REKLAMA

Pomimo wcześniejszych deklaracji Shell kupuje rosyjski olej napędowy

2022-04-08 21:45, akt.2022-04-11 16:03
publikacja
2022-04-08 21:45
aktualizacja
2022-04-11 16:03

Chociaż Shell zadeklarował w marcu, że przestaje kupować rosyjską ropę i gaz, to koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji. Taką informację przekazał w piątek ekspert ds. energii agencji Bloomberg Javier Blas.

Pomimo wcześniejszych deklaracji Shell kupuje rosyjski olej napędowy
Pomimo wcześniejszych deklaracji Shell kupuje rosyjski olej napędowy
/ FORUM

Koncern stosuje tutaj wybieg, albowiem wg Blasa argumentuje, że skoro produkt zawiera mniej niż 50 proc. oleju z Rosji, można go określić, jako taki, który nie pochodzi z tego kraju.

Dzięki temu Shell może kupować olej napędowy na przykład na Łotwie, gdzie rosyjska ropa jest mieszana z innymi rodzajami ropy, aż „rosyjski” udział wyniesie maksymalnie 49,99 proc., pisze ekspert Bloobmerga.

Ten rodzaj oleju jest już znany w branży jako „mieszanka łotewska”. Holenderski dziennik „Financeele Dagblad” pisze, iż mieszanie rosyjskiego oleju napędowego ma miejsce również w Niderlandach.

„Praktyka mieszania różnych rodzajów ropy naftowej jest tak stara, jak handel ropą i produktami naftowymi” – mówi ekspert ds. ropy i gazu Cyril Widdershoven cytowany przez „FD” i dodaje, że obecnie dotyczy on głównie olejów irańskich i wenezuelskich.

Niemniej jednak praktyka Shella jest godna uwagi, ponieważ koncern ogłosił 8 marca, że wycofa się z wszelkiej działalności naftowo-gazowej w Rosji i natychmiast przestanie kupować rosyjską ropę.

Oświadczeniu towarzyszyły przeprosiny, że koncern kupował ropę z Rosji już po agresji tego kraju na Ukrainę. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzja ta (...) była niewłaściwa i przepraszamy" - oświadczył wówczas prezes firmy Ben van Beurden.

Oświadczenie firmy

W oświadczeniu Shell z 8 marca br. zapowiedzieliśmy odejście od rosyjskich węglowodorów i to postanowienie pozostaje niezmienne. Aktualnie pracujemy nad wdrożeniem dostosowań prawnych, proceduralnych i technicznych. Temat dotyczy całej branży, dlatego współdziałamy z innymi firmami, organizacjami, rządami, aby móc sprawnie zrealizować powzięte zobowiązania i jednocześnie utrzymać bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii.

Shell Polska

Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa wyprzedaż Ford Pro. Poznaj najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
jpelerj
Ale się amerykanie zdenerwowali, że Shell się wyłamał i będzie miał tańszy ON. Chyba się wystraszyli, że przykład zadziała, bo przegięli z ceną.
demeryt_69
W maju i czerwcu 1933 roku niemiecka spółka zależna Shella Rhenania-Ossag(niem.) zwolniła wszystkich członków zarządu, którzy byli Żydami. Po wybuchu II wojny światowej Shell „w praktyce podzielił się na korporację aliancką i korporację Osi”. Stojąca po nazistowskiej stronie odnoga Shella pod nazwą Rhenania-Ossag „natychmiast opowiedziała W maju i czerwcu 1933 roku niemiecka spółka zależna Shella Rhenania-Ossag(niem.) zwolniła wszystkich członków zarządu, którzy byli Żydami. Po wybuchu II wojny światowej Shell „w praktyce podzielił się na korporację aliancką i korporację Osi”. Stojąca po nazistowskiej stronie odnoga Shella pod nazwą Rhenania-Ossag „natychmiast opowiedziała się za [nazistowskim] rządem” i odegrała kluczową rolę dla gospodarki Niemiec lat 30.: najszybciej rosnącego rynku w Europie, zwłaszcza jeśli chodzi o paliwo lotnicze. „Shell i inne przedsiębiorstwa przystosowały się do wymogów rządu NSDAP. Gdy w 1940 roku Niemcy zaatakowały Wielką Brytanię, koncern w praktyce podzielił się na korporację aliancką i korporację Osi. Obu stronom konfliktu sprzedawał paliwo”. Po inwazji Niemiec na Holandię, nad główną siedzibą Shella w Hadze powiewała swastyka.

mirek6504
I będzie kupował daje sobie rękę uciąć,,,Niderlandy to za mały kraj i bez żadnych surowców aby porzucić taki łatwy kasek kasy
krokus12
A co Polska nie kupuje Orlen dalej kupuje Rosyjską ropę
mrbean
Shell w czasie 2 wojny światowej dostarczał paliwa Hitlerowi, przecież to faszystowska firma, ja bym ją omijał szerokim łukiem
itso_comrades
dobra twoja reszta narodu nie kuma różnicy
zoomek
Ludzie kupują VW, Porsche, Audi, BMW albo piece Junkersa - to w zasadzie hańba bo to trzon naziolstwa.
pstrzezek
Olać Shell. Od zawsze droższy od innych plus to hipokryci. Umoczeni w skandal korupcyjny w Nigerii (przekupowanie ministra)i unikanie podatków. Oficjalnie są tacy "przyjaźni środowisku" a wydają 22 mln USD rocznie na lobbing by omijać Porozumienie Paryskie. To skąd to zaskoczenie. Ruscy posmarowali, Shall bierze. Tyle w temacie
pstrzezek
Mały rozoomek brat demeryta ;) Nie wie co gadać to nawija o Izraelu. Znany chwyt jeszcze z czasów sowieckich. Ale w PL przyjmuje się niezmiennie od lat. Naród ciemny zakompleksiony więc dobrze wiedzieć że to "czyjaś" wina: Niemca, Ruska, Tuska czy Żyda.
zoomek
Bojkotuj chłopcze Izrael i produkty z Izraela za odwiedziny Putka przez premiera Naftalego Beneta.
Odrobina konsekwencji chłopcze! Odrobina!

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki