REKLAMA

Sejmowa podkomisja zajmie się zmianami ustawy o OZE. Wśród nich są rozliczenia prosumentów

2021-07-20 18:32
publikacja
2021-07-20 18:32
Sejmowa podkomisja zajmie się zmianami ustawy o OZE. Wśród nich są rozliczenia prosumentów
Sejmowa podkomisja zajmie się zmianami ustawy o OZE. Wśród nich są rozliczenia prosumentów
fot. Bilanol /

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów powołała we wtorek specjalną podkomisję, która zajmie się poselskim projektem zmiany ustawy o OZE, wprowadzającym m.in. instytucje prosumentów zbiorowych i wirtualnych.

Projekt, zgłoszony przez grupę posłów Zjednoczonej Prawicy, obok zdefiniowania prosumentów zbiorowego i wirtualnego zakłada zmianę modelu rozliczeń prosumentów oraz obciążenie ich częściowo opłatami za dystrybucję energii. Utrzymuje jednocześnie prawa nabyte obecnych prosumentów.

Zgodnie z projektem, nowy model rozliczania prosumentów przewiduje ujęcie jeden do jednego, czyli możliwość odbioru z sieci takiej samej ilości energii, jaką się do niej wprowadziło. Dziś stosunek ten wynosi 0,7 lub 0,8, w zależności od wielkości instalacji. Prosumenci nie płacą jednak opłat dystrybucyjnych.

Projekt zakłada, że prosument płaciłby opłatę dystrybucyjną za energię oddawaną do, ale z 15 proc. rabatem. Dodatkowo energia ta byłaby zwolniona z akcyzy, oraz opłat OZE i kogeneracyjnej.

Projekt zawiera też przepisy umożliwiające utworzenie prosumenta zbiorowego i budowę instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych. Ilość energii zużywanej na własne potrzeby byłaby wyliczana przez operatora systemu dystrybucyjnego we wskazany w projekcie sposób.

Z kolei model prosumenta wirtualnego zakłada nabycie praw do energii produkowanej w instalacji znajdującej się w innymi miejscu sieci. Prosumenci wirtualni ponosiliby pełne opłaty dystrybucyjne i nie mieliby 15 proc. rabatu.

Ministerstwo klimatu zadeklarowało poparcie dla projektu, jednak po spełnieniu szeregu warunków i wprowadzeniu szeregu poprawek.

Wątpliwości zgłosił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wskazując na potencjalnie negatywny wpływ na system elektroenergetyczny.

Liczne poważne zastrzeżenia zgłosił też przedstawiciel operatora systemu przesyłowego PSE.

W związku z tymi zastrzeżeniami, komisja zdecydowała o powołaniu podkomisji, która zajmie się projektem. (PAP)

wkr/ je/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Fotowoltaika

Komentarze (1)

dodaj komentarz
cas33
Oby tylko te legislacyjne manewry nie popsuły branży fotowoltaicznej. Bo ona fajnie się rozwijała, są klienci, sa dobre firmy z niezłymi ofertami jak Columbus czy Maxcom Eco Energy. szkoda by było to zepsuć.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki