REKLAMA

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii

2021-02-25 17:52
publikacja
2021-02-25 17:52
Pexels

911 240 obywateli polskich złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, który pozwala obywatelom UE na zachowanie praw nabytych przed końcem okresu przejściowego po brexicie - wynika ze statystyk opublikowanych w czwartek przez brytyjskie MSW.

To więcej niż wynosi szacowana przez brytyjski urząd statystyczny ONS liczba obywateli polskich faktycznie mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także największa część z prawie 5 mln wniosków złożonych przez obywateli wszystkich uprawnionych państw. Niespodziewanie jednak w samej Anglii Polacy spadli na drugie miejsce pod względem liczby złożonych wniosków, bo w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. wyprzedzili ich Rumuni.

Ogółem do 31 grudnia 2020 r. obywatele państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu złożyli 4 916 280 wniosków o status osoby osiedlonej (settled status) i tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status), z czego 4 514 250 zostało rozpatrzonych. W przypadku 54 proc. rozpatrzonych aplikacji przyznany został status osoby osiedlonej, w przypadku 43 proc. - tymczasowy status, a pozostałe 3 proc. to wnioski odrzucone, nieważne lub wycofane. (Dwa tygodnie temu MSW podało, że w styczniu liczba wniosków przekroczyła 5 mln.)

Obywatele polscy złożyli 911 240 wniosków, z czego 854 630 zostało rozpatrzonych. Status osoby osiedlonej został przyznany w 78 proc. rozpatrzonych aplikacji, a tymczasowy status - w 19 proc. To najwyższy ze wszystkich narodowości odsetek wniosków z pełnym statusem osoby osiedlonej. Dla porównania - w przypadku obywateli Rumunii, którzy są na drugim miejscu pod względem liczby złożonych wniosków, pełny status otrzymało 34 proc., a tymczasowy - 62 proc.

85 proc. aplikacji od obywateli Polski złożono w Anglii, 9 proc. w Szkocji, a po ok. 3 proc. w Walii i Irlandii Północnej. W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej największa liczba wniosków pochodzi od Polaków, w Anglii - od Rumunów, a później od Polaków. Według statystyk na koniec września również w Anglii Polacy byli największą grupą składających wnioski.

Zarówno liczba wszystkich złożonych wniosków, jak i tych od obywateli polskich, jest wyższa niż szacunki ONS dotyczące osób faktycznie mieszkających w Wielkiej Brytanii. Według szacunków na koniec czerwca 2020 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 3,482 mln obywateli UE, w tym 815 tys. obywateli polskich, przy czym w przypadku obu liczb był trend spadkowy.

Wyższa liczba wniosków wynika z faktu, że uprawnione do ich składania były nie tylko osoby aktualnie faktycznie mieszkające w Wielkiej Brytanii, ale też te, które w przeszłości mieszkały w tym kraju, a później z niego wyjechały, zatem część osób złożyła je "na wszelki wypadek", aby mieć możliwość powrotu.

Kevin Foster, wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy imigracji i statusu osób osiedlonych, powiedział w rozmowie z PAP, że nie ma danych na temat tego, ile osób złożyło wniosek z zagranicy, ale wyraził przekonanie, iż zdecydowana większość składających albo mieszka w Wielkiej Brytanii, albo planuje uczynić ją swoim domem. "Jest wiele powodów, dla których ludzie mogli na pewien czas wyjechać, np. aby podczas pandemii być ze swoimi rodzinami, ale planują wrócić. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, poza tym każdy musi w tym wniosku wykazać faktyczne miejsce zamieszkania. Pamiętajmy też, że dane ONS to tylko szacunki" - powiedział.

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE nadal legalnie mogli mieszkać w Wielkiej Brytanii i zachować nabyte prawa. Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

Rodzaj statusu zależy od długości pobytu w Wielkiej Brytanii. Status osoby osiedlonej jest nadawany osobom, które mogą się wykazać minimum pięcioletnim nieprzerwanym pobytem w tym kraju. Osoby niespełniające tego warunku w momencie składania wniosku zazwyczaj otrzymują tymczasowy status osoby osiedlonej, który jednak po upływie pięciu lat nieprzerwanego pobytu będzie można zmienić na status osoby osiedlonej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
lorelie
Już za samo mieszkanie w tym syfie należy im się order. Jest im tam tak dobrze że okupują wszystkie polskie fora internetowe :)
dariom191
Prawda jest taka,ze duzo ludzi chce wracac do PL.W UK cos sie skonczylo.Urodzily sie tu moje dzieci ale raczej nie chce zeby tu dorastaly.Wlasnie sprzedajemy dom no i wracamy po 15 latach.Duzo,duzo moich znajomych albo juz organizuje powrot albo w przeciagu 1 roku,dwoch to zrobi.Mamy settled status,dzieci maja british citizenship.Prawda jest taka,ze duzo ludzi chce wracac do PL.W UK cos sie skonczylo.Urodzily sie tu moje dzieci ale raczej nie chce zeby tu dorastaly.Wlasnie sprzedajemy dom no i wracamy po 15 latach.Duzo,duzo moich znajomych albo juz organizuje powrot albo w przeciagu 1 roku,dwoch to zrobi.Mamy settled status,dzieci maja british citizenship.Cos tu wisi w powietrzu,to czuc ze UK nie zmierza w dobrym kierunku,jest wciaz prosperity ale duzo ludzi ma takie wrazenie ,ze to dlugo nie potrwa.UK moze podzielic los poludnia Europy,olbrzymie dlugi i problemy strukturalne.
wtomek
"Wlasnie sprzedajemy dom"- i tak gorliwie zajmujesz się Bankierem?. Tu nie ma i nie będzie po co wracać. Zmarnowane 30 lat "wolności " na eksperymenty, z których nic nie wyszło, bo nie mogło. To od czego zachód zorientował się, że czas odejść to myśmy wchodzili ....
--__hubert__---__--__--__--__-
Niemcom i Francji na pewno będzie zależało na utopieniu UK . City odpowiada za ok 1/3 PKB jeśli przejmą ten kawałek toru to UK straci na znaczeniu i straci gospodarczo bardzo mocno . Myślę że za ok 2- 3 lata wszystko się wyjaśni.
lorelie odpowiada wtomek
Nie..nic nie wyszło.. jasne. Za to UK wyszło :) stada zapijaczonych alkoholików na zasiłku na których pracują imigranci. Ile w Polsce masz miast z kilkudziesięcioma strzelaninami rocznie? Odpowiem ci lewusie : zero ! Dziwisz się że 90% Polaków zabiera dzieci do Polski? Kasa to nie wszystko, jeszcze to Nie..nic nie wyszło.. jasne. Za to UK wyszło :) stada zapijaczonych alkoholików na zasiłku na których pracują imigranci. Ile w Polsce masz miast z kilkudziesięcioma strzelaninami rocznie? Odpowiem ci lewusie : zero ! Dziwisz się że 90% Polaków zabiera dzieci do Polski? Kasa to nie wszystko, jeszcze to zrozumiesz.
lorelie
Już za samo życie w tym syfie należy im się order...

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki