REKLAMA

Poprawia sie dostęp do finansowania dla firm MSP w Europie

2011-05-26 09:00
publikacja
2011-05-26 09:00
W Unii Europejskiej maleje liczba małych i średnich firm mających trudności z uzyskaniem dostępu do finansowania. Takie wnioski płyną z wyników najnowszego raportu „Sektor MSP w Europie – dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro”, opublikowanym w piątek w Warszawie.

Raport został przygotowany przez UEAPME (organizacja zrzeszająca związki rzemiosła w Unii Europejskiej) we współpracy z Grupą Unicredit i OECD. Pogłębione wnioski dotyczą badań małych firm z Polski i Włoch, przygotowane odpowiednio przez Bank Pekao i UniCredit.

Udział w pracach nad raportem dotyczącym segmentu MSP Grupy Unicredit i Banku Pekao SA odzwierciedla priorytetowe podejście obu instytucji do segmentu małych i średnich firm.

Chcesz wiedzieć, które produkty bankowe są najlepsze dla przedsiębiorcy?
Wejdź na zakładkę:
Bank dla firmy

- Grupa UniCredit obsługuje 2 miliony klientów z segmentu MSP w 22 krajach w których działamy. Małe firmy to dla nas strategiczny segment, chcemy być liderem w jego obsłudze na poziomie europejskim. Staramy się jak najlepiej zrozumieć potrzeby przedsiębiorców w zależności od ich sytuacji i regionu w którym działają. Raporty takie jak ten przygotowane przez nas we współpracy z UEAPME i OECD dostarczają nam niezbędnej wiedzy o tym segmencie, tak byśmy mogli zaoferować przedsiębiorcom finansowe wsparcie i najwyższej jakości usługi -  mówi Alessandro Decio, odpowiedzialny za pion Family&SME wiceprezes Grupy Unicredit.

W przypadku Banku Pekao dbałość o dobre relacje z sektorem MSP odzwierciedlane są w wynikach biznesowych banku.

- W I kwartale 2011 roku w Banku Pekao zanotowaliśmy dwucyfrową dynamikę wzrostu akcji kredytowej w segmencie MŚP na poziomie +16% w ujęciu rocznym. To dobry start potwierdzający kontynuację pozytywnych trendów z poprzedniego roku. Rozwój akcji kredytowej dla MŚP jest jednym ze strategicznych priorytetów dla Banku Pekao. Wspieramy rozwój przedsiębiorczości zarówno w postaci oferty finansowania działalności bieżącej i inwestycyjnej firm, jak również w zakresie wykorzystania środków unijnych. Aktywnie współpracujemy z samorządami i lokalnymi instytucjami biznesowymi – mówi Grzegorz Piwowar, wiceprezes Banku Pekao SA odpowiedzialny za detal.

Jednocześnie Bank Pekao stale poszerza swoją ofertę o produkty dedykowane dla konkretnych grup klientów.  

- Dzięki poręczeniom i liniom kredytowym europejskich instytucji finansowych jesteśmy w stanie zaoferować małym i mikro firmom bardziej elastyczne finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, a także finansowanie firmom dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą – dodaje Grzegorz Piwowar.

Bank Pekao opublikował także raport poświęcony mikro- i małym firmom pod koniec 2010 roku. Doświadczenia te zostały wykorzystane we wspólnym raporcie Unicredit/UEAPME/OECD.
 


Z raportu tego wynika, że wskaźnik klimatu biznesowego sektora MSP obliczany przez UEAPME na podstawie badań wśród 50 tysięcy małych i średnich firm w Europie wzrósł w pierwszej połowie 2011 roku do 72,1 pkt., niemal osiągając poziom z pierwszej połowy 2008 roku.

- Po kilku mniej korzystnych latach, poprawia się sytuacja w dostępie do finansowania wśród firm sektora MSP. Ale mimo, że wskaźniki klimatu biznesowego wracają do poziomów sprzed kryzysu, nie da się ukryć, że przedstawiciele rzemiosła, przedsiębiorstw sektora MSP nadal z niepewnością patrzą w przyszłość – mówi Loek Hermans, prezydent UEAPME.

Raport „Sektor MSP w Europie – dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro” został opublikowany
w Warszawie, gdzie zorganizowana została 30 rocznica powstania UEAPME. Polskim członkiem tej organizacji jest Związek Rzemiosła Polskiego.

/Pekao SA

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Najlepsze konta premium – wrzesień 2025 r.
Najlepsze konta premium – wrzesień 2025 r.
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki