Poseł elekt Andrzej Gut–Mostowy za wprowadzeniem 500+ dla turystyki

Rekomendowany przez wicepremiera Jarosława Gowina na stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za turystykę Andrzej Gut-Mostowy powiedział, podczas wtorkowej konferencji nowo wybranych posłów PiS w Nowym Sączu, że będzie zabiegał o wprowadzenie bonów wakacyjnych nazwanych "500+ dla turystyki".

(fot. Marcin Szkodzinski / FORUM)

Jednym z pomysłów Guta–Mostowego jest program "500+ dla turystyki", czyli system bonów turystyczno-wakacyjnych. Jak wyjaśnił, rząd część swojej polityki społecznej może dedykować nie bezpośrednio w formie świadczeń pieniężnych, ale w formie zapewnienia bonów na niektóre usługi turystyczne.

Poseł elekt przekonywał, że tego typu systemy funkcjonują we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Austrii. Bardzo dobrze taki system bonów turystycznych funkcjonuje też na Węgrzech, gdzie od 1998 r. działa specjalna agencja rządowa, która emituje bony wakacyjne dla pracowników. Z takich bonów mogą też korzystać seniorzy, osoby niepełnosprawny, dzieci i młodzież.

"To jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki, poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową" – mówił Gut–Mostowy.

Przekonywał też, że będzie zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia zmian prawnych, które by "ułatwiły inwestycje turystyczne".

"Inwestycje turystyczne są obarczone dużymi barierami środowiskowymi. Na przykład koszty wylesień pod stoki narciarskie, które są wielokrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich. Inwestycje turystyczne, szczególnie w stacje narciarskie, są obarczone w Polsce bardzo niekorzystnymi warunkami prawnym i środowiskowym. W moim przekonaniu trzeba byłoby ten temat ponownie przeanalizować" – stwierdził Gut–Mostowy.

Zdaniem posła elekta, pewna forma tzw. prawa śniegu dająca możliwość przejazdu na nartach po gruntach prywatnych powinna być w Polsce wprowadzona. "Takie prawo w bardzo miękkiej wersji, czyli bez możliwości inwestowania, tylko z możliwością przejazdu narciarzy, powinna być w Polsce respektowana, tak jak jest to wielu krajach alpejskich, czyli bez naruszenia własności" – przekonywał.

Andrzej Gut–Mostowy jest zakopiańskim hotelarzem i restauratorem. Ma doświadczenie w zarządzaniu turystyką. Jest także działaczem i jednym z założycieli Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Startujący w ostatnich wyborach parlamentarnych z listy PiS Gut–Mostowy został jednym z ośmiu posłów tej partii z ziemi sądecko–podhalańskiej. Wcześniej był on posłem Platformy Obywatelskiej trzech kadencji w latach 2005 – 2015. Po porażce wyborczej w 2015 r. miał wycofać się z polityki, jednak w 2017 r. zmienił barwy polityczne i przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina.

Autor: Szymon Bafia

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 bangladesznadwisla

Lepiej zrobić bony na książki niż wycieczki na piwo

! Odpowiedz
8 8 wyrwin666

Konfederacja chciała wprowadzić taki bon kulturalny + bon edukacyjny . Motłoch wybrał PiS i zasiłki

! Odpowiedz
3 8 gronostaj

Fajny pomysł, ale powinien być wdrożony tylko dla tych co pracują.

! Odpowiedz
2 12 ryszard_ochodzki

niedawno przejeżdżałem przez Podhale. Pan Gut-Mostowy przebił wszystkich w ilościach billboardów, był wszędzie, nawet w konserwie i lodówce

! Odpowiedz
2 32 lampeduza

Po co pracować skoro lepiej czekać na gratisy, darowiznę i jałmużnę. Młodzi! nie bądźcie frajerami. W tym kraju nie warto tyrać od młodego, zarabiać , oszczędzać. ...
Luzik, imprezki i czekamy na rozdających socjalistów

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 glos_rozsadku

socjaliści*

! Odpowiedz
3 44 jjozi

Dla zwykłego turysty (jeżeli znajdzie czas albo dostanie wolne) juz jest drogo i ciasno przez 500+ . Za to lenie niepracujący a pobierający zasiłki na wypoczynek czasu maja aż nadto

! Odpowiedz
3 31 niewygodne_pytania

Rząd powinien wprowadzić 500+ dla zdrowia i kondycji, bo po co mam płacić za siebie i żonę karnet na siłownię i bilety na basen? Oprócz tego 500+ na rozrywkę - kina, teatry, muzea, festiwale, kabaretony też chcą być zapełnione widzami. Seniorzy dostali gówniane medykamenty w ramach leki 75+, a może im dać 500+ na zabiegi, sanatoria, produkty lecznicze i rehabilitacyjne (13 i 14 emerytura nie wystarczą - znam emerytkę, która 888 zł wydała na 1,5 tony węgla i nic jej już nie zostało).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 50 shadow_xx

Co za banda oszołomów. Zamiast uprościć prawo, zmniejszyć podatki
("Inwestycje turystyczne są obarczone dużymi barierami środowiskowymi. Na przykład koszty wylesień pod stoki narciarskie, które są wielokrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich. Inwestycje turystyczne, szczególnie w stacje narciarskie, są obarczone w Polsce bardzo niekorzystnymi warunkami prawnym i środowiskowym.")
to będą rozdawać pieniądze, które wcześniej zabiorą wprowadzając nowe podatki i jeszcze bardziej komplikując inwestycje. Nie ma na tym świecie wystarczających wulgaryzmów na tych mistrzów ekonomii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne