REKLAMA

Prawie połowa zamożnych nowojorczyków chce opuścić miasto

2020-09-19 05:35
publikacja
2020-09-19 05:35
fot. Roberto Vivancos / Pexels

Według ostatniego badania opinii publicznej Siena College Research Institute i Manhattan Institute prawie połowa mieszkańców Nowego Jorku, zarabiających co najmniej 100 tys. rocznie, rozważa ucieczkę z miasta. Uzasadniają to głównie wysokimi kosztami życia w czasie kryzysu Covid-19.

Sondaż wykazał, że 44 proc. nowojorczyków w ciągu ostatnich czterech miesięcy myślało o wyjeździe z miasta. 69 proc. uznało za najważniejszy powód do przeprowadzki koszty utrzymania. Niemal 4 na 10 respondentów stwierdziło, że jakość życia jest obecnie „doskonała lub dobra”. Stanowi to spadek w zestawieniu z 79 proc. mającymi podobną opinię przed wybuchem koronawirusa.

Jak podkreślił dziennik „New York Post” 7 na 10 ankietowanych sądzi, że „powrót do normalności zajmie więcej niż rok”.

Większość, 53 proc. respondentów pracuje w domach, podczas gdy 21 procent w ogóle nie jest zatrudnionych. Mogą być na emeryturze, mieć urlop, być zamożni bądź posiadać tzw. pasywny dochód np. z wynajmowanej nieruchomości, spółki komandytowej lub innej działalności, w którą dana osoba nie jest aktywnie zaangażowana.

Zdaniem 65 proc. ankietowanych praca w domu to nowa norma w Nowym Jorku. 30 proc. powód wyjazdu usprawiedliwia nowymi warunkami, wiążącymi się z pandemią.

Autorzy sondażu przestrzegają, że jeśli więcej ludzi o wysokich dochodach ucieknie, miasto może się znaleźć w kryzysie podatkowym.

„Nowojorczycy, którzy zarabiają 100 000 dolarów lub więcej, przynoszą miastu 80 proc. zysków z podatku dochodowego. Ich wyjazd naraża władze na erozję podstawy opodatkowania” - wyjaśnił autor badania, Michael Hendrix, dyrektor ds. polityki stanowej i lokalnej w Manhattan Institute.

Ocenę, czy miasto Nowy Jork jest na właściwej drodze, uzależnia, twierdzi gazeta, przynależność partyjna. Podczas gdy zgadza się z tym 62 proc. Demokratów, 72 proc. Republikanów uważa, że miasto zmierza w złym kierunku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
abcx
Bardzo dziwne i zastanawiające, miasto bardzo dba o ludzi przecież więc do pół roku jest wszystko pozamykane ze względu na COVID dodatkowo jak w każdym miejscu innym postępowym mieście jest "defund the police" wiec lepiej nie łazić po mieście bez wyraźnej potrzeby...
tomako_lunatic
Podobny trend może ziścić się w innych częściach świata.
demeryt_69
Podobno znacznie gorzej jest w Johannesburgu :)
michalshk
Ten atak politycznego świrusa pokazał, że duże miasta mogą być pułapką którą w razie kryzysu ciężko opuścić - bez znaczenia na kraj.
demeryt_69
Roczny dochód $100k raczej nikogo nie powala w NYC - zarobki w finansach są bardzo dobre nie od dziś. Gorzej mają ludzie, którzy byli zatrudnieni w zawodach uzależnionych od turystyki - wcześniej nie zarabiali zbyt dużo, a teraz sa bezrobotni. Tam dość istotne pytanie, to gdzie się mieszka, gdyż ceny nieruchomości bądź Roczny dochód $100k raczej nikogo nie powala w NYC - zarobki w finansach są bardzo dobre nie od dziś. Gorzej mają ludzie, którzy byli zatrudnieni w zawodach uzależnionych od turystyki - wcześniej nie zarabiali zbyt dużo, a teraz sa bezrobotni. Tam dość istotne pytanie, to gdzie się mieszka, gdyż ceny nieruchomości bądź wynajmu na Manhattanie zwyczajnie powalają z nóg, a. tych, którzy dojeżdżają do miejsc zatrudnienia z New Jersey, Long Island czy nawet Staten Island to nie dotyczy, gdyż większość i tak teraz siedzi w swoich domach. Tu bardziej chodzi o drastycznie pogarszającą się sytuację z przestępczością pospolitą na ulicach nawet w biały dzień i to może być głównym 'motywatorem' wyjazdów sezonowych - apartamenty na Upper East Side i tak będą strzeżone pod ich nieobecność :)
kali17
To trochę przykre że w świecie niby wolnym trzeba kryć się z mówieniem prawdy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
innowierca
@lorelie
Prosto i na temat ale chyba nie watpiles ze bedziesz usuniety he he
lorelie odpowiada innowierca
Równie wiarygodnie mógłby brzmieć artykuł bogaci Grecy opuszczają wyspę Lesbos ze względu na covid...
innowierca odpowiada lorelie
@lorelie
Ale popatrz jeszcze cie nie usuneli.Redakcja na 20 lecie musiala zabalowac w sobote i moderator nie dopelnia swoich obowiazkow.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki