REKLAMA

Prawa świeżo upieczonych kierowców będą ograniczone

2016-10-21 06:00
publikacja
2016-10-21 06:00
ingimage

Osoby, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy kategorii B, nie będą mogły jeździć na takich samych zasadach jak pozostali kierowcy. Będzie ich obowiązywał dwuletni okres próbny. Dopiero po jego pomyślnym przejściu staną się oni pełnoprawnymi kierowcami.

Prawa świeżo upieczonych kierowców będą ograniczone / thetaXstock

Po wprowadzeniu zmian świeżo upieczony kierowca między czwartym a ósmym miesiącem okresu próbnego będzie musiał odbyć w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego dwugodzinne szkolenie z bezpieczeństwa ruchu oraz w ośrodku doskonalenia techniki jazdy godzinny kurs wychodzenia z poślizgu.

Poza tym w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy niedoświadczony kierowca nie będzie mógł poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej. W tym czasie nie wolno mu też będzie podjąć pracy jako kierowca.

Co więcej, jeśli osoba, która dopiero co zdała prawo jazdy, popełni podczas okresu próbnego dwa wykroczenia, zostanie on przedłużony o kolejne dwa lata. Oprócz tego samochód początkującego kierowcy będzie musiał być oznaczony z przodu i z tyłu symbolem zielonego klonowego liścia.

Czy powyższe zmiany należy ocenić pozytywnie? Myślę, że okres próbny jest potrzebny, bo ludzie muszą początkowo pojeździć spokojniej stwierdza w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Jan Szumiał, prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.

Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., ale nie jest to jeszcze nic pewnego.


Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~as
Z tą prędkością się nie zgodzę. Powoli na autostradzie to bardzo niebezpieczne.
~niepelnosprawny_org
pilnowac trzeba mlodych dyskotekowców, szarzujacych od swiatel do swiateł po 22:00
~Adam1983
To co ograniczenie 50km/h w obszarze zabudowanym ....prawie wszędzie jest takie ograniczenie a czasem nawet do 40 czy 30 więc niezależnie czy nowy kierowca czy doświadczony nie ma prawa jechać więcej jak 50 ( wyjątki są nieliczne że jest dopuszczalna większa prędkość niż 50km/h w strefie zabudowanej )
~Obserwator
Mnie ten listek wku...a i co bedzie za kazdym razem przyklejal i odklejał jak bede synowi dawał auto aby sobie pojechał na dziewczynki? :)
~Szejk
Na trasie albo jedzie się te 80-90 albo zapier***ala, wiec przeszkadzał nie będzie. Na autostradzie jadąc 100 zrówna się z tirami więc też luz.
Ja bym jeszcze wprowadził zapis że jak taki kierowca spowoduje wypadek to PJ zawiesić na powiedzmy rok, a jak wypadek będzie poważniejszy lub będą ofiary to cofnąć uprawnienia
Na trasie albo jedzie się te 80-90 albo zapier***ala, wiec przeszkadzał nie będzie. Na autostradzie jadąc 100 zrówna się z tirami więc też luz.
Ja bym jeszcze wprowadził zapis że jak taki kierowca spowoduje wypadek to PJ zawiesić na powiedzmy rok, a jak wypadek będzie poważniejszy lub będą ofiary to cofnąć uprawnienia i po np. 5 latach dopiero ponowny kurs.
Zresztą nie wiem czy taki zapis nie powinien wszystkich obowiązywać...
~Rozwielitek
TIR na autostradzie jedzie 80 km/h Problemem może być wyprzedzanie tych pojazdów przez młodego kierowce zwłaszcza jak na szybszym pasie ktoś przekracza prędkośći mknie po 160 -180 km/h
Spotkałem się z opinią kierowcy autobusu (spełniajac pewne wymagania dodatkowe autobusy moga jechać po 100 km/h) że wyprzedzanie
TIR na autostradzie jedzie 80 km/h Problemem może być wyprzedzanie tych pojazdów przez młodego kierowce zwłaszcza jak na szybszym pasie ktoś przekracza prędkośći mknie po 160 -180 km/h
Spotkałem się z opinią kierowcy autobusu (spełniajac pewne wymagania dodatkowe autobusy moga jechać po 100 km/h) że wyprzedzanie cieżarówek stanowi pewien problem jak osiagasz 100km/h i musisz wbić sie na szybszy pas, a wiekszosc autostrad u nas to dwupasmówki
~asd
Wypadek z definicji jest zdarzeniem, które wywołuje u poszkodowanego śmierć lub uszczerbek na zdrowiu. Lżejszym przypadkiem jest kolizja, gdy są tylko straty materialne np. stłuczka dwóch samochodów.
~qwer
buhaha juz widze te liczenie kasy bo dodatkowe godziny beda platne.
ciekawe ile ludzi na 2 lata, albo po 1 przewinieniu schowa prawo jazdy do szafy i wyjmie po uplywie okresu ochronnego.
no i te 80 na trasie - przeciez to tyle wpadkow spowoduje, bo kazdy bedzie chcial takiego wyprzedzic.
~dzieńdobry
Zgadzam się, dodatkowe ograniczenia prędkości dla tych kierowców będą powodowały dużo utrudneń w ruchu - słaby pomysł. Widziałem to samo na Białorusi - śmiałem się z tego wtedy, a teraz nagle mamy to samo!

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki