REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Powstał zdalnie sterowany robot mniejszy od pchły. Może chodzić, czołgać się, zginać, a nawet skakać

2022-05-29 10:00
publikacja
2022-05-29 10:00
Powstał zdalnie sterowany robot mniejszy od pchły. Może chodzić, czołgać się, zginać, a nawet skakać
Powstał zdalnie sterowany robot mniejszy od pchły. Może chodzić, czołgać się, zginać, a nawet skakać
/ NorthwesternU

Znany z tworzenia miniaturowych maszyn zespół naukowców przedstawił najnowsze dzieło - sterowanego i zasilanego laserem robota-kraba o wielkości zaledwie połowy milimetra. Niewielkie, mechaniczne stworzenie może chodzić, czołgać się, zginać, skręcać, a nawet skakać.

Badacze z Northwestern University na łamach magazynu „Science Robotics” zaprezentowali zdalnie sterowanego robota, któremu nadali postać półmilimetrowego kraba peekytoe (Cancer irroratus).

Miniaturowa maszyna chodzi, czołga się, zgina, skręca, a nawet skacze. Powstała ona w ramach naukowych badań, ale zdaniem jej twórców to krok w kierunku robotów, które będą wykonywały różne zadania w niewielkich przestrzeniach.

„Robotyka to ekscytująca dziedzina, a rozwój robotów w mikroskali to dający dużo radości temat na akademickie poszukiwania. Można wyobrazić sobie mikroroboty, które będą naprawiały małe części maszyn, albo oczyszczały tętnice z zatorów, powstrzymywały wewnętrzne krwawienia, czy usuwały zmiany nowotworowe” - mówi kierujący eksperymentem John A. Rogers.

„Nasza technologia pozwala na różnorodne tryby kontrolowania ruchu i robot może poruszać się ze średnią prędkością połowy długości ciała na sekundę. Uzyskanie takiej prędkości w chodzących robotach o tych rozmiarach to duże wyzwanie” - dodaje Yonggang Huang odpowiedzialny za prace teoretyczne.

Badacze stworzyli już także milimetrowe roboty przypominające gąsienice, świerszcze, czy żuki.

W ubiegłym roku zaprezentowali miniaturowy, latający mikrochip - najmniejsze stworzone przez człowieka urządzenie latające.

Mniejszego od pchły kraba nie napędzają złożone systemy elektryczne czy hydrauliczne. Siła pochodzi z elastycznych elementów z tzw. pamięcią kształtu. Światło lasera podgrzewa wybrane elementy, które odkształcają się pod wpływem ciepła, a po szybkim ochłodzeniu wracają do poprzedniej formy. W ten sposób robota można zasilać oraz nim sterować.

„Ponieważ struktury te są tak małe, ochładzanie następuje bardzo szybko. Tak naprawdę zmniejszenie rozmiarów robota pozwoliło mu na szybszy bieg” - wyjaśnia prof. Rogers.

Jednocześnie laser działa jak detektor, który przekazuje informacje o położeniu kraba.

Do wyprodukowania mechanicznego mikro-zwierzątka badacze wykorzystali natomiast opracowaną przez siebie przed ośmioma laty technikę, która przypomina działanie książek pop-up. Najpierw powstała płaska struktura z umieszczonym na niej wzorem zgięć, którą nanosi się na cienki, rozciągliwy i lekko napięty materiał. Kiedy rozciągliwe podłoże się rozluźnia, robot wyłania się, podobnie jak budynek, czy postać z trójwymiarowej książeczki.

„Z pomocą tej techniki i materiałów możemy tworzyć kroczące roboty niemal o dowolnych rozmiarach i trójwymiarowych kształtach. Studentów jednak zainspirował i rozbawił boczny, czołgający ruch małego kraba. To była kreatywna zachcianka” - opowiada prof. Rogers.

Więcej informacji na stronach https://www.science.org/doi/10.1126/scirobotics.abn0602 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (5)

dodaj komentarz
prs
Jeszcze chwile, o ile nie juz.., i w szczepionkach beda wszczepiac ludziom sterowane z zewnatrz "cuda na kiju"..nanoboty..
darius19
dobre - zapomniales dodac Bill Gates i Masoni tudziesz Marjanie z LGTB
fiat126p
Igła do zastrzyku jest za cienka, by przeszło przez nią coś, czym dało by się sterować.
Jak będziesz nim sterował, laserem?
Opisywany robot to w zasadzie marionetka, tyle, że laser zamiast sznurków.
adam.1983
Jeżeli na świecie istniałyby taki małe roboty zdolne przejść przez igłę a jednocześnie dałoby się nimi starować to można by wyleczyć każdego raka czy pokonać każdego wirusa, zaprogramowując roboty na zniszczenie konkretnych komórek
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki