Pożyczki pozabankowe pod kreską – spada sprzedaż

analityk Bankier.pl

Firmy pożyczkowe we wrześniu 2019 r. udzieliły finansowania na kwotę niższą o 5,2 proc. niż w sierpniu. W porównaniu rok do roku wynik również jest ujemny – minus 4,7 proc. Rośnie popularność tylko pożyczek na najniższe kwoty, informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowsze dane o rynku pożyczek pozabankowych. Wyniki wskazują na wyraźne hamowanie sprzedaży. We wrześniu 2019 r. instytucje raportujące do BIK udzieliły 219,1 tys. pożyczek. Kwota finansowania wyniosła 531 mln zł. To o 5,2 proc. mniej niż sierpniu i o 4,7 proc. mniej niż we wrześniu 2018 r.

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Łącznie od początku roku instytucje pożyczkowe udzieliły pożyczek na niemal 5,2 mld zł (2,046 mln umów). W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku nieznacznie wzrosła liczba pożyczek (+0,5 proc.), ale spadła ich wartość (-2,1 proc.). Średnia wartość pożyczki pozabankowej we wrześniu wyniosła 2424 zł i była niższa o 10 proc. w porównaniu z sierpniem 2019 r.

Struktura udzielanych pożyczek zmienia się znacząco. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wzrosła liczba umów na najniższe kwoty. Pożyczki do 1 tys. zł stanowiły 38 proc. kontraktów. Ich liczba wzrosła w tym okresie o 5,3 proc. Jeszcze wyższy przyrost ilościowo odnotowano w przedziale 2-3 tys. zł (+6 proc.). W ujęciu wartościowym dodatnia dynamika dotyczyła również pożyczek z tych dwóch przedziałów kwotowych i odpowiednio wynosiła +4,9 proc. i +6,8 proc.

(BIK)

Najszybciej kurczącą się kategorią finansowania pozabankowego są pożyczki na kwotę od 3 do 5 tys. zł. Ich liczba spadła w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. o 6,4 proc., a wartość o 7,2 proc.

„Analizy Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych wskazują, że akcja kredytowa instytucji pożyczkowych znajduje się w recesji, co ma związek z postępującą konsolidacją branży” – wskazano w raporcie BIK.

– Ostatnie 12 miesięcy to okres dużej niepewności regulacyjnej, co wstrzymało szereg decyzji inwestycyjnych i negatywnie wpłynęło na kwotę sprzedaży pożyczek. Poprawa sytuacji materialnej Polaków rozbudza ich apetyt na usługi kredytowe i sprawia, że podmioty pozabankowe muszą bardziej zabiegać o klientów. To i wiele innych czynników wpływa na restrukturyzację rynku, w tym opracowanie polityki, która ma na celu wdrożenie zasad odpowiedzialnego pożyczania, tak by klienci korzystający z nowych produktów pożyczkowych czuli się przede wszystkim bezpieczni – komentuje Łukasz Piechowiak, dyrektor działu analiz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Biuro Informacji Kredytowej publikuje dane w oparciu o informacje przekazywane do baz przez część instytucji pożyczkowych, w tym największe firmy w Polsce. Warto podkreślić, że nie wszyscy pozabankowi pożyczkodawcy raportują do BIK. Biuro szacuje, że posiadane informacje o więcej niż połowie rynku w kraju.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 6 tomo122

Niektórym się to nie spodoba ale to jest naprawdę pozytywny efekt 500 + A w dodatku pieniądze zostaja w kraju i nie zostają wytransferowane za granicę...

! Odpowiedz
7 5 dlu05234

PIS zlikwidował ubustwo i efekty widać

! Odpowiedz
3 5 silvio_gesell

Maleje ubóstwo.

! Odpowiedz
3 15 djalbert

To raczej pozytywne info, że coraz mniej ludzi "musi", albo daje sie narać na tego typu oferty. Żeby pozyczac w takich firmach trzeba nie umieć liczyć, albo naprawdę być "pod ścianą" (ale wtedy i tak trzeba dobrze liczyć, czy taka pożyczka nas uratuje czy wpędzi w jeszcze większe problemy).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne