Ponad 5,5 tys. bankrutów w 2017 r. - nowy rekord upadłości konsumenckiej

analityk Bankier.pl

Trzeci rok obowiązywania nowych zasad upadłości konsumenckiej przyniósł kolejny rekord – z możliwości ogłoszenia bankructwa skorzystało o ponad tysiąc osób więcej niż w 2016 r. Obowiązująca od 2015 r. ustawa przewiduje m.in. możliwość umorzenia zadłużenia bez konieczności ustalania planu spłaty zobowiązań w przypadku dłużników, którzy znaleźli się w szczególnie ciężkiej sytuacji finansowej.

Przed 2015 r. instytucja upadłości konsumenckiej była obecna w polskim prawie, ale w praktyce mogły z niej skorzystać tylko osoby, które spełniły szereg rygorystycznych warunków. Nowa wersja prawa upadłościowego znacząco złagodziła wymogi. Dziś upadłości nie może ogłosić tylko konsument, który dopuścił do niewypłacalności umyślnie lub poprzez rażące zaniedbanie.

(fot. thinkstock / Bankier.pl)

Dłużnicy, którzy nie będą w stanie uregulować swoich zobowiązań mogą także liczyć na umorzenie zobowiązań bez realizowania wieloletniego planu spłaty. Sąd może zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli uzna, że upadły znalazł się w szczególnie trudnym położeniu, bez szans na poprawę stanu finansów.

Chętnych na ogłoszenie upadłości wciąż przybywa

Nowe prawo sprawiło, że liczba ogłaszanych bankructw zaczęła szybko rosnąć. W pierwszym roku obowiązywania zliberalizowanych regulacji upadło ponad 2 tys. dłużników. W 2016 r. liczba ta zwiększyła się dwukrotnie – do ponad 4400 przypadków.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w całym 2017 r. w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 5535 ogłoszeń o upadłości konsumenckiej. Oznacza to wzrost o niemal 25 proc. w stosunku do roku poprzedniego.  

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej w kolejnych kwartałach od 2015 r.
Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej w kolejnych kwartałach od 2015 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Rekordowy był również ostatni kwartał 2017 r., w którym ogłoszono ponad 1,5 tys. bankructw osób fizycznych. Średnia wieku bankruta to 49 lat, a najwięcej korzystających z ustawowej ścieżki dłużników mieści się w przedziale wiekowym 30-39 lat.

Warto przypomnieć, że od początku 2016 r. obowiązują nowe zasady dotyczące upadłości konsumenckiej dla osób, które prowadziły własny biznes. Były przedsiębiorca może złożyć wniosek już następnego dnia po zakończeniu działalności. Dla powodzenia procesu istotne jest jednak, by proces likwidacji firmy odbył się w odpowiedni sposób, bez pokrzywdzenia wierzycieli. Jeśli przedsiębiorca miał obowiązek zgłoszenia wniosku o upadłość, a nie dopełnił formalności, sąd może później odmówić ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 sadinternetowypl

Chcesz odzyskać pieniądze składaj szybko pozew o zapłatę bo dłużnik ogłosi upadłość. Większość upadających to zwykli naciągacze, którzy powyprowadzali pieniądze, a teraz nie chcą nic spłacać. Pomijam tych co brali pożyczki w banku lub parabanku, bo te podmioty są profesjonalistami, wiedzą komu pożyczają i maja to wliczone w ryzyko. Większość osób pożyczających na pożyczkach społecznościowych lub tzw. przedsiębiorców twierdzi, że nic nie ma i ogłasza upadłość. Upadłość konsumencka powinna być dla drobnych do 100 000zł, a nie milionowych przekrętów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 do_niczego

Pamiętam jak D.Tusk kiedyś mówił"BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ" jemu na pewno żyje się lepiej.A reszta społeczeństwa musi się zadłużać i liczba BANKRUTÓW rośnie."BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ".

! Odpowiedz
6 15 search

To ze rzad sypie kase nie oznacza ze bedzie mniej bankructw. smie twierdzic ze odwrotnie.
taki 500+ tylko zwieksza zdolnosc kredytowa co daje efekt wiekszego zadluzenia.
pozyczac mozna i jest OK, ale trzeba miec umiar i wiedziec kdo jakiej kwoty.
Przy pewnym poziomie dlugu kazde gospodarstwo domowe sie wywruci. Nie dotyczy rzadow co drukuja na potege

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 41 zbyszek_od_dobrej_zmiany

Nie wydawaj więcej niż zarabiasz.

Dlaczego tak trudno pojąć tę prostą prawdę?

! Odpowiedz
20 31 janusz_cebula

Nie traktuj życia zbyt poważnie, i tak nie wyjdziesz z niego żywy. Tyż prawda.

! Odpowiedz
40 20 dyktator_kaczka

To normalny efekt gdy się ma tak katastrofalny rząd. Inflacja 2,5 %, drożyzna w sklepach, gigantyczne opłaty za prąd, gaz, wodę i kanalizację to wszystko powoduje gigantyczny wzrost indywidualnych bankrutów. Tak fatalnego rządu Polska nie miała od 1918 roku. Choć mieliśmy czarne dni sanacji to i tak było o wiele lepiej jak za rządów Bezprawia i Niegodziwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 23 janusz_cebula

O wiele lepiej zbankrutować i zacząć od nowa, niż całe życie spłacać długi.

! Odpowiedz
12 22 ajwaj

To to male piwo, jak rusza parowce z gazem w termosach (-183 C) i ropa z krainy Indian + dotacje na PIS-elektryki, pójdzie kosiarka bankructwa po ludziach i firmach.. Energia 2-3x "up" > potem wszystko do góry

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl