REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

SONDAŻPrawie 50 proc. Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego

2023-01-22 14:03
publikacja
2023-01-22 14:03

44,8 proc. ankietowanych uważa, że wiek emerytalny należałoby w Polsce obniżyć; 32,4 proc. jest za tym, żeby wiek emerytalny został podniesiony - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Prawie 50 proc. Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego
Prawie 50 proc. Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Z sondażu wynika też, że 20,4 proc. popiera pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet) a 2,4 procent ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

Jak czytamy na stronie internetowej Radia ZET, poparcie dla podniesienia lub obniżenia wieku emerytalnego zależy od preferencji politycznych. Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 proc. wyborców obozu rządzącego oraz 43 proc. zwolenników opozycji. Za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 proc. wyborców opozycji i 43 proc. popierających Zjednoczoną Prawicę.

W sondażu IBRiS zapytał też Polaków, co sądzą o pomyśle, by wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został zrównany i wynosił 65 lat. Takie rozwiązanie popiera 35,2 proc. ankietowanych, a 42,6 proc. jest przeciw. W tej kwestii nie ma zdania 22,2 proc. Wśród osób popierających zrównanie wieku emerytalnego 34 proc., to kobiety a 37 proc. mężczyźni. Przeciw takiemu rozwiązaniu jest 41 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn.

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 63 proc. wyborców opozycji i 3 proc. wyborców obozu rządzącego. Przeciw jest 72 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy i 23 proc. popierających opozycję.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 20-21.01.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

pif/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (70)

dodaj komentarz
missszarlotka
Te 50% to za pewne wyznawcy doktryny "nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy"
grzegorzkubik
No i macie teraz przedstawione realne poparcie dla Tuska i ferajny. Ludzie są bliżej PIS-u. Tu jest realny program dla Polaków.
jpelerj
A zapytano ich, jaką chcieliby wówczas emeryturę? Bo to chyba sondaż z cyklu "czy chcesz być piękny i bogaty - tak czy nie"
blind-oln
Najpierw trzeba zrównać zasady dla wszystkich, by nie było równych i równiejszych. Zlikwidować mundurówki, emerytury górnicze, nauczycielskie, emerytury specjalnie, prezydenckie, zlikwidować KRUS .itd

Dopiero wtedy, jak już emerytura dla wszystkich będzie sprawiedliwa dla wszystkich, na podstawie ich składek, to można myśleć
Najpierw trzeba zrównać zasady dla wszystkich, by nie było równych i równiejszych. Zlikwidować mundurówki, emerytury górnicze, nauczycielskie, emerytury specjalnie, prezydenckie, zlikwidować KRUS .itd

Dopiero wtedy, jak już emerytura dla wszystkich będzie sprawiedliwa dla wszystkich, na podstawie ich składek, to można myśleć o innych zmianach jak wiek emerytalny.
men24a
Ale jak wszystkim wyrownasz po równo to kto zagłosuje na PiS ?
pozhoga odpowiada men24a
Ładnie to tak kłamać? Toć przecie nie kot jak ryży oszust i jego klika PODNIEŚLI wiek emerytalny, i nie kto inny jak kumple Michnika od kieliszka WPROWADZILI odrębne systemy dla specjalnej kasty i reszty aparatu opresji.
zgadujzgadula
Proponuje w ogóle nie pracować w mysl zasady "co masz zrobić dzisiaj zrób pojutrze będziesz miał dwa dni wolnego"
iandrew
Postulat: wiek emerytalny obliczany indywidualnie tak, aby dać 20 lat życia na emeryturze. Obliczany pod płeć, zawód, choroby, zgodny ze statystykami. Taki polityk, pracą nieskalany, może do 70 "pracować". A np rybak, rzadko do 70 r.ż. dochodzi to niech idzie po 50 na emeryturę.
kch002
Chcemy rownouprawnienia, to moze nalezy zrownac wiek przechodzenia na emeryture dla kobiet i mezczyzn. Moze wypadnie wtedy np.63 lata dla wszystkich. Nie widze szczegolnie zadnego uzasadnienia dla wczesniejszej emerytury kobiet, ktore nie wychowaly dzieci, mozna sie zastanawiac nad preferencjami od 2-3 dzieci.
missszarlotka
Mniej lat pracy, 4 dni pracy w tygodniu + x = pożądany komfort życia.

x = dochód gwarantowany

W tym kierunku idziemy.


Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki