Ponad 570 mln zł na dopłaty z budżetu do oprocentowania kredytów dla firm

2020-05-20 13:49
publikacja
2020-05-20 13:49

Dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów dla firm zakłada projekt ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową - podało w środę Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o ok. 570 mln zł, które powinny pozwolić na udzielenie kredytów wartych ok. 32 mld zł. 

/ fot. Marian Weyo / Shutterstock

Jak poinformował resort rozwoju, projekt ustawy w tej sprawie przyjął w środę rząd.

Projektowane przepisy przewidują, że banki będą udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 kredytów. Do odsetek dopłaci Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków budżetu państwa. W tym roku na ten cel ma trafić ponad 296 mln zł, a w przyszłym – ponad 271 mln zł. Zgodnie z szacunkami powinno to pozwolić na wygenerowanie kredytów o wartości ok. 32 mld zł - zaznaczyło MR.

"Rozwiązanie to jest odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie biznesu na kredyty obrotowe, wynikające z zagrożenia płynności firm" - podkreślił resort

Zgodnie z projektem kredytów tych będą udzielały banki, które zawrą umowę z BGK. Ich listę bank opublikuje na swojej stronie internetowej. W celu realizacji ustawy w BGK powstanie Fundusz Dopłat do Oprocentowania. "Adresatami są przedsiębiorcy oraz podmioty prowadzące działalność w sektorze podstawowej produkcji produktów rolnych" - wskazano.

Według resortu rozwoju o takie kredyty będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy niezależnie od wielkości, przy czym wielkość firmy będzie warunkować wysokość uzyskanego wsparcia. Np. firma z sektora MŚP ma otrzymać dopłatę stanowiącą część odsetek należnych bankowi odpowiadającą 2 punktom procentowym, a pozostałe przedsiębiorstwa – w wysokości 1 punktu procentowego. Maksymalna dopłata nie może przekroczyć wyrażonej w złotych równowartości 800 tysięcy euro brutto.

Projekt zakłada, że umowy kredytu z dopłatą będzie można zawierać do 31 grudnia 2020 r. "Dopłaty będą wypłacane za okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od zawarcia umowy kredytu z dopłatą" - zaznaczono. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla konsumenta

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki