REKLAMA

Polskie marki podbijają świat

2015-05-08 15:22
publikacja
2015-05-08 15:22
Polskie marki podbijają świat
Polskie marki podbijają świat
fot. Filip Miller / / EastNews

Każdego dnia korzystamy z setek produktów i wyrobów, nie zastanawiając się, gdzie i przez kogo zostały wyprodukowane. W większości przypadków słusznie zakładamy, że wszelkie dobra zostały wyprodukowane w Chinach, Tajlandii czy Indonezji. Prawdą jest też, że coraz rzadziej na półkach sklepowych spotyka się produkty wytworzone we Francji, w Niemczech czy w Polsce. Istnieje jednak wiele odstępstw od tej reguły.

Oto przykład 15 polskich firm, których marki śmiało przekroczyły granice naszego kraju.

CCC

(materiały dla mediów)

CCC - spółka akcyjna, lider polskiego rynku sprzedaży detalicznej obuwia oraz jego największy producent. Grupa CCC to ponad 700 sklepów zlokalizowanych w nowoczesnych centrach i galeriach handlowych w 14 krajach. Grupa posiada własną fabrykę butów skórzanych, zatrudnia ponad 7 000 pracowników, a w ciągu roku sprzedaje ponad 25 milionów par butów. Modne i atrakcyjne cenowo produkty są oferowane klientom w sklepach własnych w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech, w Czechach, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Turcji i Niemczech oraz w sklepach franczyzowych w krajach nadbałtyckich, Rosji, Ukrainie, Rumunii i Kazachstanie.

CD Projekt

(CD Project)

Głównym profilem działalności firmy CD Projekt jest produkcja gier komputerowych, jak również, poprzez spółki zależne, cyfrowa dystrybucja programów i filmów innych twórców. Studio deweloperskie CD Projekt RED, będące od października 2011 r. prawnie częścią spółki, zajmuje się przede wszystkim produkcją gier opartych na serii powieści o Wiedźminie - autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.

Dwie części gry "Wiedźmin" zostały wspaniale przyjęte przez graczy, którzy kupili ich już ponad 6 mln egzemplarzy. "Wiedźmin" był też jednym z prezentów, jakie premier Donald Tusk podarował Barackowi Obamie podczas wizyty prezydenta USA w Polsce.

Firma podbija jednak świat nie tylko "Wiedźminem". Doskonałym posunięciem komercyjnym okazało się uruchomienie w 2008 r. anglojęzycznego serwisu GOG.com - sprzedającego początkowo kultowe gry komputerowe dostosowane do wymagań współczesnych systemów operacyjnych. Obecnie platforma oferuje ponad 800 tytułów. Głównymi użytkownikami serwisu są klienci ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Od 2012 r. spółka rozpoczęła także sprzedaż premierowych tytułów oraz gier na komputery Apple.

DRUTEX

(Drutex)

Firma istnieje na polskim rynku od 1985 r. W pierwszym okresie działalności funkcjonowała jedynie w branży metalowej. Początkowo produkowała siatki ogrodzeniowe, a od 1987 r. druty i wyroby z drutu. W 1994 r. DRUTEX uruchomił pierwszą linię do produkcji stolarki okiennej z PVC, a także półautomatyczną linię do produkcji szyb zespolonych. Następnym etapem w rozwoju firmy było uruchomienie produkcji stolarki z aluminium w 1999 r. Wraz z początkiem XXI w. rozpoczęto produkcję stolarki okiennej i drzwiowej z drewna. Od 1 lipca 2003 r. przedsiębiorstwo funkcjonuje jako DRUTEX Spółka Akcyjna. Obecnie jest największym producentem stolarki otworowej z PVC w Europie. W ofercie posiada również: okna, drzwi, fasady z drewna i aluminium. Dynamika wzrostu DRUTEX-u oraz szybkość i odwaga w realizacji nowych, wielomilionowych inwestycji potwierdzają wiodącą pozycję firmy na światowym rynku stolarki. Firma oferuje swoje produkty na całym świecie od Europy, przez USA, Meksyk, Australię po Bliski Wschód. Swoją osobą zdecydowało się wesprzeć firmę wizerunkowo trzech światowej klasy piłkarzy: Jakub Błaszczykowski, Andrea Pirlo i Philipp Lahm.

FAKRO

(Fakro)

Firma, której założycielem jest Ryszard Florek, powstała w czasie transformacji ustrojowej, w 1991 r. jako spółka prywatna, oparta w stu procentach na polskim kapitale. W ciągu ostatnich dwóch dekad z małego, rodzinnego zakładu rozwinęła się w międzynarodową korporację, która dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych.

Dzisiaj FAKRO jest jedną z najbardziej innowacyjnych i znaczących firm w Polsce. W skład Grupy Fakro zatrudniającej ponad 3 300 osób wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 16 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce.

Produkty firmy FAKRO można znaleźć w ponad 50 krajach na całym świecie. Sprzedaż na eksport stanowi 70 proc. ogólnej sprzedaży tej firmy.

GINO ROSSI

(Gino Rossi)

Jedna z najwyżej cenionych polskich marek w segmencie produkcji i sprzedaży obuwia oraz akcesoriów najlepszej jakości. Firma została założona dzięki współpracy polskich i włoskich partnerów, którzy postanowili połączyć doświadczenie i wykorzystać je do stworzenia skórzanego obuwia męskiego i damskiego dla wymagających klientów. Spółka zawdzięcza swoją nazwę jednemu z sześciu założycieli, włoskiemu fabrykantowi Gino Rossiemu, który wraz z udziałami podarował firmie swoje imię i nazwisko.

Firma powstała w 1992 r. w Słupsku. Do dnia dzisiejszego znajduje się tam główna siedziba spółki Gino Rossi SA oraz fabryka wytwarzająca buty marki Gino Rossi. Wysoka jakość, najlepsze polskie i włoskie komponenty oraz niepowtarzalne, rozpoznawalne na pierwszy rzut oka wzornictwo zaowocowały błyskawicznym wzrostem popularności i rozwojem marki.

Pierwszy sklep firmowy Gino Rossi został otwarty w 1994 r. w Sopocie. Obecnie firma dysponuje szeroko rozbudowaną siecią sprzedaży salonów firmowych w Polsce i za granicą, między innymi w Berlinie, Pradze i Kaliningradzie.

INGLOT

(Inglot)

Polska firma znana jest chyba wszystkim paniom z racji tego, że jest jednym z większych na świecie producentów kosmetyków. Historia firmy, jak w większości przypadków, sięga początkowych lat transformacji ustrojowej. Wówczas na rynku pojawiła się nowa kolekcja lakierów do paznokci. Dziś markę charakteryzuje olbrzymi wachlarz kolorów i różnorodność produktowa. Punktem zwrotnym w historii firmy był rok 2006, w którym otwarto pierwszy salon INGLOT w Montrealu w Kanadzie. Obecnie INGLOT tworzy ponad 450 salonów w 50 krajach położonych na sześciu kontynentach.

Integer.pl Spółka Akcyjna

(materiały dla mediów)

Jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm pocztowych w Europie. Polski operator zapewnił sobie rozpoznawalność przede wszystkim poprzez swoje Paczkomaty InPost, które z powodzeniem funkcjonują w Australii, Chile, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, krajach Bałtyckich, na Ukrainie, w Rosji, na Cyprze, w Arabii Saudyjskiej, na Słowacji, w Czechach, w Polsce, we Włoszech, w Kolumbii, na Kostaryce, w Salwadorze czy Gwatemali. Innowacyjność tego rozwiązania została doceniona w wielu prestiżowych konkursach międzynarodowych, m.in. World Mail Awards 2013, Retail Innovation of the Year 2013, Delivery Innovation Excellence UK 2014. Spółka Integer.pl SA jest od 2007 r. notowana na GPW w Warszawie.

KROSS

(Kross)

KROSS to lider rynku rowerowego w Polsce, który konsekwentnie rozwija swój potencjał w oparciu o wysoką jakość oferowanych produktów. Marka jest również jedną z największych w Europie. Obecnie rowery KROSS są dostępne w 43 krajach na całym świecie.

Przedsiębiorstwo powstało w 1990 r., kiedy Zbigniew Sosnowski otworzył w Przasnyszu sklep rowerowy, który przekształcił w hurtownię, a następnie montownię rowerów. Dzięki inwestycjom z czasem firma stała się znaczącym producentem rowerów, początkowo sprzedawanych pod marką Grand, a od 2003 r. Kross. Od tego czasu spółka ewoluowała z małego sklepu rowerowego w czołowego producenta rowerów w Europie. W 2014 r. z produkcją wielkości ok. 250 tys. sztuk Kross posiadał około 20 proc. polskiego rynku rowerów.

LPP

(materiały dla mediów)

Polska firma odzieżowa z siedzibą w Gdańsku. LPP tworzy pięć marek: RESERVED, House, CROPP, Mohito i Sinsay, a na rok 2016 zaplanowano premierę kolejnej.

Firma notowana na GPW w Warszawie od 2001 r. jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się spółek odzieżowych. Tylko w 2013 r. spółka sprzedała ponad 70 milionów sztuk odzieży, osiągając przychody w wysokości ponad miliarda euro. Od lat konsekwentnie rozwija swoją działalność w Polsce i za granicami kraju, odnosząc sukcesy na wymagającym rynku odzieżowym. LPP posiada sieć niemal 1 500 salonów, tworzy miejsca pracy dla blisko 18 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Szanghaju. Bieżąca wycena rynkowa LPP wynosi około 4 mld euro.

MOKATE

(Mokate)

Polska firma rodzinna założona w 1990 r. przez Kazimierza i Teresę Mokryszów. Znana z produkcji kawy rozpuszczalnej i dodatków do kawy. W portfolio produktowym firmy oprócz kawy znajduje się także cała gama herbat, kakao i napojów czekoladowych.

W 2001 r. przedsiębiorstwo uruchomiło zakład produkcyjny w Żorach. Rok później Mokate przejęło producenta herbaty - przedsiębiorstwo Consumer, a w 2006 r. - czeskie przedsiębiorstwo Timex.

Wyroby MOKATE są eksportowane do ponad 70 krajów na całym świecie. Sprzedają się one z powodzeniem m.in. w takich państwach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Wielka Brytania, czy też nawet w tak odległych od siebie rejonach świata jak: Tajlandia, Kolumbia, RPA, Malediwy i Japonia.

NOWY STYL

(Nowy Styl)

Jeden z wiodących w Europie producentów mebli. Na rynku istnieje od ponad 20 lat. Produkty tej polskiej firmy trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie. Każdego roku firma produkuje ponad 8 mln mebli i krzeseł.

Nowy Styl jako firma powstała 28 maja 1992 r. - wówczas na założenie własnego biznesu zdecydowali się bracia Adam i Jerzy Krzanowscy.

Dowodem na dynamiczny rozwój firmy jest dostarczenie 50 000 krzeseł, które wyposażają obiekty Igrzysk Olimpijskich w Atenach czy też Szczyt G20 w Cannes. W połowie 2013 r. Grupa Nowy Styl przejęła niemiecką firmę Rohde&Grahl - producenta i sprzedawcę krzeseł, mebli biurowych, a także foteli i sof.

OKNOPLAST

(Oknoplast)

Firma znana nie tylko kibicom piłki nożnej. A to za sprawą tego, że od lat sponsoruje jeden z największych i najstarszych włoskich klubów piłkarskich - Inter Mediolan, a także francuski Olympique Lyon.

Oknoplast od ponad 20 lat produkuje wysokiej jakości okna. Jest jednocześnie jednym z pięciu największych producentów stolarki w Europie. Posiada ponad 1 800 firmowych salonów na terenie: Polski, Słowacji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji, Węgier, Austrii, Słowenii i Szwajcarii.

PESA

(fot. Witold Urbanowicz / materiały dla mediów)

Historia PESY Bydgoszcz SA jest związana z pierwszą linią kolejową, która dotarła do Bydgoszczy w 1851 r. Razem ze stacją powstały wówczas Warsztaty Naprawcze Wschodniej Kolei, które dziś stanowią PESĘ Bydgoszcz.

W 2001 r. firma stała się podmiotem prywatnym z polskim kapitałem. W tym roku również rozpoczęto budowę autobusu szynowego - nazwanego Partner. Na bazie pojazdu powstała cała seria późniejszych konstrukcji. W tym samym roku firma zmieniła nazwę na: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding.

PESA jest producentem pociągów spalinowych dla Białorusi, Czech, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Rosji Ukrainy i Włoch, a także tramwajów dla Bułgarii, Rosji, Rumunii i Węgier.

SOLARIS

(Materiały dla mediów)

Solaris Bus&Coach SA to polska firma, która dynamiką rozwoju przyćmiła większość naszych rodzimych producentów. Przedsiębiorstwo rodzinne, którego założycielami i właścicielami są Solange i Krzysztof Olszewscy. Jest jednym z wiodących w Europie producentów autobusów miejskich, międzymiastowych, tramwajów i trolejbusów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 r. fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem opuściło już ponad 11 000 pojazdów, które dziś poruszają się po drogach w 28 krajach świata.

Solaris w krótkim czasie stał się firmą wytyczającą trendy w swojej branży. Od wielu lat jest niepodważalnym liderem rynku autobusowego w Polsce, z kolei w Niemczech należy do grona największych dostawców autobusów miejskich.

4F

(fot. 4F / materiały dla mediów)

Czołowa polska firma produkująca wysokiej jakości odzież sportową, doceniania w równym stopniu na rynku polskim, jak i zagranicznym.

Marka 4F prowadzona jest przez spółkę OTCF, dawniej przez spółkę Outhorn. W 2014 r. OTCF było właścicielem 113 sklepów 4 F na terenie całej Polski, o łącznej powierzchni 14 549 m2. Marka 4 F jest oficjalnym partnerem Polskiego Związku Narciarskiego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przedsiębiorstwo przekazało stroje na XI Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010 r., XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012 oraz na XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 r. Decyzją Polskiego Komitetu Olimpijskiego polscy zawodnicy wystąpią również w strojach marki podczas XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r .oraz na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang w 2018 r.

W odzieży 4F startowali m.in.: Adam Małysz, Justyna Kowalczyk czy Kamil Stoch.

Tych 15 marek - stanowiących subiektywny wybór - to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Polscy przedsiębiorcy w różnych dziedzinach coraz śmielej podbijają rynki na całym świecie. Należy wspomnieć także choćby o Delphia Yachts z Olecka - firmie produkującej luksusowe jachty i katamarany, które trafiają nawet do Australii i USA, chociaż największą grupę klientów stanowią Skandynawowie (Delphia 33-10-metrowy jacht został uznany za najlepszy jacht importowany do Stanów Zjednoczonych). Jednocześnie nie można pominąć takich marek jak np. Atlantic - producenta bielizny, rozpoznawalnej przede wszystkim na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

Tomasz Starzyk

Autor jest ekonomistą, specjalistą ds. analizy danych ekonomicznych, ekspertem Bisnode D&B Polska

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
tomeksad
Na polskim rynku pojawia się coraz więcej sklepów internetowych typu http://sklep.italiadesign.pl/krzesla-c-13.html i przez to mamy bardziej konkurencyjne ceny.
~Tomasz
Kiedyś już polskie marki podbijały świat, natomiast cały świat zachwycał się naszymi Euro, lepszymi od oryginałów
linquist
Kupiliśmy dla całej rodziny ok 12 par butów w BATA , w wiosennej promocji , wszystkie pary były wyprodukowane krajach "Układu Warszawskiego" i dalej bedę tam kupował .
~roberttoo
od kiedy GINO ROSSI jest wyskoa jakosc, chyba ze: srednia jakosc a wysokie ceny
~Misza
To fakt, nie ma wiekszej sciemy od Gino rossi ... no moze z wyjatkiem badziewnych win Carlo Rossi.
~tygrys_pl
Ja tam nie wiem jaki wplyw na polska gospodarke ma te pare wyzej wymienionych pryszczy. Ale bedac w polsce po dluzszej nieobecnosci zauwazylem na ulicach (banki i sklepy sprzedane wiec one wyprowadzaja tylko z polski pieniadze) tylko wysyp kantorow, lumpeksow i LOMBARDOW a to o czyms swiadczy.
~POLEXIT
To tak przed wyborami propaganda. Wiekszosc tych firm powstalo ok 1990 wiec nie ma nic wspolnego z obecnymi wladzami. Ale najprosciej jest zrobic ZESTAWIENIE FIRM NOWOPOWSTALYCH Z FIRMAMI ZLIKWIDOWANYMI I SPRZEDANYMI NP OD 1990 ZMIANY SYSTEMU I UMIESCIC WYKRES POLSKIEGO PKB OD TEGO CZASU. Wykres taki mozna sobie zobaczyc nawet tutaj To tak przed wyborami propaganda. Wiekszosc tych firm powstalo ok 1990 wiec nie ma nic wspolnego z obecnymi wladzami. Ale najprosciej jest zrobic ZESTAWIENIE FIRM NOWOPOWSTALYCH Z FIRMAMI ZLIKWIDOWANYMI I SPRZEDANYMI NP OD 1990 ZMIANY SYSTEMU I UMIESCIC WYKRES POLSKIEGO PKB OD TEGO CZASU. Wykres taki mozna sobie zobaczyc nawet tutaj na dole. Pokazuje on ze pomimo ciaglych "sukcesow" i poteznych pieniedzy z zewnatrz wpompowanych w polske ktore w wiekszosci trzeba bedzie oddac i bezpowrotnej sprzedazy majatku narodowego POLSKIE PKB SYSTEMATYCZNIE MALEJE. CO BEDZIE Z POLSKA ZA KILKANASCIE LAT KIEDY PIENIADZE ZAMIAST WYDAWAC TRZEBA BEDZIE ODDAWAC A W POLSCE ZOSTANA SAME ADMINISTRACJA, EMYRYTY I STADIONY DO UTRZYMANIA?
~ng2
CCC nie jest producentem obuwia tylko importerem (Chiny, Indie). Firma nastawiona na ilość sprzedanych par obuwia, a nie na jego jakość, która z roku na rok jest coraz gorsza.
~Floryda
Autor zapomniał o jedynym polskim high-tech Medicalgorithmics S.A. robiącym furorę w USA, Pharmena S.A. z dziedziny biotechnologii - twórcy substancji czynnej MN1 podstawy nowej generacji leków, Elemental Holding S.A, Admiral Boats S.A., PGS Software S.A.

Takie firmy trzeba promować, które mają charakter technologiczny,
Autor zapomniał o jedynym polskim high-tech Medicalgorithmics S.A. robiącym furorę w USA, Pharmena S.A. z dziedziny biotechnologii - twórcy substancji czynnej MN1 podstawy nowej generacji leków, Elemental Holding S.A, Admiral Boats S.A., PGS Software S.A.

Takie firmy trzeba promować, które mają charakter technologiczny, nie umniejszając perełek, które Pan wymienił.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki