Ponad 5,5 tys. klientów firm faktoringowych

Faktoring jest coraz popularniejszą formą finansowania przedsiębiorstw. Z najnowszych danych GUS wynika, że w ubiegłym roku aż o 72% wzrosła wartość wierzytelności wykupionych przez faktorów (banki, instytucje finansowe) w stosunku do 2009 roku.

GUS objął badaniem 44 podmioty świadczące usługi faktoringowe. Najczęściej są to banki, które obok normalnej działalności statutowej, zajmują się także faktoringiem. Wartość wykupionych przez faktorów wierzytelności wzrosła z 51 mld zł do 88 mld zł, czyli o 72%. Dodatkowo należy zaznaczyć, że udział wykupionych wierzytelności w faktoringu krajowym stanowił 84%, a te wynikające z eksportu stanowiły 96%.


GUS podaje, że w 2010 roku wartość ogółem zaangażowanych środków finansowych wyniosła 14,5 mld złotych. Z tego banki do prowadzonej działalności faktoringowej zaangażowały prawie 11 mld zł. Poprawie uległy wyniki finansowe faktorów nie będących bankami. Aktywa zwiększyły się o 5,3 mld złotych, czyli o 14% w ciągu roku. Przychody wyspecjalizowanych firm faktoringowych wyniosły 788 mln złotych. Co ciekawe, tylko dwie na 25 badanych firm odnotowało stratę – to o jedną mniej niż dwa lata temu.

Z usług faktoringowych w 2010 roku korzystało 5,6 tys. klientów. Wśród tej grupy 34,5% zajmowało się przemysłem, 30% handlem, 7,8% usługami i 7,2% transportem. To ciekawe, ponieważ faktoring często kojarzony jest właśnie jako produkt będący świetnym rozwiązaniem dla firm transportowych. Z drugiej strony część ekspertów uważa, że jest całkiem odwrotnie i dla tej branży o wiele korzystniejszym rozwiązaniem dla zachowania płynności jest kredyt obrotowy. Więcej na temat faktoringu i jego szczególnych rodzajach przeczytać można w raporcie Bankier.pl Porównaj i Zyskaj: Faktoring.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne