REKLAMA

Polski grafen już w sprzedaży

2017-01-09 04:06
publikacja
2017-01-09 04:06

Firma Nano Carbon wprowadziła do sprzedaży arkusze grafenu o rozmiarach 50x50 cm. Wielkopowierzchniowy grafen wyprodukowano w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. To na razie półprodukt, ale jego komercyjne zastosowanie (...) może oznaczać rewolucję w polskiej gospodarce.

/ fot. AlexanderAIUS / Wikipedia

Dotychczas wytwarzano mniejsze arkusze 3 x 30 cm. Dzięki naukowcom z ITME, którzy zdobyli doświadczenie w międzynarodowych projektach badawczych, obecnie możliwa jest produkcja grafenu wielkopowierzchniowego.

Grafen może mieć bardzo bogate zastosowanie, m.in. w elektronice, motoryzacji, przemyśle zbrojeniowym, a także w medycynie i ochronie środowiska.

Można go wykorzystać do produkcji paneli słonecznych, a także wysokowydajnych akumulatorów służących do magazynowania energii. To niezwykle ważne w kontekście rządowych planów związanych z rozwojem elektromobilności - podkreśla "Gazeta Polska Codziennie".

Polski grafen połączył siły

Osiem polskich instytucji połączyło siły i wspólnie działają na rzecz komercjalizacji polskich rozwiązań dotyczących grafenu. Inicjatywę Graphen in Poland tworzą innowatorzy z polskich placówek naukowych i z prywatnych firm.

"Inicjatywa Graphene in Poland została powołana przez środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym w celu komercyjnego wykorzystania polskich osiągnięć naukowych" mówi twórca jednej z metod produkcji grafenu wysokiej jakości, dr inż. Włodzimierz Strupiński z ITME. Graphene in Poland tworzą: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, firmy Nano Carbon, Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

Graphene in Poland rozpoczął działalność podczas trwającej od poniedziałku w Warszawie międzynarodowej konferencji Graphene Week. Instytucje wspólnie prezentują na niej prototypy urządzeń wykorzystujących grafen.

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych. "Grafen zapoczątkował nową epokę technologii materiałów dwuwymiarowych, a Polska jako jeden z liderów w tej dziedzinie wyznacza kierunki innowacyjnego rozwoju" mówi dr Strupiński.

Czytaj dalej...

sp/ lt/ zan/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~Dżejms
Taka uwaga - nie istnieją materialne byty dwuwymiarowe. W końcu - atom ma przestrzenne (trzy) wymiary czy nie? Więc proszę nie tumanić ludzi.
~Piotruś odpowiada ~Daniel
To tylko koncepcja. W rzeczywistości taka wstęga musiałaby być stworzona z materiału, np. papieru. Kartka papieru ma długość, szerokość i grubość (choć jest bardzo cienka), więc wstęga też miałaby 3 wymiary.
~Dżejms
No i teraz to może coś będzie do przodu z elektrycznymi samochodami. Najlepiej jakby cały pojazd był dla siebie baterią fotowoltaiczną.;
~diamenty
wiadomo, że żeimniaki najepiej przerabiać na alkohol a węgiel to raczej na diamenty
~Kupić_czy_nie
Po ile ten grafen za arkusz?
~gdzietengrafen
a gdzie ty kolego ten grafen zasotsujesz? grafenem się nie najesz a ziemniakami tak
~WERT
Interes to zrobia dopiero ci co umieja cos z tego zrobic- ale to sa nieliczni
~LeonZ
"Akumulatory do magazynowania energii". Wow, no kto by pomyślał...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki