człowieka". To nie wiesz jakich bzdur może powymyślać lewica, byleby wzbudzić w żołnierzach i policjantach wątpliwości? Twój komentarz trochę nie na miejscu - że "od tego są".
mnm1
Natomiast psychiatrzy powinni zaoferowac darmowa pomoc wielu posłom PO i lewicy, którzy najwyraźniej starci kontakt z rzeczywistością ws. migracji
emk6
Zaraz ich niemcy skarcą, bo chyba nie zauważyli ze zmieniła się mądrość etapu.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki