Polski grafen już w sprzedaży

Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50x50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie (...) może oznaczać rewolucję w polskiej gospodarce.

(fot. AlexanderAIUS / Wikipedia)

Dotychczas wytwarzano mniejsze arkusze 3 x 30 cm. Dzięki naukowcom z ITME, którzy zdobyli doświadczenie w międzynarodowych projektach badawczych, obecnie możliwa jest produkcja grafenu wielkopowierzchniowego.

Grafen może mieć bardzo bogate zastosowanie, m.in. w elektronice, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym, a także w medycynie i ochronie środowiska.

Można go wykorzystać do produkcji paneli słonecznych, a także wysokowydajnych akumulatorów służących do magazynowania energii. To niezwykle ważne w kontekście rządowych planów związanych z rozwojem elektromobilności - podkreśla "Gazeta Polska Codziennie".

Polski grafen połączył siły

Osiem polskich instytucji połączyło siły i wspólnie działają na rzecz komercjalizacji polskich rozwiązań dotyczących grafenu. Inicjatywę Graphen in Poland tworzą innowatorzy z polskich placówek naukowych i z prywatnych firm.

"Inicjatywa Graphene in Poland została powołana przez środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym w celu komercyjnego wykorzystania polskich osiągnięć naukowych" mówi twórca jednej z metod produkcji grafenu wysokiej jakości, dr inż. Włodzimierz Strupiński z ITME. Graphene in Poland tworzą: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, firmy Nano Carbon, Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

Graphene in Poland rozpoczął działalność podczas trwającej od poniedziałku w Warszawie międzynarodowej konferencji Graphene Week. Instytucje wspólnie prezentują na niej prototypy urządzeń wykorzystujących grafen.

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych. "Grafen zapoczątkował nową epokę technologii materiałów dwuwymiarowych, a Polska jako jeden z liderów w tej dziedzinie wyznacza kierunki innowacyjnego rozwoju" mówi dr Strupiński.

Czytaj dalej...

sp/ lt/ zan/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Dżejms

Taka uwaga - nie istnieją materialne byty dwuwymiarowe. W końcu - atom ma przestrzenne (trzy) wymiary czy nie? Więc proszę nie tumanić ludzi.

! Odpowiedz
2 0 ~Daniel

Wstęga Möbiusa

! Odpowiedz
0 0 ~Piotruś odpowiada ~Daniel

To tylko koncepcja. W rzeczywistości taka wstęga musiałaby być stworzona z materiału, np. papieru. Kartka papieru ma długość, szerokość i grubość (choć jest bardzo cienka), więc wstęga też miałaby 3 wymiary.

! Odpowiedz
1 2 ~Dżejms

No i teraz to może coś będzie do przodu z elektrycznymi samochodami. Najlepiej jakby cały pojazd był dla siebie baterią fotowoltaiczną.;

! Odpowiedz
5 1 ~diamenty

wiadomo, że żeimniaki najepiej przerabiać na alkohol a węgiel to raczej na diamenty

! Odpowiedz
0 0 ~Kupić_czy_nie

Po ile ten grafen za arkusz?

! Odpowiedz
0 0 ~jo44

U mnie po 50 dych

! Odpowiedz
5 8 ~gdzietengrafen

a gdzie ty kolego ten grafen zasotsujesz? grafenem się nie najesz a ziemniakami tak

! Odpowiedz
2 12 ~WERT

Interes to zrobia dopiero ci co umieja cos z tego zrobic- ale to sa nieliczni

! Odpowiedz
1 2 ~LeonZ

"Akumulatory do magazynowania energii". Wow, no kto by pomyślał...

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl