REKLAMA

Ponad 3 mln Polaków ma e-dowód

2020-06-25 09:10
publikacja
2020-06-25 09:10

Ponad 3 mln Polaków odebrało już e-dowód, czyli dowód z warstwą elektroniczną, który umożliwia m.in. elektroniczne komunikowanie się z administracją publiczną - poinformowało MC w komunikacie. Dowody z warstwą elektroniczną wydawane są od marca zeszłego roku.

Ponad 3 mln Polaków ma e-dowód
Ponad 3 mln Polaków ma e-dowód
/ Ministerstwo Cyfryzacji

MC przypomniało też w komunikacie, że wnioski o dowód osobisty można składać także przez internet, do czego potrzebne jest cyfrowe zdjęcie oraz założenie profilu zaufanego.

"Od początku roku o nowy dowód przez internet zawnioskowało ponad 140 tysięcy osób. Dokument, który już odebrały lub niebawem odbiorą, będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia też m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów" – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie nie jest obowiązkowe; można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić to później, w dowolnym momencie.

Po to, by korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu, należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Kody te (w sposób podobny do tego znanego przy kartach do bankomatów) można ustalić w urzędzie przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie.

MC zachęca także w komunikacie do stosowania aplikacji eDO App, która zastępuję czytnik.

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki