Powróciła fala upadłości firm produkcyjnych i handlowych

Powróciła fala upadłości firm produkcyjnych i handlowych - wynika z danych Euler Hermes. We wrześniu zbankrutowało 71 spółek wobec 66 w tym samym czasie roku poprzedniego.

Źródło: Bankier.pl

W sumie, od początku roku splajtowało 630 przedsiębiorstw, podczas gdy rok temu 713.

Wrzesień był drugim miesiącem, obok maja, gdy liczba upadłości była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wśród największych bankrutów dominują dystrybutorzy hurtowi. Problemy mają także firmy związane z branżą spożywczą. Eksperci z Euler Hermes zaznaczają, że nie rosyjskie embargo ma na to na pewno wpływ, ale nie tylko. Duże zapasy mrożonych owoców, rekordowo niskie ceny mleka, a także jego nadprodukcja, czy spadające spożycie pieczywa, czyli czynniki rynkowe, mają nie mniejsze znaczenie.

Z raportu wynika poza tym, że upadłości spółek produkcyjnych dzielą się po połowie na producentów artykułów konsumpcyjnych - chodzi o żywność i meble - oraz inwestycyjnych, czyli artykuły budowlane, wyroby maszynowe a także części motoryzacyjne.

We wrześniu największa liczba upadłości dotyczyła firm z województwa mazowieckiego. Najmniej bankructw było w województwie zachodniopomorskim.


IAR K.P. /łp
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 2 ~fin

W biznesie nie ma upadłości takich ot tak sobie. Wszystko z reguły jest wcześniej zaplanowane a sam moment upadku dokładnie sterowany. Oczywiście zdarzają się wyjątki, które jak zwykle tylko potwierdzają regułę....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne