REKLAMA

O pożyczkę coraz trudniej. Część Polaków może spotkać się z wykluczeniem kredytowym

2021-04-27 09:00
publikacja
2021-04-27 09:00
fot. Andrzej Rostek / Shutterstock

Będzie coraz trudniej o pożyczkę, część Polaków może spotkać się z tzw. wykluczeniem z finansowania. Oznacza to brak możliwość otrzymania kredytu gotówkowego oraz chwilówki. Branża pożyczkowa jest w trudnej sytuacji – wynika z raportu Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Branża pożyczkowa ma problem. Spadła liczba udzielonych pożyczek gotówkowych, ich wartość oraz średnia suma. Trudna sytuacja może odbić się na konsumentach – m.in. przez wykluczenie kredytowe części Polaków, którzy nie będą mogli otrzymać pieniędzy ani w banku, ani w firmie pożyczkowej.

Pożyczki gotówkowe nie będą "od ręki"?

Wartość udzielonego finansowania przez firmy pożyczkowe wyniosła 6,65 mld złotych w ubiegłym roku. To spadek o 33,8 proc. w porównaniu do 2019 r. Razem z wysokością łącznej kwoty pożyczek zmniejszyła się także ich ilość o 20,9 proc., w poprzednim roku udzielono 2,32 mln sztuk pożyczek. Natomiast średnia wartość pojedynczej pożyczki wyniosła 2866 zł, czyli o 16,3 proc. mniej niż w 2019 r.

Ponad połowa wszystkich udzielonych pożyczek (53,5 proc.) mieściła się w kwocie pomiędzy 501 a 2000 zł. Z kolei największy odsetek udzielonego finansowania (23,5 proc.) stanowią pożyczki rzędu 2001-4000 zł. Mniej niż jedną czwartą wszystkich pożyczek są te na kwotę powyżej 4 tys. zł.

/ fot. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego / "Rynek pożyczek pozabankowych w 2020 roku"

Wśród klientów firm z branży pożyczkowej rozkład ze względu na płeć był mniej więcej równy. 51,9 proc. wszystkich osób stanowiły kobiety, a 48,1 proc. mężczyźni. Natomiast - patrząc na klientów przez pryzmat ich wieku - to najliczniejszą grupę (28,7 proc.) stanowiły osoby pomiędzy 30 a 40 r.ż. Z kolei najmniej licznym segmentem klientów były osoby mające więcej niż 65 lat.

/ fot. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego / "Rynek pożyczek pozabankowych w 2020 roku"

W pierwszym kwartale ubiegłego roku wzrósł odsetek odrzuconych wniosków klientów ubiegających się o pożyczkę. W kolejnych miesiącach liczba nieprzyjętych aplikacji spadała. Jednak, według raportu, spadek ten może być spowodowany uwzględnieniem przez systemy scoringowe zmian na rynku, które zaszły na początku pandemii COVID-19. Gdyby jednak uwzględnić aplikacje odrzucone w tzw. etapie preweryfikacji, odsetek ten byłby zdecydowanie wyższy. Odrzucenie wniosku na etapie preweryfikacji oznacza w praktyce, że klient dostał odpowiedź odmowną jeszcze przed formalnym złożeniem aplikacji o pożyczkę.

/ fot. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego / "Rynek pożyczek pozabankowych w 2020 roku"

Na utrudniony dostęp do finansowania wpływają zaostrzone wymogi kredytowe. Jak podkreślają autorzy raportu, jest to naturalna reakcja branży na nowe warunku i rosnące koszty ryzyka kredytowego w czasie ryzyka. Jednak jeżeli taka sytuacja utrzyma się dłużej to może dojść do wykluczenia z możliwości otrzymania finansowania części osób, które otrzymają niższą ocenę w systemie scoringowym, czyli po prostu będą mieć niższą zdolność kredytową.

DF

Źródło:
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (3)

dodaj komentarz
volksempfanger
Ale jak to? Przecież są niskie stopy i jest tanio :)
m00zyk
Ja tylko nieśmiało chciałbym zauważyć, że pożyczka i kredyt to nie są pojęcia tożsame...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki