REKLAMA

BADANIEKonsumenci wciąż bez optymizmu. Nastroje na bardzo niskim poziomie

2023-03-31 11:30
publikacja
2023-03-31 11:30

Drożyzna dobija polskich konsumentów? Nastroje konsumentów wciąż utrzymują się na bardzo niskim poziomie – wynika z opublikowanego w piątek badania Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK. Co gorsze, w przeszłości rzadko kiedy bywały one niższe.

Konsumenci wciąż bez optymizmu. Nastroje na bardzo niskim poziomie
Konsumenci wciąż bez optymizmu. Nastroje na bardzo niskim poziomie
fot. Joanna Składanek / / FORUM

Jak wskazano barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich, wzrósł w marcu tego roku o 0,3 p.p. i wyniósł minus 17,1 w stosunku do poprzedniego miesiąca. "Nastroje wciąż utrzymują się zatem na bardzo niskim poziomie – jednym z najniższych w całej historii badania" - dodano.

Według GfK, rozpoczynająca się wiosna i nadchodzące święta Wielkanocne nie wpłynęły na poprawę nastrojów polskich konsumentów. W przyszłość wciąż patrzymy z dużą ostrożnością i nie spodziewamy się znaczących zmian – zarówno we własnych portfelach, jak i w całej gospodarce. Jednocześnie prawie połowa z nas prognozuje dalsze wzrosty cen i bezrobocia.

Polacy gorzej oceniają swoją sytuację finansową

Jak podało GfK, w marcu 2023 r. Polacy określali swoją aktualną sytuację finansową jako gorszą w porównaniu z lutym (wskaźnik minus 24,8 wobec minus 22,8 z lutego 2023 r.).

Wskaźnik oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych wyniósł w marcu minus 19,2 wobec minus 18,4 sprzed miesiąca. Prawie połowa badanych (47 proc.) spodziewa się, że kolejne miesiące przyniosą wzrost bezrobocia, jednak wynik ten jest niższy o prawie 3 p.p. niż w lutym 2023 r. Równocześnie 57 proc. jest zdania, że ceny towarów i usług wciąż będą rosnąć, przy czym 45 proc. ankietowanych uważa, iż inflacja – wbrew zapowiedziom Rady Polityki Pieniężnej – utrzyma dwucyfrową dynamikę.

"Z danych GUS wynika, że wynagrodzenia Polaków systematycznie rosną. Niestety, równolegle jeszcze szybciej przyspiesza wzrost cen produktów i usług. Nie spodziewamy się tym samym rewolucji w trendach konsumenckich – z małym wyjątkiem, którym mogą być Święta Wielkanocne. Doświadczenia i twarde dane statystyczne z przeszłości wskazują, że bez względu na sytuację gospodarczą i powszechne obawy społeczne, staramy się możliwie mocno celebrować najważniejsze, coroczne wydarzenia. I tak najpewniej będzie również tym razem. W kontekście Świąt nie odstraszą nas ani rekordowo wysokie ceny majonezu, ani drożejące inne, popularne produkty" - stwierdziła cytowana w komunikacie Barbara Lewicka z GfK.

Po świętach znów zaciśniemy pasa

"Możemy jednak oczekiwać, że tuż po świętach w handlu, zwłaszcza w sektorze FMCG (produkty szybkozbywalne - PAP), znów zagości większa wstrzemięźliwość. Polacy będą musieli wyrównać świąteczną nadwyżkę w wydatkach, co może przełożyć się na czasowy detoks od zakupów i mniejsze obroty całej branży handlowej" – dodała.

W marcu 2023 r. dodatnie nastroje konsumenckie dotyczyły tylko jednej grupy wiekowej analizowanej przez GfK: były to osoby w wieku 23-29 lat (wskaźnik osiągnął 1,1). Na drugim biegunie znaleźli się seniorzy z wynikiem minus 24,1. Młodzi Polacy spodziewają się jednocześnie, że w najbliższym roku podniesie się jakość ich życia, na co wskazuje skok wartości wskaźnika o 21 p.p. (8,1 w marcu 2023 wobec minus 13,1 w lutym 2023).

Z badania wynika, że w porównaniu z poprzednim miesiącem, ponownie zmniejszyła się dysproporcja w nastrojach w oparciu o poziom wykształcenia: najlepsze nastroje GfK odnotowało wśród osób z wykształceniem podstawowym (minus 14,4), zaś najgorsze u osób z wykształceniem wyższym (minus 21,5).

Badanie zrealizowano w dniach 3-8 marca 2023 r. w ramach wielotematycznego badania omnibusowego e-Bus metodą CAWI (wspomaganych komputerowo wywiadów z respondentami z wykorzystaniem ankiety umieszczonej w internecie) na kwotowej, reprezentatywnej przedmiotowo, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Barometr może przyjmować wartości od –100 do +100 i jest to saldo pomiędzy opiniami pozytywnymi a negatywnymi. Dodatnia wartość barometru wskazuje, iż w danej fali badania liczba konsumentów nastawionych optymistycznie przeważa nad liczbą konsumentów nastawionymi pesymistycznie. Wartość ujemna barometru oznacza odwrócenie tej proporcji.

Barometr jest zagregowanym wskaźnikiem sporządzanym na zlecenie Komisji Europejskiej, wyliczanym od 1985 roku. Obecnie indeks obejmuje 27 krajów. Dane dla Polski pochodzą z badania GfK współfinansowanego przez Komisję Europejską. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
"Polacy określali swoją aktualną sytuację finansową jako gorszą..."

no, no...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki