REKLAMA

Portugalia przywraca swobodny ruch turystyczny z państwami UE

2020-06-15 16:37
publikacja
2020-06-15 16:37
fot. RAFAEL MARCHANTE / FORUM

Portugalia przywróciła od poniedziałku swobodny ruch turystyczny z państwami Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz z krajami, w których mieszka wielu Portugalczyków. Od lipca możliwe będzie podróżowanie do tego państwa z innych miejsc na świecie.

Oprócz krajów UE i strefy Schengen do grona państw, których obywatele będą mogli podróżować do Portugalii bez konieczności przedstawiania wyniku testu na obecność koronawirusa i przechodzenia kwarantanny, zaliczono Wielką Brytanię, Wenezuelę, USA, Kanadę, RPA oraz kraje, w których portugalski jest językiem urzędowym.

Na razie do Portugalii można dostać się tylko drogą lotniczą, przylatując z jednego z tych krajów, jednak w wypadku Brazylii dopuszczalne są jedynie loty z oraz do Sao Paulo i Rio de Janeiro. Rząd W Lizbonie wydłużył w poniedziałek zakaz przyjmowania na swoim terytorium rejsów lotniczych z pozostałych państw do 1 lipca.

5 czerwca podczas konferencji na stołecznym lotnisku premier ogłosił, że 15 czerwca Portugalia otworzy swoją granicę lądową z Hiszpanią, ale kilka dni później jego rząd się z tego wycofał.

W sobotę biuro prasowe prezydenta Portugalii poinformowało, że granica z Hiszpanią zostanie otwarta 1 lipca, a związana z tym uroczystość, w której udział weźmie m.in. hiszpański król Filip VI oraz premierzy obu państw, odbędzie się na przejściu granicznym Caia-Badajoz.

Hiszpański premier Pedro Sanchez ogłosił z kolei w niedzielę, że choć granica z Portugalią zostanie otwarta dopiero 1 lipca, to swobodny ruch turystyczny między jego krajem a innymi państwami UE zostanie przywrócony już 21 czerwca.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ adj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki