REKLAMA

Portfel zamówień Qumaka na początek listopada miał wartość 241 mln zł

2016-11-24 10:10
publikacja
2016-11-24 10:10

Wartość portfela zamówień Qumaka do realizacji na 2016 r. i lata późniejsze na początku listopada wynosiła ponad 241 mln zł, z czego 121 mln zł dotyczy 2016 roku - podała spółka w raporcie. Przed rokiem wartość portfela na początku listopada wynosiła ponad 377 mln zł.

"Istnieje duży potencjał wzrostu backlogu - w sumie wartość złożonych ofert na pierwszym miejscu w postępowaniach ofertowych wynosi ok. 143 mln zł" - napisano w raporcie.

W III kw. 2016 r. przychody Qumaka spadły do 111 mln zł z 158,2 mln zł rok wcześniej.

"Negatywna dynamika przychodów to głównie efekt bardzo silnego wyhamowania rynku publicznego przy jednoczesnym zamknięciu poprzedniego cyklu inwestycyjnego, co związane jest bezpośrednio z ponadrocznym opóźnieniem w rozpisywaniu nowej perspektywy unijnej na lata 2014-20. Liczba i wartość ogłaszanych przetargów spadła niemal o połowę. Ponieważ ekspozycja grupy na rynek publiczny jest stosunkowo duża, wpływ na sprzedaż był znaczący" - napisano w raporcie.

"Obniżenie sprzedaży rok do roku, wynika także z przesunięcia realizowanych przez spółkę umów z III kw. 2016 na początek 2017 roku. Nastąpiło to w przypadku dwóch dużych, prowadzonych przez spółkę kontraktów, z powodów niezależnych od spółki" - dodano.

W III kw. strata operacyjna wyniosła 2,2 mln zł, pomimo iż Qumak rozpoznał 6,5 mln zł pozostałych przychodów operacyjnych.

W pozostałych przychodach operacyjnych uwzględniono rozwiązanie rezerwy w wysokości 6,4 mln zł zawiązanej w 2013 r. na należności sporne i przeterminowane związane z pracami wykonywanymi w ramach realizacji budowy Stadionu Narodowego w związku z finalnym ugodowym rozwiązaniem sporu.

Przed rokiem w III kw. spółka miała 5,5 mln zł straty operacyjnej.

We wrześniu Qumak wystawił fakturę za wykonanie produktu etapu 5 w projekcie ISOK na ok. 23 mln zł netto. Faktura nie została przyjęta przez zamawiającego i spółka skierowała pozew sądowy o zapłatę kwoty brutto wraz z odsetkami. Skutkiem wystawienia faktury była konieczność naliczenia podatku VAT od tej faktury i odprowadzenia tego podatku do Urzędu Skarbowego w kwocie powyżej 5 mln zł. Zarząd oczekuje, że rozliczenie rozrachunków z tytułu odprowadzonego podatku VAT może nastąpić w I półroczu 2017 r.

W III kw. strata netto przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej wyniosła 4,15 mln zł w porównaniu do 4,8 mln zł straty rok wcześniej.

Po trzech kw. Qumak ma 10,5 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, 2,6 mln zł straty operacyjnej i 287 mln zł przychodów.

Na koniec III kw. spółka miała 20,7 mln zł środków pieniężnych w porównaniu do 14,2 mln zł rok wcześniej. (PAP)

gsu/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~abc
Skoro wartość zamówień spadła o 1/3, a koszty operacyjne pozostają na podobnym poziomie, to chyba raczej nie wróży nic dobrego...
~xxx
dlatego nie piszą o backlogu tylko o "portfelu" (to drugie nie wiadomo jak to się liczy i co tam jest)
~Przezorny
Wchodzi facet do siedziby giełdy i pyta :
F: Gdzie znajdę najnowsze prognozy przychodów firmy Qumak ?
P: Proszę iść w lewo, potem w prawo i tam jest dział "Bajki i mity" ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki