REKLAMA

Ponad 60 proc. uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy

Katarzyna Wiązowska2023-01-26 11:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-26 11:24

Blisko 4 na 10 uchodźców z Ukrainy znalazło już zatrudnienie w Polsce – wynika z opublikowanego dzisiaj raportu „Sytuacja zawodowa uchodźców z Ukrainy w Polsce”, przygotowanego przez Fundację Totalizatora Sportowego i Manpower. Osoby, które wciąż poszukują pracy, jako główne powody wskazują niewystarczającą znajomość języka polskiego oraz brak ofert odpowiadających ich kompetencjom.

Ponad 60 proc. uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy
Ponad 60 proc. uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy
fot. Marcin Szkodziński / / FORUM

Badania pokazują, że 61 proc. uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy. Głównymi powodami tej sytuacji według nich są niewystarczająca znajomość języka polskiego (54 proc.), brak ofert odpowiadających ich wykształceniu (39 proc.), a także brak propozycji uwzględniających pracę na niepełny etat (32 proc.) – to wnioski z badania „Sytuacja zawodowa uchodźców z Ukrainy w Polsce” zrealizowanego przez Manpower i Fundację Totalizatora Sportowego w ramach programu „Wygraj Rozwój”.

Natomiast spośród uchodźców, którzy znaleźli dochodowe zajęcie, 79 proc. podjęło jakąkolwiek pracę, ale planuje znaleźć dla siebie lepszą posadę, 51 proc. pracuje w innym niż dotychczas zawodzie poniżej swoich kompetencji, 13 proc. jest zadowolonych z aktualnie piastowanego stanowiska, a 10 proc. pracuje w swoim zawodzie, ale na niższym stanowisku.

W Polsce przydadzą się dodatkowe ręce do pracy

– Nasz kraj, aspirując do miana gospodarek rozwiniętych potrzebuje dodatkowych zasobów na rynku pracy – mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower w Polsce. – Wśród polskich pracodawców znajdziemy liczne organizacje otwarte na pomoc uchodźcom. Wyzwaniem pozostaje więc dopasowanie kompetencyjne czy też dyspozycyjność osób, które przyjechały do nas w ostatnim roku.

Jak twierdzi ekspert z Manpower, wiele firm, które do tej pory nie zatrudniały pracowników z Ukrainy podjęły takie próby w ostatnich miesiącach, choć wymagało to od nich odpowiedniego przygotowania zarówno organizacyjnego, jak i administracyjnego.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– Takie programy pomocowe będą stopniowo zmniejszały barierę językową czy lukę kompetencyjną, dając szansę na zatrudnienie wielu osobom – twierdzi Kamil Sadowniczyk. – Należy oczywiście pamiętać, że była to gwałtowna i bardzo duża fala emigracji. Potrzeba więc czasu na to, by uchodźcy znaleźli pracę zgodną z ich kwalifikacjami. Wierzę jednak, że to tylko kwestia czasu, otwartości oraz elastyczności zarówno po stronie kandydatów, jak i pracodawców, aby każda osoba chętna do podjęcia pracy mogła z sukcesem budować w Polsce swoją karierę zawodową – dodaje.

4 na 10 uchodźców planuje na dłużej osiąść w Polsce

Jak wynika z badań, 40 proc. uchodźców chce zostać w Polsce na dłużej. Tyle samo chce wrócić do Ukrainy, ale w dłuższej perspektywie. Około 14 proc. planuje powrót do 3 lat od zakończenia wojny. Do pozostania nad Wisłą przekonałoby ich otrzymanie atrakcyjniejszego wynagrodzenia (79 proc.), możliwość podjęcia pracy w zawodzie (71 proc.) lub wyższy standard życia (41 proc.).

– Możemy śmiało i z wielką dumą stwierdzić, że Polacy sprostali wyzwaniu, jakim jest niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy – uważa Izabela Wyżga, prezes Fundacji Totalizatora Sportowego. – Zaangażowanie społeczne widoczne jest też w zainteresowaniu naszym programem pomocowym, a także w tym, że tak wielu pracodawców zdecydowało się czynnie włączyć się w ten projekt. Dla uciekających przed wojną Ukraińców jest to szansa nie tylko na podniesienie posiadanych już kompetencji, ale także do nabycia nowych umiejętności. Dzięki aktywizacji zawodowo-społecznej łatwiej jest przetrwać ten trudny dla nich czas, zapewniając sobie jednocześnie ścieżkę zawodową i podniesienie poziomu kształcenia – dodaje.

Liczy się wynagrodzenie oraz szkolenia zawodowe

Według wyników badań Ukraińcy zwracają uwagę na atrakcyjne wynagrodzenie (75 proc.), bliskość miejsca pracy względem miejsca zamieszkania (58 proc.), a także na to, by stanowisko odpowiadało ich kwalifikacjom i zawodowi (56 proc.). Istotne są również pozytywne opinie na temat pracy w danej firmie (44 proc.).

Biorąc pod uwagę ważne dla ukraińskich uchodźców dodatki pozapłacowe, to najwięcej ankietowanych wskazało na szkolenia zawodowe (72 proc.), dla 67 proc. ważne są lekcje języka polskiego, a 64 proc. respondentów ceni sobie benefity takie jak np. prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie.

Dane do raportu „Sytuacja zawodowa uchodźców z Ukrainy w Polsce” zostały zebrane terminie od września do końca listopada 2022 roku w ramach badania obejmującego próbę 950 uchodźców z Ukrainy. Ankietowanymi byli uchodźcy zainteresowani zatrudnieniem i rozwojem kompetencji w ramach programu „Wygraj Rozwój”.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (13)

dodaj komentarz
andregru
Czy te panie na zdjęciu wyglądają jak wojenne uciekinierki ? Dziś każdy szuka socjalu , dotacji , zapomogi .
matka_stiflera
Z czego żyje pozostałe 60% ? Życie w Polsce jest piekielnie drogie. Ledwo Polaków stać aby dotrwać do końca miesiąca.
samsza
W W-wie jest ''teatr żydowski'', a gdzie ukraińskie? Są możliwe prace bez wciskania polskiego i odnaradawiania. To nie Europejczycy dla których polskość to nie jest normalność. Wpadną z deszczu pod rynnę, poczują się przymuszani. Wersalu nie będzie.
warszawyak
Nieźle nas kosztują tym bardziej , że codziennie jadą składy paliwa , amunicji , czołgów , samolotów i świetnie wyszkolonych żołnierzy jak terrorystyczny Azov .
Raffmo
Trochę mało o metodologii.

Czy cała populacja badanych osób obejmowała wszystkich uchodźców czy tylko osoby w wieku produkcyjnym i zdolnymi podjąć pracę (czyli bez starców, dzieci i niepełnosprawnych) ?

Dodatkowo czynnikiem utrudniającym podjęcie pracy może być brak możliwości zapewnienia opieki dzieciom. Nie wiem ile
Trochę mało o metodologii.

Czy cała populacja badanych osób obejmowała wszystkich uchodźców czy tylko osoby w wieku produkcyjnym i zdolnymi podjąć pracę (czyli bez starców, dzieci i niepełnosprawnych) ?

Dodatkowo czynnikiem utrudniającym podjęcie pracy może być brak możliwości zapewnienia opieki dzieciom. Nie wiem ile ukraińskich dzieci chodzi do przedszkola lub szkoły.
wielblad13
no lenie i tyle... łapówki by brali a nie pracowali!
Raffmo odpowiada wielblad13
leniem jesteś ty
wizytator
"Biorąc pod uwagę ważne dla ukraińskich uchodźców dodatki pozapłacowe, to najwięcej ankietowanych wskazało na szkolenia zawodowe (72 proc.), dla 67 proc. ważne są lekcje języka polskiego, a 64 proc. respondentów ceni sobie benefity takie jak np. prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie."
Wielmoże się zjechało.
tomitomi
gdyby nie te kompetencje i dotacje robiłoby 10/10 ! a tak lipa .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki