Powstanie program nauczania dla klas e-sportowych

Powstanie programu nauczania dla klas e-sportowych na poziomie szkół średnich oraz powołanie pierwszej w Polsce akademickiej ligi rozgrywek e-sportowych zakłada podpisane w piątek porozumienie między Uniwersytetem Śląskim i Stowarzyszeniem Sportów Elektronicznych.

(fot. Joel Philippon / FORUM)

Porozumienie ma na celu propagowanie sportów elektronicznych, jako możliwości wszechstronnego - jak mówili inicjatorzy - rozwoju młodych ludzi. Jest to pierwsza w Polsce tego typu współpraca między stowarzyszeniem e-sportowym, uniwersytetem i jednostką AZS.

Prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski podkreślili, że misją uczelni jest aktywne uczestniczenie w przemianach cywilizacyjnych, kulturowych i technicznych, a także dalekowzroczne, przyszłościowe myślenie. "Żyjemy w takim okresie, w którym jedną z charakterystycznych przemian tego rodzaju jest właśnie pojawienie się zupełnie nowej kategorii rozgrywek sportowych (...) Sądzę, że to, co dzisiaj może się jeszcze wydawać pewną egzotyką, być może za 10-20-30 lat będzie czymś absolutnie oczywistym" podkreślił.

W ramach współpracy katowickie stowarzyszenie, którego celami są m.in. propagowanie i rozwój e-sportu oraz wychowywanie przez e-sport, opracuje pod okiem naukowców z UŚ program nauczania dla klas e-sportowych na poziomie szkół średnich. Uczniowie mają w nich otrzymywać wiedzę z zakresu m.in. planowania, strategii, działań zespołowych, montażu materiałów filmowych, działań marketingowych. Nie zabraknie też zajęć praktycznych, np. z taktyki.

Jak mówił prezes stowarzyszenia Łukasz Trybuś, program nie polega na przyciąganiu młodzieży do komputera, a raczej odciąganiu.

"Chcemy pokazać, w jaki sposób zagospodarować czas wokół komputera, w jaki sposób traktować e-sport, jako możliwość rozwoju młodego człowieka i możliwość ewentualnego przygotowania do przyszłej pracy w e-sporcie, dzięki któremu pojawiają się coraz to nowe profesje, a także przygotować młodych ludzi do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym" - tłumaczył Trybuś.

Program nauczania Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych stanowi część projektu klasaesportowa.pl i oparty jest na wiedzy uzyskanej dzięki współpracy stowarzyszenia z zagranicznymi organizacjami (British eSports Association, Grillska Gymnasiet Orebro) oraz na doświadczeniu profesjonalnych zespołów trenujących w Katowice Gaming House - placówce partnerskiej stowarzyszenia. Twórcy idei planują opracować program do września.

E-sport jako sekcja w AZS

Ponadto e-sport stanie się niebawem kolejną sekcją w Akademickim Związku Sportowym UŚ. Jego prezes Aleksander Fangor podkreślił, że wie, że pomysł ten może wywoływać kontrowersje. "Natomiast nie uciekniemy od faktów, a fakty są takie, że młodzież, dzieci, gimnazjaliści, licealiści uprawiają to w sposób powszechny. Myślę, że (...) projekt może to w jakiś sposób usystematyzować, może kontrolować w jakiś sposób tę młodzież" - zaznaczył.

Dodał, że ma sygnały również z innych uczelni o chęci powołania tam sekcji e-sportowych.

W ramach porozumienia uczelni ze stowarzyszeniem podjęte zostaną także starania o powołanie pierwszej w Polsce akademickiej ligi rozgrywek e-sportowych pod patronatem merytorycznym UŚ. Ma ona być skierowana do studentów zrzeszonych w AZS-ach oraz uczniów szkół średnich od 16. roku życia. Wśród celów ligi znalazły się m.in. zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej e-sportu, promowanie odpowiedzialnego korzystania z gier komputerowych oraz stworzenie możliwości do reprezentowania uczelni/szkoły "w innowacyjny sposób". Mecze mają być rozgrywane w systemie ligowym, czyli "każdy z każdym"; podzielone na dwa sezony - jesienny i wiosenny.

W planach jest także organizowanie turniejów. Pierwszy z nich, który ma promować zainaugurowaną właśnie współpracę, odbędzie się 24 maja na UŚ. W grze Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) rywalizować będą drużyny uczniowskie i studenckie. Wydarzenie skierowane jest głównie do młodzieży akademickiej, młodych osób zainteresowanych e-sportem oraz osób pracujących z młodzieżą.

Trybuś podał, że obecnie w Polsce ok. 550 tys. osób deklaruje się jako e-sportowcy.

akp/ agt/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Aku

Zapewne na by myśli 'prawdziwy' sport gdzie każdy jedzie na sterydach albo kupuje mecze

! Odpowiedz
10 3 ~asd

E-sport, czyli jak usprawiedliwić złe wychowanie i że młodzież siedzi całymi dniami gapiąc się w ekran monitora.

! Odpowiedz
0 10 ~autor

Kiedyś tak mówili o radiu ...

! Odpowiedz
3 4 ~mca

absolwenciki szkół średnich uciekają im z systemu, jako że już od 2009 nie ma poboru (wiele prywatnych WSSP-wyższych szkół smażenia popcornu padło z tego powodu) , dużo osób się zorientowało że po studiach jest wielkie NIC i wolą ludzie wyjechać za granice czy podjąć nawet kiepską pracę w PL, demografia robi swoje więc profesoranty, doktoroidy (i inne wykształciuchoidy) wymyślają różne pierdoły byle tylko jeszcze czymś otumanić młodzież i dalej wciskać bzdury jak to w poprzednich dekadach było i oczywiście zarabiać. Nikt już niczego studiować nie powinien bo to nie jakieś tam papierki ukończenia pseudo szkółki jednej czy drugiej tylko prawdziwa, realna, rzeczywista wiedza: jak coś podłączyć, uruchomić, wykonać samamu albo naprawić i za to się płaci a szkoły to tylko po to żeby większość z tych co tam pracują do emeryturki mogli se dojść spokojnie nic praktycznie nie robiąc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~hdrvn

Sprawdzian z DOTA, Kartkowka ze LoL'a i zadanie domowe z Overwatcha

! Odpowiedz
12 9 ~ZduraczalyProfesor

Świat duraczeje w zastraszającym tempie... sport to przede wszystkim wysiłek fizyczny, a nie naparzanie się w idiociałych strzelankach z doopskiem w fotelu przegryzając rakotwórcze chipsy popijając colą...
I profesorowie firmują to swoimi nazwiskami i tytułami... żenada, poniżej wszelkiej krytyki

! Odpowiedz
6 5 ~aaaawssedd

Co za roznica czy zwal to sport czy inaczej? I co ma do tego jedzenie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne