Pięć polskich start-upów, które podbiły zagranicę

2022-07-26 06:00
publikacja
2022-07-26 06:00
Pięć polskich start-upów, które podbiły zagranicę
Pięć polskich start-upów, które podbiły zagranicę
fot. sdecoret / / Shutterstock

Sektor medyczny, energetyka czy branża gamingowa? Dla polskich start-upów nie ma ograniczeń – na każdym polu odnotowują sukcesy we wprowadzone na rynek zagraniczny nowych produktów. Często pierwszym krokiem w stronę stworzenia biznesu było wsparcie pozyskane z Funduszy Europejskich. Przedstawiamy piątkę polskich start-upów, które podbiły zagraniczne rynki.

Polskie start-upy korzystają z dostępnych opcji finansowania m.in. z Funduszy Europejskich. Dzięki wsparciu tworzą nowe produktu i technologie, które zyskują uznanie oraz są chętnie kupowane za granicą.

1. SiDLY

SiDLY jest twórcą pierwszej teleopaski na nadgarstek zarejestrowanej jako produkt medyczny. Startup był wspierany przez Fundusze Europejskie na wczesnym etapie prac nad technologią zastosowaną w teleopasce. Prace nad prototypem urządzenia sfinansowane zostały ze środków unijnych. Z kolei dotacja z UE wykorzystana została również na dalsze prace nad rozwojem technologii oraz promocję produktu na rynkach zagranicznych.

W jaki sposób działa teleopaska? Przeglądając stronę producenta możemy znaleźć następujący opis zastosowania: „uczestnik projektu, przebywając w łazience, upadł z wysokości 1,5 metra. Zdarzenie było tak niefortunne, że nastąpiło uderzenie klatką piersiową o wannę. Detektor upadku, znajdujący się w opasce telemedycznej, wyzwolił funkcję lokalizacji i wysłał sygnał na platformę, co pozwoliło na natychmiastowe ustalenie obszaru przebywania seniora i szybkie wezwanie służb ratunkowych”.

Teleopaski SiDLY znalazły rynek zbytu w kilku europejskich państwach: Polsce, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii.

SiDLY

2. SEEDiA

SEEDiA to start-up, który rozwinął się skrzydła dzięki wsparciu inwestorów w ramach Funduszu Venture Capital, który korzystał z Funduszy Europejskich na dokapitalizowanie inwestycji. Obecnie firma już spłaciła inwestora i dalej rozwija się oraz korzysta z dotacji UE na rozwój swoich technologii, w tym na prace B+R.

SEEDiA

SEEDiA zajmuje się projektowaniem inteligentnych mebli m.in. wiat i ławek solarnych, stacji ładowania hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń miejskich np. solarnych infoKiosków z dozownikiem płynu.
Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich na prace badawczo-rozwojowe (z Programu dla regionu zachodnopomorskiego) powstał SOLARSTOP, czyli „inteligentny, ekologiczny i samowystarczalny energetycznie przystanek komunikacji miejskiej”. SEEDiA skorzystała również ze wsparcia na wchodzenie na nowe rynki zagraniczne w ramach Polskich Mostów Technologicznych. Dzięki programowi Solarstopy powstały także w Monako na Wybrzeżu Lazurowym.

3. StethoMe

Kolejnym start-upem z branży medycznej jest StethoMe. Firma jest twórcą mobilnego stetoskopu, który stosowano m.in. podczas pandemii koronawirusa w hiszpańskich szpitalach. Urządzenie wykrywa nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym i mierzy parametry oddechowe, które są podstawą w kontrolowaniu astmy, ale mogą także sygnalizować inne choroby np. zapalenie płuc i oskrzeli oraz infekcje dróg oddechowych.

Technologia mobilnego stetoskopu marki StethoMe powstała w oparciu o prace badawczo-rozwojowe, które zostały sfinansowane z unijnych pieniędzy. Pomysłodawcy otrzymali dofinasowanie z Programu Inteligentny Rozwój („Szybka Ścieżka”).

StethoMe

4. Sundose

Sundose, start-up zajmujący się sprzedażą suplementów diety, skorzystał z finansowania Venture Capital oraz z dotacji unijnych z Programu Inteligentny Rozwój (POIR) na rozwój produktów przez prace badawczo-rozwojowe. Natomiast sam pomysł powstał za pomocą tzw. Platform Startowych Nowych Pomysłów. To pomoc dla startupów oraz pomysłodawców chcących rozwijać się i prowadzić działalność w makroregionie Polski Wschodniej. Start-up skorzystał z pomocy na etapie inkubacji i dopracowywania pomysłu biznesowego, co otworzyło mu drogę do ubiegania się o bezzwrotną dotację inwestycyjną na wdrożenie pomysłu. Tego typu dotacje zarezerwowane były dla projektów, które z sukcesem zakończyły etap inkubacji.

Sundose

Do programu platform startowych nowych pomysłów można nadal zgłaszać się po wsparcie. Unijna pomoc będzie kontynuowana w kolejnych latach, już w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

5. Glass Cannon Unplugged

Glass Cannon Unplugged, twórca planszowej wersji Frostpunk, podobnie jak start-up Sundose, powstał i rozwijał się z pomocą Platform Startowych Nowych Pomysłów. Dodatkowo start-up skorzystał ze wsparcia z Programu Polska Wschodnia oraz z pieniędzy z Funduszy Europejskich z programu Go to Brand POIR na promocję marki za granicą.

W 2020 Glass Cannon Unplugged zanotował ogromny sukces Na KickStarterze.

Glass Cannon Unplugged

DF

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki