REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Posłowie chcą przesunąć termin wejścia w życie opłaty mocowej

2020-07-22 13:22
publikacja
2020-07-22 13:22
Posłowie chcą przesunąć termin wejścia w życie opłaty mocowej
Posłowie chcą przesunąć termin wejścia w życie opłaty mocowej
fot. Mateusz Wlodarczyk / / Forum

W procedowanym w Sejmie projekcie nowelizacji ustawy o biokomponentach termin wejścia w życie nowej opłaty mocowej przesunięty jest na 1 stycznia 2021 r. Zgodnie z ustawą o rynku mocy opłata miała być doliczana do rachunków od 1 października tego roku. Firma konsultingowa Energy Solution wskazuje, że może to oznaczać wzrost tej opłaty.

"Zgodnie z projektem nowelizacji opłata mocowa ma być pobierana od 1 stycznia 2021 roku. To oznacza, iż nie pojawi się jesienią, ale będzie wyższa niż była zakładana, ponieważ koszty rynku mocy będą dzielić się przez mniejszy wolumen zużycia energii elektrycznej" – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Monika Krasińska, dyrektor działu prawno-analitycznego Energy Solution.

Z szacunków Energy Solution wynika, że po przesunięciu terminu wejścia w życie opłaty mocowej jej średnia stawka wzrośnie o ok. 25 proc. i będzie wynosić powyżej 40 zł za MWh.

Ponadto, w projekcie ustawy o biokomponentach znajduje się zapis dotyczący rynku mocy, który wydłuża termin publikacji przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki stawek opłaty mocowej oraz godzin szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie energetycznym na 2021 r. – do dnia 30 listopada 2020 r.

"To oznacza, że jeszcze dłużej poczekamy na poznanie kosztów, jakie poniosą poszczególni odbiorcy. Najwyraźniej operatorzy nie wyrobili się z dostosowaniem liczników, by móc naliczać opłaty za pobraną energię w wybranych godzinach" – powiedziała Monika Krasińska.

Z wcześniejszych wyliczeń Energy Solution, przeprowadzonych na podstawie giełdowych cen energii elektrycznej wynika, że w 2020 r. średnie koszty prądu dla firm i samorządów, niezależnie od opłaty mocowej, wzrosną łącznie o 11,9 mld zł (względem 2018 r.). W 2019 r., kiedy rząd zamroził ceny i dopłacał do rachunków za prąd szacunkowe koszty energii dla firm i samorządów wzrosły o 9 mld zł.

Rynek mocy ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa. Jego funkcjonowanie ma być finansowane przez odbiorców końcowych poprzez tzw. opłatę mocową, doliczaną do rachunków za energię elektryczną. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
andregru
"bezpieczeństwo energetyczne państwa. Jego funkcjonowanie ma być finansowane przez odbiorców końcowych poprzez tzw. opłatę mocową, doliczaną do rachunków za energię elektryczną" czyli to zwykły Kowalski znowu będzie okradany następnym podatkiem ?

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki