REKLAMA

Ponad 120 tysięcy prób dezinformacji w polskim internecie. Miały pobudzić nastroje antyuchodźcze

Alan Bartman2022-03-02 13:21redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-03-02 13:21
Ponad 120 tysięcy prób dezinformacji w polskim internecie. Miały pobudzić nastroje antyuchodźcze
Ponad 120 tysięcy prób dezinformacji w polskim internecie. Miały pobudzić nastroje antyuchodźcze
fot. Lightspring / / Shutterstock

W ciągu ostatniej doby odnotowano 120 tys. prób dezinformacji w przestrzeni mediów społecznościowych - informuje Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Celem ataków była radykalizacja nastrojów antyuchodźczych. Podejrzliwość wobec informacji zdobywanych w internecie jest teraz szczególnie ważna. Do styczności z fake newsami przyznało się ponad 80 proc. Polaków.

Dezinformacja w Polsce jest dużym wyzwaniem, szczególnie w obliczu wojny toczonej w Ukrainie. Za pośrednictwem konta na Twitterze, Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych podał informację o ponad 120 tys. prób dezinformacji w przestrzeni polskich użytkowników internetu. W porównaniu do 1 lutego br. zanotowano wzrost o 20 000 proc.

W największej mierze próby dotyczyły pobudzenia odczuć antyuchodźczych, a ich głównymi kanałami były platformy Facebook (69 proc. odnotowanych prób) oraz Twitter (24 proc.). Celem dezinformacji były grupy zrzeszające osoby negatywnie nastawione do szczepień i tematu pandemii koronawirusa.

Coraz trudniej o prawdę

Z próbą dezinformacji oraz fake newsami spotkało się w 86 proc. osób w naszym kraju - wynika z raportu “Dezinformacja oczami Polaków 2022” przygotowanego przez Digital Poland. Autorzy badania prześledzili skąd dopływają do nas nieprawdziwe informacje oraz w których kategoriach naszego życia jest ich najwięcej.

Co drugi ankietowany z fake newsami spotkał się podczas rozmów ze znajomymi i rodziną (55 proc.) oraz korzystając z mediów społecznościowych (53 proc.). Trzecim najczęstszym kanałem, którym do odbiorców dochodzą fałszywe informacje, były wiadomości mailowe z linkami do tekstów (27 proc.).

Sferami najbardziej dotkniętymi próbą szerzenia fałszywych informacji są tematy dotyczące klimatu i energii (52 proc.), zdrowia (44 proc.) oraz polityki (22 proc.). W tym przypadku miernikiem było udzielenie przynajmniej jednej odpowiedzi ankietowanego, która potwierdziła zgodę z teoriami szerzonymi przez fake newsy.

Na przeciwległym biegunie znalazły się osoby, które korzystają z działalności factcheckerów, czyli instytucji zajmujących się weryfikacją informacji. Z takim pojęciem spotkało się jedynie 22 proc. ankietowanych, z czego tylko 5 proc. przyznała, że korzysta z pracy i wiedzy specjalistów. Jednocześnie zdecydowana większość opowiedziała się za wprowadzeniem edukacji medialnej do szkół. Dla ponad 70 proc. osób ważne jest, aby dzieci i młodzież dowiedziała się jak weryfikować wiarygodność informacji w internecie.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jaszczura
To, że Rosja wspiera i inspiruje ruchy antyszczepionkowe wiadomo już od dość dawna. Generalnie Kreml ma atrakcyjny pakiet dla słabszych mózgów, gdzie wszystko łączy się ze wszystkim, a finalnie zawsze wychodzi, że Zachód gnije, a Rosja jest ostoją prawdy.
jaszczura
Polecam świetny tekst o traumach rosyjskiej duszy i ciągłym poczuciu "poniżenia" przez Zachód: "Lilia Szewcowa: Nie wolno karmić bestii bez końca, czyli Zachód i Rosja"
samsza
Korwin wraca do teorii "czy Hitler wiedział o ludobójstwie", czyli nie ma dowodu z jego podpisem. Teraz teoria, że nie wiadomo czy Putin winny ludobójstwa, bo to "może" być jego sobowtór.
Rozumiem intelektualne dociekania, ale nie tak ewidentnie jałowe. Na pewno wkurzy Dziambora i innych kolegów. Szaleniec.
Korwin wraca do teorii "czy Hitler wiedział o ludobójstwie", czyli nie ma dowodu z jego podpisem. Teraz teoria, że nie wiadomo czy Putin winny ludobójstwa, bo to "może" być jego sobowtór.
Rozumiem intelektualne dociekania, ale nie tak ewidentnie jałowe. Na pewno wkurzy Dziambora i innych kolegów. Szaleniec.
https://nczas.com/2022/03/02/korwin-mikke-o-dzialaniach-putina-niektorzy-ludzie-glosza-szalencza-hipoteze/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaszczura
zbanowali nie dość dobrze??
franek_bez_franka2
Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia . W ostatnim tygodniu sprawozdawczym ponad 65% zachorowań na bigos to zbotoksowani ,a ponad 40% zmarłych na celebrytę to zaczipowani. W niektórych województwach więcej zmarłych szczypanych niż nie szczypanych. No i prawie mamy w Polsce 70% antyvacków, ponieważ ledwie 30% uprawnionych strzeliło Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia . W ostatnim tygodniu sprawozdawczym ponad 65% zachorowań na bigos to zbotoksowani ,a ponad 40% zmarłych na celebrytę to zaczipowani. W niektórych województwach więcej zmarłych szczypanych niż nie szczypanych. No i prawie mamy w Polsce 70% antyvacków, ponieważ ledwie 30% uprawnionych strzeliło sobie Tiger-a.
Tak jestem antyvacek. Lecz mam na Ukrainie rodzinę i nie lublju Putina.
Sprawdź mnie: https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761
franek_bez_franka2
Oczywiście za minusy za fakty nie faqniusy THX.
anannke odpowiada franek_bez_franka2
Fakty są takie, że w przedziale wiekowym 30-40 lat od 2021.01.02 do 2022.03.01 na covid-19 zmarło 59 zaszczepionych i 830 niezaszczepionych osób:
https://imgur.com/a/8ngmQ0S

Jak to było z tym samodzielnym myśleniem? Bo coś słabo u was ruska onuco
znawca_wszystkiego
Dezinformacja to jest w 99% ze strony ukraińskiej bo strona rosyjska jest medialnie całkowicie zablokowana. Za to informacje ukraińskie przescigają się w szerzeniu bajek o ogromnych zwycięstwach ukraińców i gigantycznych stratach rosjach. To oczywiscie bzdury. Po co? No wiadomo, żeby wzmocnić morale. Ale niech nikt nie mówi że wie Dezinformacja to jest w 99% ze strony ukraińskiej bo strona rosyjska jest medialnie całkowicie zablokowana. Za to informacje ukraińskie przescigają się w szerzeniu bajek o ogromnych zwycięstwach ukraińców i gigantycznych stratach rosjach. To oczywiscie bzdury. Po co? No wiadomo, żeby wzmocnić morale. Ale niech nikt nie mówi że wie co się tam dzieje naprawdę. Jak ktoś tu już napisał - prawdą są tylko zabici, reszta to spektakl między USA i Rosją..
kiwixixreaktywacja
Polakom w trakcie II wś też wmawiano, ze wygrywają i mają przewagę nad Niemcami.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki